Та, що нібито гасить вогонь…
Саламандра — ознака екологічного довкілля
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/520949/salamandra.jpg)
Кому щастить у ці дні вибратися у карпатські ліси по гриби, часто зустрічає там екзота — магічну вогняну саламандру. Схожі на ящірок ці тваринки-амфібії мають «камуфляжне», з чорно-жовтими плямами забарвлення тіла. Воно добре маскує їх серед опалого осіннього листя, каменів, гілок, трави…
Небагато представників фауни овіяні стількома легендами і міфами, забобонами, скільки пов‘язано із саламандрою. Один з найпоширеніших — саламандра може жити навіть у вогні, від її холодного тіла полум‘я гасне…
Усе це, звичайно, зі сфери фантастики. Але саламандра справді має мокру шкіру, любить жити у вологій місцевості, біля водойм. Тому у спеку її не побачиш. У чистих карпатських струмках після народження її малюків розвивається потомство саламандр. Особливо часто ці особини з‘являються на очі мандрівникам у дощову погоду. Через це місцеві жителі називають їх «дощівками».
Древні мудреці стверджували, що своїм захисним слизом на поверхні шкіри саламандри здатні отруїти навіть людей. Сучасні вчені доводять, що це велике перебільшення. Найбільше, чим може налякати вас саламандра у разі дотику до неї - це викликати подразнення слизових оболонок. При цьому відчуєте запах часнику…
А от для деяких представників фауни контакт із саламандрою справді може виявитися фатальним. Дослідники встановили: ящірка, яка вкусила саламандру в отруйну залозу, загине через 30 секунд, а гадюка — через чотири хвилини. Водночас саламандра після укусу гадюки здатна прожити чотири години…
Саламандри селяться в екологічно чистих районах, тому наявність їх у тій чи іншій місцевості вказує, що довкілля безпечне. У випадку небезпеки ця тваринка, як і ящірка, може залишити свій хвіст — відросте через якихось три тижні.