Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

«Я почала спілкуватися українською. Викладачка зупинила мене і сказала розмовляти російською…»

Львів'янку Марію-Магдалину Пельчар цькували у Дніпровському медуніверситеті, бо хоче отримувати знання державною мовою. Але дівчина добилася покращення мовної ситуації

Марія-Магдалина Пельчар. Фото з архіву Магдалини Пельчар
Марія-Магдалина Пельчар. Фото з архіву Магдалини Пельчар

Важко повірити, що на другому році повномасштабної війни росії проти України в українському вузі може вестися навчання російською мовою! У Дніпровському національному медичному університеті «мовний скандал» розгорівся наприкінці минулого року. Про цю ситуацію «ВЗ» розповіла 19-річна львів'янка, студентка третього курсу цього вузу Марія-Магдалина Пельчар.

«На одному з практичних занять студенти опи­тували літнього пацієнта про стан його здоров’я, — розповідає Магдалина. — Коли черга дійшла до мене, я почала спілкуватися з пацієнтом українською. Ви­кладачка Людмила Новоженіна зупинила мене і сказала розмовляти російською, мовляв, літній чоловік не розуміє української. Коли одногрупники зауважили, що я зі Льво­ва, спілкуюся українською мовою і ніколи не вивчала ро­сійської, викладачка мені сказала: „Знаєш, де ти зараз? У Дніпрі. Якщо хочеш говорити на заняттях українською, тобі треба переводитися до Львова чи до Кембриджа!“. Від по­чатку навчального року Новоженіна весь час принципово викладала російською. Прохання інших україномовних сту­дентів викладати державною мовою ігнорувала».

«Мовний скандал» набув широкого розголосу у соцме­режах. З’явилися відеоролики з доказами, що викладачі дніпровського вишу викладають російською. Водночас у соцмережах Магдалину почали цькувати… студенти-одно­групники. Але Магда виявилася «міцним горішком».

«Я під час занять відповідала лише українською, — розпо­відає Магдалина. — Чому пані Новоженіна, знаючи російську мову, не переклала пацієнту мої запитання українською? Чому змушувала мене говорити російською? Вона проукраїнська людина чи проросійська? Якщо проукраїнська, то чому ви­кладає російською і змушує студентів говорити російською?».

Кілька сюжетів про цей мов­ний скандал зняло Дніпров­ське телебачення. Тоді місцевих журналістів керівництво вишу запевнило, що все навчання ведеться українською і за укра­їнськими підручниками… Але на практиці це було не так.

«Ви маєте розуміти російську, бо виросли у дніпровському середовищі»

Зі студентів Магду підтримала лише Софія Золотаревська, яка навчалася на стоматологічному факультеті. Софія також боро­лася проти російськомовності у стінах дніпровського вишу. Роз­повіла у своєму відеозвернен­ні, що вчилася у Дніпрі перший і другий курс, але врешті-решт вимушена була перевестися до Полтавського державного ме­дичного університету — зокре­ма, через мовну дискримінацію з боку викладачів.

«Викладачі на прохання сту­дентів перейти з російської на українську відповідали, що не знають української або що їм незручно нею розмовляти, — розповідає Софія. — Казали: «Ви маєте розуміти російську, бо ви­росли у російськомовному дні­провському середовищі». Від березня по квітень 2023 року я збирала відео і аудіодокази мовної дискримінації. Ці докази передала декану свого факуль­тету Дмитру Чернову. Пообіцяв, що залагодить цю проблему, щоб ми не скаржилися в ректо­рат. Навіть наголосив, що не­припустимо, аби у вищому на­вчальному закладі, тим паче під час повномасштабного втор­гнення, вживали російську мову.

Але все залишилося, як і було. Викладачі пропонували україномовним студентам або йти в інший ВНЗ, де виклада­ють українською, або перейти в іншу групу, де є викладач, який знає українську. Бібліотека уні­верситету видала нам підручни­ки російською мовою. Запитала декана — чому? Відповідь: нема фінансування на закупівлю під­ручників українською. Навчання на стоматологічному факультеті коштує 67 тисяч гривень".

«У кожному виші мають бути студентські мовні омбудсмени»

Магдалині Пельчар її бо­ротьба за рідну мову, крім мо­ральних страждань, коштува­ла звання найкращої студентки свого курсу. До мовного скан­далу була внесена у списки на нагородження, бо три роки була першою у рейтингу. Але піс­ля скарги на викладачку наго­родження перенесли, а потім… змінили умови конкурсу — так, щоб Магдалина не була відзна­чена. Декан пояснив їй, що це «пов'язано з „накалом“ подій».

Відважну дівчину в її боротьбі підтримали земляки — громад­ський діяч Андрій Табінський і народний депутат від Львів­щини Олег Синютка.

Під час різдвяних канікул Марія-Магдалина Пельчар зустрілася у рідному Львові з народним депутатом Олегом Синюткою, який подарував книгу про Революцію Гідності.
Під час різдвяних канікул Марія-Магдалина Пельчар зустрілася у рідному Львові з народним депутатом Олегом Синюткою, який подарував книгу про Революцію Гідності.

Андрій Табінський розповів «ВЗ»: щойно дізнався про мов­ну дискримінацію Магдалини Пельчар, звернувся до Уповно­важеного із захисту державної мови, до Міносвіти, МОЗу, Офі­су президента України, МВС та СБУ. Хоч подав свої звернення торік на початку листопада, досі відповіді нізвідки не отримав…

У Дніпровському державному медуніверситеті провели служ­бове розслідування ситуації. Але суто формально… «Комісія ді­йшла висновку, що студентку Ма­рію-Магдалину Пельчар… не при­мушували говорити російською на практичному занятті, — розпові­дає Андрій Табінський. — Мовляв, це була «пропозиція». Але визна­ли порушення вимоги посадо­вої інструкції у частині додержан­ня мови освітнього процесу. За порушення трудової дисципліни викладачка Новоженіна отрима­ла догану. У групі, де навчається Магдалина, вже інша викладачка. Якою мовою Новоженіна продо­вжує викладати іншим студентам — питання риторичне…

Те, наскільки зневажливо ке­рівництво дніпровського вишу поводиться щодо студентів, які вказують на порушення мов­ного законодавства, пояснює, чому так багато студентів від­верто бояться заговорити про проблему вголос чи написа­ти скаргу. Тому вкрай важливо створити механізм донесення інформації про порушення мов­них прав студентів до вищих ор­ганів влади, механізм захисту студентів. У кожному виші ма­ють бути студентські мовні ом­будсмени. І ними мають ставати якраз такі люди, як Магдалина і Софія, які готові боротися, по­при тиск і погрози".

«Один у полі - воїн»

Різдвяні канікули Магдалина провела у батьківському домі у Львові. Зустрілася з народним депутатом від «Європейської Солідарності» Олегом Синют­кою. Запросив її на каву, пода­рував книгу про Революцію Гід­ності і написав у соцмережах: «Слова вдячності студентці Дні­провського медуніверситету Магді, яка своєю принциповіс­тю та українською позицією зу­міла українізувати навчальний процес і довела, що і один у полі - воїн».

«Моя позиція — справедли­вість, відповідальність, поряд­ність, — каже Магдалина. — Піш­ла в медицину за покликанням. Щоразу поглиблюю свої знання. На канікулах практикувала у реа­німації, проводила практичні за­няття для школярів 6−10 класів. Я учасниця волонтерського сек­тору університету, переможниця першого етапу Олімпіади з лати­ни, авторка публікації у журналі „Медичні перспективи“ та інших».

Магдалина не має наміру пе­реводитися на навчання до Льво­ва. Буде обстоювати своє право на рідну мову в Дніпрі. Незлам­на позиція дівчини вже дала свої плоди. «Мовна ситуація у виші покращилася, — каже дівчина. — На початках викладання було суто російськомовне, підручни­ки давали теж російською. Тепер викладачі стараються переходи­ти на українську, перекладають лекції, слайди. З бібліотеки за­брали російськомовні книги і на­віть змінили бібліотекаря.

Студенти мене повидаляли з усіх груп у соцмережах. По­стійно чую іронічні репліки типу «Фортеця Львів»… Не беру то до голови. Мені найбільше відгуку­ється фраза Черчілля: «У тебе є вороги? Добре. Отже, у своєму житті ти щось колись обстоювала».

Читайте також
«Думаємо українською, розмовляємо українською, перемагаємо українською!»
21.02.2025
«Думаємо українською, розмовляємо українською, перемагаємо українською!»

У цьому інтерв’ю докторка філологічних наук, професорка, завідувачка кафедри української мови Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, авторка понад 150 наукових праць та трьох поетичних збірок, відмінник освіти України, членкиня Національної спілки письменників України Віра Котович напередодні Міжнародного дня рідної мови ділиться своїми роздумами про важливість слова у цей складний для українців чаc