Передплата 2024 «Неймовірні історії життя»

Повстала Україна

Народні ради взяли під контроль вже 11 областей

За лічені дні хвиля народних вибухів, яка охопила спершу західні, а потім і центральні регіони України, докотилася до півночі, сходу і півдня. Кількатисячні антивладні мітинги збираються навіть у тих областях, які називають вотчиною Партії регіонів. Люди зважуються не тільки на активну підтримку столичного Майдану, а й на штурм обласних адміністрацій. Лише за останні кілька днів революційні хроніки поповнилися подіями у Вінницькій, Херсонській, Запорізькій, Дніпропетровській, Чернігівській, Черкаській областях. Голосніше заявили про свою громадянську позицію противники режиму в Одесі, Харкові і навіть Донецьку. У відповідь влада задіяла горючу суміш з бойовиків у погонах і «тітушок».

На вихідні стрічки регіональних новин нагадували зведення з фронтів. По один бік передової — майданівці, по інший — міліція і «тітушки». В Одесі місцева влада оголосила загальну мобілізацію «народної гвардії» президента, заявляючи, що залітні бойовики, мовляв, збираються штурмувати будівлю обладміністрації. Заклик до «захисників» прийти на мітинг безперестанку крутили в ефірі обласного телебачення. Активісти одеського Євромайдану назвали чиновницьку пропаганду провокацією, заявивши, що влада намагається розв’язати собі руки для більш жорстких дій проти майданівців.

У Харкові на учасників протестної ходи нацькували близько сотні «тітушок». Позаштатні «помічники» Партії регіонів влаштували євромайданівцям канонаду з петард, сніжок та уламків льоду. Міліція «тітушкам» не заважала.

У Дніпропетровську «спортсмени» повправлялися до крові. У хід пішла навіть травматична зброя. І усе це — за

100 гри­вень, які «тітушкам» пообіцяли за «подвиги» проти мирних протестувальників (суму озвучив один з «героїв», якого спіймали на гарячому майданівці). Пізніше в Інтернеті з’явилося відео, на якому видно, що штаб для «тітушок» облаштували просто у будівлі обласної адміністрації.

Побоїще найманці влаштували й у Донецьку. Тут «тітушки» орудували бейсбольними битами у натовпі... «антимайданівців». Активісти донецького Євромайдану заявили, що це — «підстава»: видаючи найманих «костоправів» за майданівців, влада намагається у такий спосіб дискредитувати протестувальників й озлобити донеччан.

У Черкасах сценарій з «тітушками» використали проти учасників Автомайдану, які приїхали підтримати антивладний рух зі столиці. Як розповідають очевидці, після появи на площі біля ОДА автомайданівців невідомі молодики почали жбурляти у будівлю «коктейлі Молотова». Для «беркутівців» це було сигналом до виконання команди «фас». Операція закінчилася жорстокою зачисткою, затриманням автомайданівців та полюванням на активістів місцевого Майдану. Кілька жертв міліцейського «правопорядку» опинилися у лікарні. Потрапили під кийки і польські журналісти, які працювали на місці подій. Як заявили активісти черкаського автомайдану, на зачистку кинули два автобуси з луганським «Беркутом».

Відігралася влада і на незгодних у Запоріжжі, де у неділю під ОДА зібрався кількатисячний протест. Градус людського гніву зашкалив, коли губернатор області Олександр Пеклушенко на вимоги піти у відставку і скласти «регіонівський» партквиток заявив: «У відставку йдуть тільки боягузи і зрадники», а у Партії регіонів він «був, залишається і помре». Обурені мітингувальники пішли на адміністрацію. Для їх розгону влада задіяла не лише міліцію, а й озброєних палицями «тітушок», які засіли у будівлі ОДА. У лікарні опинилися кількадесят поранених мітингувальників. А в обласній міліції відзвітували, що побоїща не було: люди, мовляв, самі розбіглися, побачивши міліціонерів.

Таку ж офіційну картинку намалювали й в обласному міліцейському управлінні Сумщини. Після того, як людей вибили з приміщення облради (очевидці зачистки повідомляли у соцмережах не лише про затриманих, а й про поранених), прес-служба обласної міліції відрапортувала: «Після того, як було розпочате кримінальне провадження за фактом незаконного захвату фойє біля сесійної зали Сумської облради, міліція звернулася до активістів сумського Євромайдану з проханням звільнити приміщення адмінбудівлі. Більшість протестувальників виконали цю вимогу. Ті, хто намагався чинити опір, були затримані. У них вилучили каски та палиці».

У понеділок по обіді з’явилася інформація про другу спробу «виселити» «янучарську» владу у Чернігові. Люди зайшли до будівлі обласної ради без штурму. Активісти оголосили, що у приміщенні буде штаб Народної ради.

Про ситуацію у регіонах з перших вуст

Наскільки буремні події у Києві вплинули на події поза столицею і як змінилися настрої людей з різних куточків країни? Про це «ВЗ» поцікавився у колег-журналістів та активістів місцевих майданів.

Павло БІЛЕЦЬКИЙ (Ужгород)

Барикади перед адміністрацією в Ужгороді звели. Але тут людям це не так цікаво, як в інших західних областях. Багато хто приходить не підтримати чи повболівати, а просто подивитися.

У нас багато бюджетників, тих, хто підтримує Партію регіонів. Вони створюють протистояння між людьми, які запалені на боротьбу. Вони ж стоять перед ОДА (з усіх боків їх охороняє міліція). Це такий собі живий блок-пост, який не дозволяє захоплювати адміністрацію. Є там і люди, які виглядають як «тітушки». Але це звезені з області члени Партії регіонів. Вони нікого не б’ють. Єдине, коли жінки намагалися пов’язати на вікна адміністрації чорні стрічки, їх грубо попросили не робити цього.

До влади періодично ходить група представників від людей, домовляються. Губернатор обіцяє тримати порядок. Щодо настроїв, у нас не буде такого протистояння, як в інших регіонах Західної України. Коли запитують, чому люди не штурмують адміністрацію, відповідь часто така: «А що потім з нею робити?». Дачу губернатору спалили. Щодо адміністрації, то багато хто не розуміє, навіщо її захоплювати. І найголовніше — у нас нема кому вести людей. Чи є агресія з боку міліції? Ні. У нас маленька область, і багато хто одне одного знає. У неділю бачив, як «есбеушник» спокійно зайшов на барикади, походив, поспілкувався. У нього, виявляється, там знайомі стоять.

Наталія ЧАЙКОВСЬКА (Кривий Ріг)

Люди приходять на Євромайдан, бо дивляться телевізор, читають Інтернет і бачать, що відбувається в країні. Але треба розуміти, що таких активних людей у нас — меншість. Що таке Кривий Ріг? Це форпост Партії регіонів і підприємств Ахметова. Усі підприємства (за невеликим винятком) — гірничозбагачувальні комбінати, шахти — належать Ахметову. Більшість населення, яку становлять гірники, пасивна. Ви не зустрінете гірника на протестних мітингах. Хіба що, який вже на пенсію вийшов. Навіть представників незалежних профспілок на місцевому Євромайдані, на жаль, немає. Хоча, наскільки знаю, їх намагалися долучити.

Серед протестувальників були настрої брати штурмом будівлю міськвиконкому. На середу запланована сесія міськради. Можливо, саме цього дня буде активний розвиток подій. У неділю на мітинг зібралося близько трьох тисяч людей. Для Кривого Рогу — це, як сотні тисяч у Києві. Бо досі найчисленніший мітинг був після кривавих подій на столичному Майдані 30 листопада. Тоді у Кривому Розі зібралося близько півтисячі людей.

Що характерно, мітингів на підтримку влади у місті не збирають. Є багато «тітушок», які їдуть у Київ, й, очевидно, були і під час недільних подій у Дніпропетровську.

Денис КАЗАНСЬКИЙ (Донецьк)

У Донецьку — складна ситуація. Активістів, які опозиційно налаштовані до влади, б’ють, обливають зеленкою, залякують. Б’ють журналістів, трощать їм техніку. В останній тиждень це відбувалося майже щодня. Але все одно знаходяться люди, які виходять на акції протесту.

Проти Майдану задіюють нову тактику. Активно поширюють інформацію, що на Донецьк рухаються автобуси із радикалами з «Правого сектору», які збираються захоплювати тут обласну адміністрацію, громити усе. Під цим приводом влада закликає своїх прихильників на захист ОДА. Але оскільки насправді ніякий «Правий сектор» сюди не їде, наймають своїх же «тітушок». Журналісти бачили, як їх звозять автобусами. У неділю привезли хлопців з битами, які влаштували бійку. Це була постановка. «Тітушки» одне одного побили, імітуючи спробу нападу на обладміністрацію. Є занепокоєння, що такі провокації продовжуватимуться. «Тітушки», які зображатимуть нібито провокаторів з «Правого сектору», будуть бігати по Донецьку, бити вітрини, людей, влаштовувати погроми. Заручниками цих інтриг можуть стати звичайні громадяни, прості донеччани.

Вікторія СИБІР (Одеса)

Люди активніше виходять на вулиці. Звісно, не так, як у Києві, але акції відбуваються щодня. Якщо з початку Майдану було людей 200-300, зараз вже — тисяча-дві. У неділю під будівлею обладміністрації, де зібралися мітингувальники, було дуже багато міліції. Ми думали, що вся вона — у Києві, а виявляється — ні. Реагували неагресивно, бо з нашого боку не було ніяких дій, наступу. «Тітушок» не бачила. Їх звозять на провладні мітинги, вони там стоять — і для масовки теж. Такого, щоб активістів Майдану відловлювали на вулицях, кудись вивозили, наразі не було. Хіба що активістові одеського Автомайдану кілька днів тому спалили авто — хотіли налякати.

Схожі новини