Запрошення на вибори не отримали цілі під’їзди!

Роблять усе для того, аби галичани не йшли голосувати…

У вчорашньому номері «ВЗ» ми нагадали читачам, що понеділок, 22 жовтня, — останній день, коли вони можуть перевірити себе у списках, звернутися із заявою про зміну місця голосування, попросити, щоб через неможливість самостійно пересуватися до них прийшли з виборчою скринькою додому. Наші нагадування виявилися доречними. Від самого ранку читачі обривали редакційні телефони, розповідаючи про свої передвиборчі пригоди, значна частина яких сталася з вини дільничних виборчих комісій.

Варвара Глушко з вулиці Зубрівської у Львові (мікрорайон Сихів) повідомила, що ніхто з жителів її під’їзду не отримав запрошень на вибори. У сусідньому під’їзді їх не дали у кожне друге помешкання. Коли для з’ясування причин занепокоєні громадяни за старою пам’яттю навідалися у СШ №84, де голосували раніше, їм показали на двері. Мовляв, ви не наші, а де маєте голосувати, ми не знаємо. Лукавили члени ДВК! У цьому легко переконатися, якщо заглянути на сайт ЦВК. Щоб поправити неповоротких «менеджерів», ми задзвонили на дільницю, але там трубки не піднімали. В окружкомі, навпаки, весь час звучали короткі гудки. Нам нічого не залишалося, як порадити пенсіонерці ще раз навідатися у мовчазну ДВК і таки змусити її членів сумлінно виконати свій обов’язок. Буде прикро, якщо у виборчому списку, крім прізвища Варвари Галактіонівни, не виявиться сотні її сусідів…

Через кілька хвилин відділ політики «ВЗ» потурбував Роман Худоба з вулиці Комарова. Напередодні з ним сталося нещастя — зламав ногу. Пам’ятаючи про вибори, Роман Теодорович попросив дружину, щоб передала на ДВК № 461883, яка розміщується у спортзалі технікуму м’ясо-молочної промисловості, його заяву про вимушену потребу голосувати вдома. Замість взяти до уваги це прохання (так вимагає закон), на дільниці жінку зустріли в штики. Сказали, щоб… зверталася до суду. Хоча у понеділок жодної необхідності у цьому не було.

Інша читачка з болем розповіла таке. В одному з будинків «спального» Сихова живе кілька прикутих до ліжка людей. Хворіють, але голосувати хочуть. Їхня знайома зібрала від них усі виписки і пішла у поліклініку, щоб там для ДВК дали відповідні довідки з печатками — інакше до цих людей не принесуть виборчі скриньки. Медики відмовили у такій нескладній послузі. І тим, імовірно, позбавили цих людей виборчого права…

Ще один літній читач з вулиці Франка просив підтвердити або спростувати чутку, яка вперто гуляє по Львову: мовляв, на вулиці Гуцульській партія «Свобода» «в обмін за голос» дає 500 грн. «Що це таке робиться? — обурювалася жінка. — Якщо це справді так — голосувати не піду». Ми порадили цій поважній пані та іншим легковірним не купуватися на провокації, їх до виборів ще буде багато.

Уже з цих кількох фактів проглядається небезпечна тенденція. Комусь вигідно, щоб люди… не йшли на вибори. Саме тут, у Західній Україні, де популярністю користуються партії демократичного табору. Вочевидь, мета одна — занизити явку своїх опонентів і в такий спосіб збільшити відсоток власної підтримки в інших регіонах. Протидія цим комбінаціям одна — наперекір «доброзичливцям» дружно прийти на виборчі дільниці і усвідомлено проголосувати.

Якщо до вівторка не вдалося вчасно виправити у ДВК дані про себе у виборчих списках, можна це зробити ще до четверга — звернувшись до суду за місцем проживання. Його рішення зобов’яже дільничну комісію внести вас у список для голосування.

«Процедурні» маніпуляції — один з наслідків прийняття недосконалого (якщо не сказати — підступного) закону про вибори. На жаль, голосувала за нього і недалекоглядна частина опозиції. Згідно з цим горе-законом, у виборчі комісії тепер набрали випадкових, зовсім не підготовлених до цієї відповідальної справи людей, яких рекомендували партії-примари. А раніше, пригадується, за підготовку виборчих комісій відповідали у ЦВК, виділяли кошти для їх навчання...

«Бардак» зі списками, треба визнати, це ще й наслідок наших з вами лінощів. Свої дані у виборчих документах можна було перевірити і місяць, і два, і рік тому — завітавши у відділ ведення Державного реєстру при будь-якій РДА. На жаль, багато хто цього не зробив. Буде гірко, якщо «завдяки» створеним частково з нашої вини технічним «блудам» отримаємо спотворений результат виборів.

Коментар для «ВЗ»

Федір АЛЄЙНИКОВ, начальник відділу адміністрування Державного реєстру виборців Львівської облдержадміністрації

Кожний виборець, який тимчасово не здатний самостійно пересуватися, має право до 20.00 години п’ятниці, 26 жовтня, звернутися до дільничної виборчої комісії або в орган ведення Державного реєстру виборців із заявою, щоб у день виборів до нього прийшли додому з маленькою виборчою скринькою. Він може передати цю заяву через уповноважену особу. До заяви слід додати документ медичної установи з трикутною печаткою.

Якщо до виборця прийшло запрошення голосувати на дому, а він має бажання голосувати у приміщенні ДВК (і таке трапляється), то до 12 години суботи, 27 жовтня, він може написати заяву у ДВК про те, щоб до нього не приходили додому зі скринькою. Такій категорії людей можна буде проголосувати на ДВК і не написавши такої заяви — але лише після 19 години 28 жовтня, коли члени ДВК повернуться з голосування на дому (свої бюлетені такі виборці вкидатимуть у маленькі скриньки).

Схожі новини

Популярне за добу

Популярне за тиждень