Корисні копалини України для… чужої користі
Або про те, як наш головний стратегічний партнер вирішив нас нагнути
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/528236/nadra.png)
Стали відомими деякі деталі так і не підписаного меморандуму між США та Україною про співпрацю у використанні рідкісноземельних мінералів (вольфрам, літій, титан, графіт тощо), на які багаті українські надра. Така угода мала би пришвидшити надання безпекових гарантій для нашої країни. Однак президент Володимир Зеленський не санкціонував підписання цих документів, на яке чекали спочатку під час візиту міністра фінансів США Скота Бессента до Києва, а згодом — перед зустріччю у Мюнхені глави української держави із віцепрезидентом США Джей Ді Венсом. Зеленський пояснив: підписувати зарано, бо в угоді не прописано взаємозв'язку між майбутніми доходами США від наших копалин і гарантіями безпеки для України.
Британському виданню The Telegraph вдалося дізнатися подробиці проєкту згаданої угоди. Із озвученої інформації випливає, що вона виглядала не інакше, як економічний шантаж, була кабальною для України, встановлювала би повний контроль Штатів над нашими підземними багатствами. «Умови контракту… означають економічну колонізацію України з боку США, юридично закріплену на невизначений термін, — зазначило видання. — Контракт передбачає тягар репарацій, які неможливо виконати».
Як випливає з чернетки угоди, у разі її підписання США отримували б 50% доходів від видобутку ресурсів, а також 50% від вартості всіх нових ліцензій, виданих третім особам для майбутньої монетизації ресурсів. На такі доходи буде «накладено арешт на користь США». Британські журналісти наводять оціночну цитату одного з перемовників: «Цей пункт означає - спочатку заплатіть нам, а потім годуйте своїх дітей».
The Telegraph нагадує: «Президент Зеленський сам запропонував ідею надати США пряму частку в українських рідкісноземельних ресурсах під час візиту до Trump Tower у вересні, сподіваючись налагодити відносини для продовження постачання зброї. Він, напевно, не очікував, що йому висунуть умови, які зазвичай ставлять країнам-агресорам, що зазнали поразки у війні. Вони навіть жорсткіші за фінансові санкції, накладені на Німеччину та Японію після їхньої поразки у 1945 році… Фактично, умови цієї угоди значно перевершують ті, що були накладені на Німеччину за Версальським договором 1919 року. Репарації, накладені на Веймарську Республіку, становили 132 мільярди золотих марок (близько 269 млрд доларів у сучасному еквіваленті) і пізніше були скорочені. У випадку України йдеться про 500 млрд доларів…
Угода передбачає, що США матимуть суверенний імунітет і отримають майже повний контроль над більшою частиною сировинної економіки України".
Якщо говорити відверто: наш головний стратегічний партнер в особі президента Трампа вирішив Україну нагнути, скориставшись її незавидним становищем…