Майже 60% українських водіїв не користується ременями безпеки
У Києві, Львові, Житомирі, Рівному — найбільше водіїв, які пристібаються за кермом
Торік мій знайомий потрапив у жахливе ДТП у селі Рясне-Руське, що неподалік Львова. Його Шкода Кодіак врізалась у фуру… Молодий хлопець дивом залишився живим. Коли відчинив двері і вийшов з автомобіля, поліцейські були шоковані. Машина була вщент розбита. Врятував водія — пасок безпеки! У цього водія золоте правило — завжди пристібатися за кермом.
З початку року поліцейські склали у Львові 3553 протоколи за порушення правил користування ременем безпеки. Штраф за таке порушення — 510 грн (тобто поліцейські зупиняють водія і штрафують).
У разі ДТП зафіксувати це порушення доволі складно. Якщо аварія без потерпілих, то зазвичай усі виходять з машини, коли поліцейські приїжджають на місце дорожньо-транспортної пригоди (у такому випадку треба переглядати камери відеоспостереження). За порушення правил використання ременя безпеки, у разі ДТП, передбачено штраф — 2400−8500 грн.
«Хотілося б, щоб у всіх водіїв спрацьовував рефлекс — пристібатися в авто!» — наголосив перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції України Олексій Білошицький. — Близько 40% українських водіїв користуються пасками безпеки, тоді як решта — ігнорують цей засіб захисту. Але є і гарна новина: за останні роки рівень пристібання зріс у понад 1,5 рази.
Отже, згідно з нашим дослідженням, середній показник водіїв, які користуються ременями безпеки, зріс до 40,14% у 2023 році. У 2020 році він був лише 26,04%. Поліцейська статистика свідчить, що ситуація в Україні дещо поліпшилася: з
Кампанія «За безпечні дороги» разом з партнерами провела такі дослідження. Ключові результати у 2023 році опублікували на своєму сайті:
- Середній показник користування пасками безпеки для 18 досліджених міст склав 40,14%, що показує значну позитивну зміну в порівнянні з 2020 роком (26,04%).
- У чотирьох досліджених містах більшість (понад 50%) водіїв тепер виконує вимогу Правил дорожнього руху про обов’язкове користування ременями безпеки (у 2020 році не було виявлено жодного такого міста).
- Рівень користування ременями безпеки значно зріс у 14 із 18 досліджених міст і знизився у двох містах.
- Лише в одному з досліджених міст було виявлено рівень користування, менший за 20% (у 2020 році таких міст було шість).
- Попри позитивну динаміку, більша частина водіїв в містах України (59,86%) й далі не виконують вимогу Правил дорожнього руху про обов’язкове користування ременями безпеки.
Ситуація в містах
Досліджені 18 міст за результатами можна умовно розділити на групи: лідери, прогресуючі та відстаючі міста. До групи лідерів увійшли чотири міста, що мають показники понад 50%. Перше місце традиційно посідає столиця, де виявлений показник склав 67,1% (+18,9 відсоткових пунктів відносно 2020 року). Друге і третє місце у рейтингу посіли Львів (62,0%) та Житомир (55,7%) та Рівне (52,6%).
До групи відстаючих міст — тих, що мають показники менше, ніж 30% - увійшли Одеса з показником 24,8%, Кропивницький (21,8%) та Миколаїв (17,3%). Решта 11 міст входять до групи прогресуючих, маючи показники між 30 і 50%.