«Трешовий театр не є характерним для традиції Театру Заньковецької»
Новим очільником заньківчан став Максим Голенко
П’ятирічний контракт генерального директора — художнього керівника Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької Андрія Мацяка закінчився 6 червня (загалом пан Мацяк очолював театр 27 років. - Г. Я.). А вже наступного дня — 7 червня колективу заньківчан представили нового керівника театру — режисера Максима Голенка. Два роки тому, у липні, на рідній сцені заньківчани зіграли «Тригрошову оперу» Бертольда Брехта. Режисером постановки став на той час головний режисер київського «Дикого театру» та Одеського академічного українського музично-драматичного театру імені Василя Василька Максим Голенко.
Речниця Театру імені Марії Заньковецької Олена Федорченко розповіла журналістці «ВЗ», що Міністерство культури підписало з Максимом Голенком контракт на рік. Пан Голенко став виконувачем обов’язків генерального директора Театру імені Марії Заньковецької. Конкурсу на заміщення вакантної посади не проводили. Заньківчанам заступниця міністра культури Галина Григоренко на зборах колективу пояснила, мовляв, під час воєнного стану конкурсів не проводять. Хоча заньківчани напередодні висували свого кандидата на посаду керівника театру — колишнього директора-розпорядника Тараса Лисака і написали відповідного листа у Міністерство культури. На думку міністерства, колектив варто омолодити, мовляв, театр — застарів і за формою, і за подачею.
Чи вдалося за перший тиждень роботи вже щось зробити новому в.о. керівника? За словами Олени Федорченко, пан Голенко поїхав до Одеси «вирішити усі формальності на попередньому місці роботи». Нічого кардинального у Театрі імені Марії Заньковецької наразі не відбулося.
Колектив оговтується.
— Львів здавна славиться великою театральною школою, — прокоментував ситуацію народний депутат Микола Княжицький. — Тут працювали багато талановитих режисерів. Для театру з такою історією можна було б знайти керівника львівської театральної школи. Крім того, призначати керівника потрібно лише на конкурсній основі. Будь-які позаконкурсні призначення — велика помилка. Вони суб'єктивні і невідомо на чому базуються. Чув хороші відгуки про нового виконувача обов’язків директора, але ці відгуки свідчать про його талант, але не про його театральну школу. Бо трешовий чи авангардний театр не є характерним для традиції Театру Заньковкцької.
— У воєнний час можна призначати керівника і без проведення конкурсу?
— Це неправда! У воєнний час справді Міністерство культури може призначати керівників, але це можна робити у закладах культури на окупованій або прифронтовій територіях України, де не можна зібрати представників колективу. Закон не скасовує конкурсів і не забороняє їх проводити! Жодних труднощів провести конкурс у Львові чи навіть у Києві для львівського театру не бачу. Якби була конкурсна комісія, у якій би були представники заньківчан, а також авторитетних громадських організацій, то до такого призначення довіри би було більше.