«Конституційним Судом керує особа, голос якої допоміг ухвалити горезвісні „харківські угоди“, що призвели до війни…»
Про патріотів і зрадників у мантіях, участь у Теробороні, про захоплені ворожі танки й про землю як основу відродження України розповідає суддя КС у відставці Сергій Сас
У політичних, громадських колах усе частіше піднімають питання про нагальну реформу Конституційного Суду, однієї з надважливих державних інституцій, яку останніми роками стрясають скандали. Зрештою, цього оновлення вимагають від нас керівні органи Євросоюзу, наголошуючи, що така реформа є однією з найперших умов початку перемовин про вступ України до ЄС. Саме про це ми збиралися поспілкуватися із Сергієм Сасом, суддею КС, який працював ним від 13 березня 2014-го до 7 грудня 2022 року. Однак наша розмова вийшла за рамки теми. А почалася вона з несподіванки. Ми раптом дізналися, що наш співрозмовник, незважаючи на 65-річний вік і високий статус, десятий місяць бере участь у російсько-українській війні, своїм організаторським досвідом допомагає захищати державу.
Обороняли Київ і навчали майбутніх воїнів
— Пане Сергію, що спонукало вас достроково, за чотири місяці до завершення своєї 9-річної каденції, подати у відставку з посади судді Конституційного Суду?
— На це було кілька причин. Почну з того, що з кінця лютого цього року разом з іншими патріотично налаштованими колегами-суддями ми створили добровольче формування територіальної громади (ДФТГ) Києва «Мрія». І від самого початку російської агресії намагалися чинити спротив ворогові. Певним чином долучилися до того, що столицю було врятовано.
— Як саме судді КС могли допомогти обороні країни?
— 28 лютого я зі своїм сином, зятем, з іншим суддею Конституційного Суду — Віктором Кичуном — прийшли до штабу Територіальної оборони, намагалися записатися у сили ТО. Правдами і неправдами, незважаючи на наші поважні роки і посадове становище, нас з Віктором Івановичем зарахували туди. Був серед нас інший суддя КС — Ігор Сліденко (для читачів: той, що з косичкою. — І. Ф.) Мене призначили командиром комендантської роти, а колегу Кичуна — моїм заступником. Почали створювати підрозділ, до складу якого згодом увійшли колишні офіцери, судді, мої друзі, знайомі. Та з’ясувалося, що згідно із законом в силах ТО добровольчих формувань бути не може. Отож створили ДФТГ Києва. Назвали його на честь найбільшого у світі літака, який орки спалили у Гостомелі - з надією на те, що «Мрія» відродиться.
Спочатку у нас було 100 чоловік, «коктейлі молотова» і деяка непристріляна стрілецька зброя. У страшніші часи почали приєднуватися самоорганізовані підрозділи з числа студентів, активістів. Чисельність ДФТГ зросла до семи сотень. Коли рашисти буквально стукали до Києва, брали участь у бойових діях. Вдалося відбити у москалів і передати ЗСУ три танки Т-72 з повним боєкомплектом. Знищили російський гелікоптер К-52 («Алігатор»). На жаль, зазнали і втрат. У мікрорайоні «Виноградар» загинули або пропали безвісти п’ятеро наших хлопців, три десятки було поранено.
Наші підрозділи воювали під Харковом (збили там один російський літак), на Запоріжжі, під Херсоном. Паралельно ми організували вишкіл майбутніх воїнів, їхню тактично-медичну підготовку — навчили стріляти з кулеметів, гранатометів, хлопці пройшли «обкатку танками». Тож якщо, не дай Боже, орки з «бульбашами» знову полізуть на Київ, їх зустріне і цей наш підрозділ…
— Що спонукало вас стати до зброї? Адже маєте певну бронь! Могли би, як дехто із київських політиків, чиновників, перечекати війну у Львові, де жили у студентські роки?
— Як народний депутат я протягом двадцяти років був долучений до розбудови Української держави, намагався, щоб вона відбулася як незалежна. Ухвалював, зокрема, її Конституцію. І коли виникла воєнна загроза для моєї країни, довелося згадати, що в юності був сержантом у десантних військах.
Так, можна було би, як дехто, пересидіти у мукачівському чи паризькому «котлі». У мене є чимало друзів за кордоном, які могли би прийняти у себе. Але я цю думку відкидав. Відвіз сім'ю у безпечне місце, а сам нікуди з Києва не виїжджав. Вважав: якщо встоїть столиця, то встоїть і держава. Коли 26 лютого біля кожного військкомату у Києві побачив тисячі й тисячі людей, зрозумів, що в орків шансів немає.
— На яких засадах формувалася ваша ДФТГ?
— Закон «Про основи національного спротиву» передбачає можливість для громадян України у межах конкретної територіальної громади створення напіввійськових добровільних формувань. Вони підконтрольні певному підрозділу Сил тероборони ЗСУ і за їхнім розпорядженням виконують певні, дуже важливі завдання. Держава забезпечує зброєю, решта дістається в інший спосіб. Скажімо, у нашу «Мрію» входять десь 50 суддів Конституційного, Верховного, Антикорупційного судів, інших судових інстанцій. І вони за власні кошти утримують, одягають, годують, навчають, забезпечують транспортом членів ДФТГ. Багато наших друзів допомагають пальним, продуктами…
Коли ми створили ДФТГ «Мрія», я з хлопцями погодив одну річ: жодної політики, жодного піару! Просто робимо свою роботу. До мене підходили і казали: о, це класний проєкт… Але мене це зовсім не цікавить! Для мене важливо, щоб люди отримали можливість зі зброєю в руках захищати свою державу.
Казав Головатому: у тебе руки по лікті у крові!
— Попри свої бойові вахти під час війни, і далі працювали суддею Конституційного Суду?
— Працював. Тільки біда в тому, що Суд практично не працював. Дехто з моїх колег кудись втекли, два місяці ховалися, дехто і далі займається своїми питаннями.
— Поясніть свою дострокову відставку…
— Вона не від страху. Хоча, коли почалася війна, від наших спецорганів стало відомо, що в разі захоплення Києва першим знищенню підлягав саме Конституційний Суд. А під кримінальним переслідуванням росії я перебуваю ще від березня 2014 року — коли ми приймали конституційні ухвали щодо Криму…
Чому пішов? Згадайте, що відбувалося у Конституційному Суді упродовж останніх двох років! (Відкидаю тут ганебну епопею із попереднім головою КСУ). Від травня Конституційний Суд не має керівника. А Основний Закон передбачає, що Конституційний Суд обрати його зобов’язаний. Я пропонував на цю посаду свого заступника по теробороні Віктора Кичуна — людину патріотичну, яка довела свою відданість державі. На жаль, не прислухалися.
Обов’язки керівника КСУ зараз (як найстарший за віком) виконує Сергій Головатий, колись відома в українському політикумі особа. Я йому прямо в очі на засіданні казав: «Шановний, у тебе руки по лікті в крові! І ти не маєш морального права очолювати Конституційний Суд». Я переконаний (а коли не переконаний, то не кажу): саме Головатий свого часу, у 2010 році, продав свій депутатський голос за схвалення горезвісних «харківських угод» (які продовжили перебування Чорноморського флоту рф у Криму до 2042 року. — І. Ф.) Ці угоди, певною мірою, стали причиною тієї біди, що відбувається у нашій державі. І при всьому цьому Головатий всіма способами намагається утриматися біля свого корита, очолює керівництво КС. Це неприпустимо!
— Пригадайте детальніше ту історію…
— У Головатого своя версія: мовляв, виїхав до Страсбурга, а його депутатську картку (був членом фракції Партії регіонів) використали. Подивіться архів голосування за «харківські угоди»: навпроти прізвища Головатого стоїть «за». Я у той час теж був народним депутатом, заступником голови фракції. Знаю, як все це працювало, як, хто, з ким і після чого зустрічався. Якщо Головатий подасть на мене в суд — готовий довести, тим більше зі свідками, те, що він продав свій голос «за харківські угоди». Не віддав, а продав!
Коли це відбулося, Головатий десь промимрив, що його картку використали. Але не заявив у парламенті, що відкликає свій голос. На знак протесту не вийшов з фракції Партії регіонів. Після того голосування ще два роки перебував у ній. Був у політичній силі, в статуті якої написано про «двуязичіє» та інші ганебні речі.
Колись у Наполеона міністром закордонних справ був Талейран. Його називали «батьком брехні». Про нього казали, що продав усіх, хто його купував. Сергій Петрович з тієї ж категорії: продав у своєму житті всіх, хто його купив.
Одна з причин моєї відставки з посади судді Конституційного Суду — те, що він, особливо за воєнного стану, має такого керівника.
Цей суд зараз, по суті, не виконує своїх функцій: немає засідань, немає суттєвих рішень. Другорядні рішення на рівні сенатів нічого не варті. Конституційний Суд України не відреагував на чотири рішення конституційного суду російської федерації щодо анексованих територій. Промовчав, хоча міг би дати гідну відповідь…
Немає засідань КСУ, бо, бачте, немає кворуму, немає світла. Дійшло до того, що відмінили засідання із надзвичайно важливого питання про землю, в якому я був доповідачем. Зірвали його з тієї причини, що не було води і не працювали туалети. Розкажіть це тим, хто зараз на фронті по вуха у болоті!
Я зараз, допомагаючи країні, яка воює, роблю важливішу справу. А займатися, пробачте, юридичним онанізмом не хочу. Таким своїм вчинком я з колегами (у відставку також подали судді КС Ігор Сліденко, Ірина Завгородня. — І. Ф.) хочемо привернути увагу політиків і громадськості до стану справ у Конституційному Суді.
Конституційний Суд має бути партнером влади, а не прислужником
— Яка ваша думка про необхідність нових критеріїв, нових процедур відбору суддів Конституційного Суду, щодо яких кілька разів висловлювалася Венеційська комісія?..
— Треба подивитися, хто який зміст вкладає у поняття «реформа КС». Стали вже притчею во язицех розмови про необхідність ухвалення закону про конституційну процедуру — тоді, мовляв, все зміниться на краще. Вважаю, що ухвалення такого закону (у тій редакції, яка була мені відома) призведе до паралічу КС, створить два нормативні акти рівної сили, які значною мірою блокуватимуть одна одну.
Щодо нових критеріїв. Норма Конституції передбачає, що до складу КС із 18 чоловік входять по шість представників від президента, парламенту і з'їзду суддів. Тобто сам спосіб формування КС свідчить про те, що це — не судовий орган, а політико-юридичний. Політичний, мабуть, першою чергою. Тому сама процедура не вирішить проблем…
— А як мало би бути, з огляду на вашу практику?
— Немає ідеальної схеми. Але головне, як на мене: Конституційний Суд не повинен бути прислужником будь-якої влади. Практично всі наші президенти намагалися втручатися у роботу Конституційного Суду, поставити його у стійло, у позу прислужника: чого бажаєте? Зараз ця ситуація триває. Це неправильно. Бо навіть для влади Конституційний Суд повинен бути тим лакмусовим папірцем, який не дозволяє перейти межу в напрямку до диктатури, тоталітарного режиму. КС повинен бути сторожовою собакою Конституції. Відтак працювати у ньому мають люди моральні, професійні.
А щодо певних статусних речей. Доктори, кандидати наук — це все у наших реаліях дискредитовано. Скидаю капелюха перед справжніми вченими, людьми, які присвятили науці своє життя, однак у нас є вже тисячі докторів юридичних наук, десятки тисяч — кандидатів.
— Янукович був «проффесором»…
— Я ж кажу, наукові звання нівельовано. Ті, хто приходить у Конституційний Суд, не обов’язково повинні бути юристами. Я знав історика за освітою, який залишив свій добрий слід у Конституційному Суді. Сюди повинні приходити люди з визнаним рівнем авторитету, спроможні не схиляти голову. Конституційний Суд повинен бути партнером влади у здійсненні державної влади — а не прислужником. На жаль, у нас оця прислужність декого влаштовує. Зарплату платять, матеріальний достаток є - чого кращого бажати?
Головне, щоб до Конституційного Суду потрапляли люди зі своєю позицією, навіть якщо вона не збігається із загальноприйнятою. Ця позиція повинна ґрунтуватися на державних підходах до справи. Державницьке має стояти вище, ніж певне особисте. Хтось казав: я відрізняюсь тим, що там, де можна лизнути, гавкаю. На жаль, таких людей не так багато.
Мудра влада повинна бачити позитиви у тому, що хтось може не дозволити їй вийти за межу, за яку вона не має права виходити.
Земля може працювати на українців, як нафта і газ — на аравійців
— Яким рішенням КС за час роботи у ньому особливо пишаєтеся? А з яким не погоджувалися, мали особливу думку? Що не вдалося зробити?
— Про всі рішення, за які голосував, я не шкодую. Щодо деяких, з якими не погоджувався, викладав окрему думку.
Мені найбільше болить, що не встиг (Конституційний Суд не був готовий до цього) розтлумачити статті 13, 14 Основного Закону щодо землі. Я був суддею-доповідачем із цього питання, готував проєкт рішення, яке вже було обговорено. Вирішення цього питання на користь держави відповідно до Конституції дало би шанс Україні набути міжнародну суб'єктність, яка була би вічною і незаперечною. Це шлях до програми державного розвитку, який базується на тому постулаті, що земля — це право власності українського народу. А право власності на земельну ділянку мають тільки громадяни України всіх національностей, як це передбачено у Конституції.
Переконаний, що для України це шанс, унікальна можливість. Немає жодної країни у світі, де було би стільки родючої землі, як у нас! Ще Марк Твен казав: купуйте землю, бо це товар, який вже ніхто не виробляє. Наша земля може працювати на наших громадян, як нафта і газ у Саудівській Аравії, Кувейті. Унікальність нашої ситуації полягає у тому, що нафта і газ — вичерпні природні ресурси, а земля — відновлюваний ресурс, який дозволяє отримувати додаткову енергію щороку. І це саме боротьба за енергію у нас іде! Тому так важливо не дати в українців і в України вкрасти землю. І не дати, щоб вона стала об'єктом власності кого завгодно. Українська земля повинна бути власністю українського народу, а її рентна складова має вирішувати для громадян України всі проблеми, які виникають у державі, починаючи від соціальних, освітніх, медичних. Земельні ділянки громадян України повинні давати робочі місця, шанс для кожної української родини стати на ноги і мати власність. Ця власність і забезпечуватиме свободу. А свобода — ключова цінність, яка заслуговує на те, щоб за неї боротися.
Я кажу про шанс, можливо — єдиний, який у нас залишається, щоб Українська держава стала в один ряд із найбільш розвиненими країнами світу — через певний контроль за продовольством. Ви ж бачите: окупанти не дали вивезти українське зерно — і ледь не почався голод у світі. З огляду на те, що унікальні наші ресурси могли б давати природні, не хімізовані продукти, це давало б Україні можливість розвиватися семимильними кроками.
Буду доводити ці думки і владі, і громадськості. Сподіваюся, моїми висновками із земельного питання скористаються.
— Поясніть нашим «приземленим» читачам важливість права власності на землю…
— У нас, українців, прадавня цивілізація хліборобів. Вона йде не тільки від трипільської культури, а ще раніше. Багато наших людей живуть у сільській місцевості. Їм треба створити умови, дати можливість володіти земельними ділянками — скажімо, 100 чи 200 гектарами. Щоб вони могли створити сімейний бізнес і гарантувати собі та державі продовольчу безпеку, яка є складовою безпеки національної. Не всі обов’язково побіжать займатися фермерством. Але кожен громадянин України повинен мати шанс взяти земельну ділянку, працювати на ній, отримувати прибуток, бути самодостатньою, вільною людиною. В іншому випадку їздитиме до дружніх країн збирати полуниці, доглядати престарілих…
Українці повинні залишити цю свою землю у спадок своїм дітям, близьким. Якби ми навели лад із землею, були б однією з найбагатших країн світу.
— Багато нашої землі зараз сплюндровано ворогом…
— Ми її відновимо! Україна переживе нинішні страшні часи. Однак ми вже не побудуємо на запорізькому заводі «Мерседес», найближчим часом не будемо виробляти сучасні чипи для електроніки. Проте земля, яка у нас є, може забезпечити нам перспективу розвитку. За даними вчених, ми можемо годувати близько мільярда населення. І від цього наші 40 мільйонів купатимуться у маслі…
— Яка ж тоді роль великих агломерацій, які, на думку деяких політиків і експертів, підминають дрібних фермерів?
— Загалом агрохолдинги сьогодні виконують свою роль. У нас не простоює земля. Я не схильний до того, щоб у них позабирати все. В Україні є дуже багато земель. Державна політика повинна бути такою, щоб дати можливість розвиватися і фермерам. У селах сотні людей живуть без перспективи роботи, навчання. Треба дати їм змогу займатися своєю справою. Оця диверсифікація володіння і права власності на земельні ділянки убезпечить державу. Бо якщо зосередити право власності на землю у холдингах, рано чи пізно вони почнуть диктувати свою політику державі. Раніше у політику ішли промислові олігархи, а згодом це можуть робити власники агрохолдингів. Вони формуватимуть політичні лобі, які не будуть спрямовані на благо держави і її громадян. Потім вийдуть на транснаціональний рівень. Якщо право власності на землю перейде до цих структур, може скластися така ситуація, що Україна буде без своєї землі. Уявити собі це складно. Цього не зрозуміють, першою чергою, люди, які зараз на фронті. Запитайте, за що вони воюють! За свою рідну землю! Яка полита потом і кров’ю багатьох поколінь і їхньою власною.