«Херсонські діти колекціонують військові шеврони ЗСУ»
Враженнями від звільненого Херсона поділився з «ВЗ» волонтер, юрист Віталій Надашкевич, який разом із польськими благодійними організаціями привіз туди гуманітарну допомогу
«Під постійними обстрілами, без електрики, води та газу… Херсонщина тримається! Українські та польські волонтери побачили „русскій мір“ на власні очі», — написав на своїй сторінці у Фейсбуці львівський юрист і волонтер Віталій Надашкевич. Віталій тривалий час працює координатором кампанії допомоги PolandHelps. Разом із благодійною організацією Siepomaga возить у «гарячі точки» України гуманітарні вантажі - від їжі та гігієнічних засобів до генераторів, медичних товарів та карет швидкої допомоги. Такі гуманітарні вантажі від поляків уже отримали чимало міст, зокрема Харків. Спеціальними медичними автівками гумконвой забирає з гарячих точок людей, яким потрібна реабілітація у Польщі.
У делегації волонтерів, які возять на схід та південь «гуманітарку», — не лише львівські волонтери, а й чимало польських. Віталій каже, у подорож на схід зі собою завжди беруть і групу польських журналістів — щоб вкотре показати світу правду про «визволителів», наслідки руйнувань і те, як українські міста залишаються незламними, як відновлюють життя там, де ще вчора тривали запеклі бої.
«Ми везли гуманітарну допомогу в Херсон не за принципом „що можна зібрати, те й повезли“, — розповів Віталій Надашкевич в інтерв'ю „ВЗ“. — Наш принцип — возити те, чого реально потребує звільнений від окупації Херсон. Перед тим, як зібрати гумконвой, наші представники сконтактувалися з місцевим населенням, з адміністрацією Херсонщини, і запитали про потреби. Наші малі групи волонтерів попередньо їздили на Херсонщину бусами, побачили все на власні очі. Дійшли висновку: ситуація в місті та області критична. Херсон украй потребує допомоги. Зараз там немає світла, газу, води… Не всі люди там мають криниці з питною водою. На щастя, на Херсонщині тепліше, ніж у Львові. Коли ми там були, на термометрі було 10−12 градусів вище нуля. Але все так не буде, зима довга. Зараз якраз той момент, коли потрібно допомогти херсонцям підготуватися до зими».
— Чого найбільше, за вашими спостереженнями, потребують херсонці?
— Насамперед продуктів харчування. Херсонщина завжди була сильним сільськогосподарським регіоном. Але цьогоріч окупація не дала людям змоги зібрати урожай. Те, що вдалося зібрати, дуже часто росіяни просто силоміць відбирали й вивозили до себе. Забирали не лише вирощений урожай. Спілкувався з медиками кількох лікарень Херсона. рашисти вивезли з лікарень дороге обладнання. Усе, що знайшли цінне, забрали… Відповідно, людям зараз вкрай потрібна їжа тривалого зберігання (готувати щось буде складно — немає електрики, холодильників), засоби гігієни, теплі речі (одяг, ковдри), засоби для освітлення. Ми закупили багато ліхтариків на батарейках. Також потрібні запаси батарейок.
Відвідали і Херсонську обласну лікарню, привезли туди обладнання, інструменти — ножиці, пінцети, лейкопластирі… Привезли дві палати спеціалізованого медичного інвентаря. Також привезли якісну плівку, яка призначена для автопромисловості. Цією плівкою можна заклеювати розтрощені вікна — щоб зберегти тепло в домівках, лікарнях.
— Які враження від міста, яке перебувало під окупацією?
— Якщо порівнювати з Миколаєвом, то Херсон вкрай зруйнований. Миколаїв ще більш-менш живе, хоча сліди війни впадають у вічі. Коли перетнули блокпост до Херсонщини, склалося враження, що ми потрапили у зону відчуження. Дороги вщент розбиті, відтак трафік автоматично сповільнюється. Там суцільні ями, зруйновані мости. По дорозі, якою росіяни наступали на Херсон, ми побачили багато вщент розбитих сіл і селищ… Там фактично немає вцілілих будинків! Ці села не придатні для життя. Будинки випалені. Усі ми розуміємо ситуацію теоретично. Та коли туди приїжджаєш і бачиш на власні очі, то розумієш, що росіяни зробили з народом, який вважали братським. «Русскій мір» прийшов і залишив після себе знищені села й міста, знищені людські долі.
Але це ще не кінець — росіяни надалі продовжують обстріли. Артилерійська канонада супроводжувала усю нашу поїздку в Херсон. Із ранку до другої половини дня — 51 приліт… Того дня снаряд влучив і у квартиру працівниці Херсонської адміністрації. Жінка прислала фото руйнувань, там усе рознесено і знищено. Це військові злочини — росіяни постійно стріляють по місту. Поки ми були з гуманітарною місією в обласній лікарні, у міську лікарню Херсона якраз прилетів російський снаряд… Коли гупають снаряди, автоматично хочеться присісти чи лягти. Так було і зі мною. А ось місцеві, за моїми спостереженнями, до цього звикли. Під вибухи по дорогах їздять маршрутки. Люди продовжують жити, попри все.
Спілкувався з дітьми. Виявилося, у Херсоні є дистанційна форма навчання. Але насправді школярі не можуть нормально вчитися дистанційно, бо немає зв’язку, світла, Інтернету… Діти зустрічаються з вчителями і отримують завдання. Це важко назвати освітою. Але настрій у дітей позитивний, патріотичний. Вони дуже зраділи нашому приїзду і зізналися нам, що їхнє улюблене хобі - колекціонувати військові шеврони ЗСУ. Також діти люблять фотографуватися з військовими. З нами у групі був військовий інструктор з домедичної допомоги. До нього підійшли херсонські діти й запитали: «А ви військовий?». Інструктор відповів, що так. «А чого ви без автомата?» — уточнили діти. «Бо я добрий військовий», — відповів наш інструктор.
Є кілька позитивних моментів, які мене приємно вразили. У Херсоні багато україномовних людей. Друге здивування: частина людей, серед яких чимало підприємців, які зараз працюють у районній та військовій адміністраціях, територіальних громадах, — це ті люди, які до війни ніколи не були чиновниками. Коли почалася війна, відчули, що повинні допомагати своїм громадам. Відчувається зовсім інший підхід у їхній роботі, ніж у класичних посадовців, які звикли не так допомагати, як заважати, блокувати.
Спілкувався також з підприємцем, який є власником готелю на Херсонщині. У його готелі жило російське командування. Підприємець повідомив про це ЗСУ. Наші хлопці надіслали «бавовну» й розтрощили готель з російськими військовими. У цьому готелі загинуло кілька високих чинів армії рф.
— Ви спілкувалися з місцевою владою. Які орієнтовні терміни оголошують для відновлення Херсона?
— Збитки в місті колосальні! Щоб відбудувати зруйноване, потрібно щонайменше два-три роки. Але, зважаючи на чинні процедури, треба щонайменше п’ять років. Україні буде складно відновити місто своїми силами. Допомога потрібна буде постійно. Якщо вдасться зупинити обстріли міста, то енергетичну інфраструктуру, за оцінками місцевої адміністрації, треба відновлювати кілька місяців. Спершу — енергетика. А відбудувати дороги, заклади праці, розмінувати поля… На це підуть роки.