«У лобовому склі - шість дір від куль! Євангеліє наскрізь прошило»
Батько чотирьох дітей, військовослужбовець Юрій Бовт (позивний Ксьондз) вчетверте їде на фронт
Військовослужбовець 24-ї окремої механізованої бригади ЗСУ 49-річний Юрій Бовт, батько чотирьох дітей, уже вчетверте їде на фронт. Побратими Юрія привезли до костелу Святого Івана Павла II, що у Львові, автомобіль Suzuki, який зрешетила диверсійно-розвідувальна група ворога у Миколаївській області (неподалік Оленівки). У цьому позашляховику Юрій Бовт їхав на завдання. Коли зміг відбити ворожу атаку, у груди влучила… куля снайпера. Медики не приховують: чоловік залишився живим лише дивом. Розстріляне Suzuki ремонтуватимуть у Львові. Ще два автомобілі-пікапи, які освятив отець Григорій, військові відправили на фронт.
Журналістка «ВЗ» зустрілася з Юрієм Бовтом та його дружиною Оленою на подвір'ї костелу. Подружжя мешкає у Сокільниках. Я раніше писала про Олену Бовт — вона до війни врятувала двох котів-сфінксів, з яких знущалися горе-господарі. Нині Олена — волонтерка, зібрала кошти на шість «монстромобілів» для військових. Купила волонтерка також багато інших необхідних речей — тепловізор, квадрокоптер тощо. Навіть знімає домашні TikTok-відео, аби привернути увагу людей до потреб ЗСУ.
— Олено, ви писали у Фейсбуці, що 24 лютого кардинально змінило ваше життя…
— 24 лютого, коли почалася війна, чоловік добровольцем пішов у військкомат. 28 лютого був уже у Попасній на Донеччині. Хоча до військової справи не мав жодного відношення, він — підприємець. Усі обов’язки із догляду за 8-річним та 6-річним синами, котами, собакою, будинком, а ще бізнес — усе лягло на мої плечі. Того дня я вивісила на балконі синьо-жовтий прапор. Ми з цим прапором їздили з чоловіком на Майдан… Якщо є прапор і зброя, якщо ми боремося, то буде воля!
Юра був поранений тричі. У нього була контузія. У тілі є дрібні осколки, які лікарі вирішили не виймати, бо вони близько до сідничного нерва. Цього разу поранення було доволі складне. Юра їхав машиною на завдання та напоровся на диверсійно-розвідувальну групу ворога, яка зайшла глибоко у тил. Почався обстріл. Юра зупинився, викотився з машини у кущі, побачив, що до нього біжать шестеро людей. Встиг вхопити автомат, двох орків застрелив… Машину не заглушив. Вони ту машину розстріляли, але він зміг стрибнути назад, і так, лежачи за кермом, поїхав. Тоді снайпер почав стріляти. Одна куля застрягла у ключиці. Чоловіка врятувало те, що був у бронежилеті. Встиг взяти зі собою автомат, коли викочувався з машини, а то його б застрелили, або у полон взяли. Врятувало і те, що машина, яку вони розстріляли, рушила…
Юра згадує усе це як фільм. Флісова куртка, яка лежала у машині, уся дірява. Кепка дірява. У рюкзаку — чотири кулі. Євангеліє наскрізь прошило. У лобовому склі - шість дір від куль! Навіть у пачці серветок куля була… Він зміг доїхати до медроти. Звідти його відправили до лікарні, на операцію. Лікарі сказали, що йому дуже пощастило. Я не знаю, який у нього ангел-охоронець, але те, що він залишився живим, велике диво!
— У Попасній обстріли не припинялися, а російських військ на той момент було нереально багато, — розповідає військовослужбовець ЗСУ Юрій Бовт. — За одну ніч ми з товаришами винесли з поля бою кількох загиблих побратимів. Хто цього не бачив, той не зрозуміє…
— Як вижили у тому пеклі у Попасній і на Миколаївщині, коли зіткнулися із ДРГ?
— Дивіться, як вони машину зрешетили! Відремонтуємо, і знову поїде на фронт. Не кожен може все це витримати. Але я знаю, куди їду, свідомо це роблю. Мій старший син, йому 28 років, теж воює (у Юрія Бовта двоє старших синів від попереднього шлюбу. — Авт.). Я на війні - до Перемоги! За весь цей час навчився бути солдатом. Завдяки тому, що все життя займаюся спортом, зміг швидко реабілітуватися.
— Олено, у вашого чоловіка ще не закінчилася відпустка, а він уже знову їде на фронт…
— Якоїсь миті я зрозуміла, що в Юри з’явилася «інша». Ім'я їй — війна. І жодні травми, жодна логіка, критичне мислення і здоровий глузд цього не переможуть. Жодні доводи лікарів і прохання друзів «долікуватись» тут не працюють. Бо війна вже всередині нього. Вона проникла у мозок, в серце і думки. І скільки він буде тут, стільки він буде мучитись. Бо хлопці «там». Бо він корисний «там». Він щасливий, коли згадує усі смішні випадки на фронті, які трапилися з ним та його побратимами. Коли ми були в частині, я бачила, як хлопці бігли до нього з криками: «Ксьондзе, ти живий!». Як вони усі обіймаються і як щиро спілкуються. Мовчать про біль і втрати. І заради загиблих товаришів знову йдуть у бій.
Є один момент на війні - страх. Або ти його перебореш — і виживеш… Або він тебе переможе. Це може статися, коли лежиш в окопі, і кулі з мінами свистять над головою. Це може бути, коли несеш семирічну дівчинку під обстрілами полем, аби вона вижила. Чи коли ти в бліндажі перечікуєш авіаналіт. Або коли ти сам на сам зіткнувся з ДРГ. Або коли в тебе на руках помирає твій друг… І от коли ти переборюєш цей тваринний всепоглинаючий страх, ти перетинаєш рубіж, за яким стаєш незламним.
— А що це за історія з гранатою, яку ви взяли і голими руками відкинули від бліндажа у Попасній? — запитую Юрія.
— Тривав ближній бій. Якийсь солдат з «днр-лнр» кинув гранату прямо біля нашого бліндажа, — каже військовий. — Але вона не вибухнула. Усі боялися виходити. На ранок я не витримав, взяв ту гранату і відкинув подалі від бліндажа. Бог дав, що вона не вибухнула.
— Чому побратими дали вам псевдо Ксьондз?
— Побратими мене спочатку Святим називали. Я їм про Бога розповідаю. (Біблія — настільна книга в Юрія Бовта, який має польські корені. — Авт.). Усі на це реагують по-різному. Хтось слухає, хтось ні… Мені шкода офіцерів, які не вірують. Раніше я був дуже далеко від Бога. Релігія у моєму житті з’являлася поступово. Попри те, що війна є суцільним злом, у всьому цьому негативі добре видно усі якості людини: доброту, принциповість, корисливі наміри, залежності, страхи… На війні, як на лакмусовому папірці, неможливо нічого приховати.
— Що вас вразило на фронті до глибини душі?
— Коли ми були у Попасній, місцевій жінці у стегно влучив осколок. Дядько прибіг до нас, щоб ми їй допомогли. Ми з солдатом побігли до неї. Дістати осколок не змогли, але я вколов їй знеболювальне. Її 8-річна донька, віку мого молодшого сина, дивиться на мене і питає: «Дяденька, мы будем жить?». Жінка не виїхала з Попасної, бо у неї онкохвора мама. Згодом цю родину все ж вдалося вмовити, аби виїжджали. І їх вивезли з-під обстрілів. Очі цієї дитини мене надзвичайно вразили…