«Якщо це дівчинка сфінкса і продається за 200-500 грн, то потрапить у сексуальне рабство…»
Волонтерка та науковий співробітник Національної академії наук України Тетяна Метельова каже, що законодавці мають повернути ліцензування розплідників домашніх тварин, аби зупинити їх хаотичне розмноження та продаж
«У нашій сім’ї поповнення! Кішка стала непотрібною з появою ускладнень після пологів. Коли я її побачила, жахнулася — вся просвічувалася, усі кістки у неї стирчали. Важить два кілограми, швидше за все, її кривдили, — написала на своїй сторінці у Фейсбуці пані Олена. — Але в ній океан любові, вона муркає, обіймається і ластиться до нас». Пані Олена розповіла, що Ванду викупила з OLX київська волонтерка Тетяна Метельова. Згодом сфінкс потрапив у їхню родину.
Журналіст «ВЗ» поспілкувалася з волонтеркою, яка є провідним науковим співробітником Інституту всесвітньої історії Національної академії наук України, і разом з однодумцями заснувала рух порятунку сфінксів від «чорних розведенців».
— Пані Тетяно, на вашій сторінці у Фейсбуці чимало історій про врятованих сфінксів. Розкажіть про свою діяльність…
— Сфінкси — найбільш вразлива порода котів, яка зазнає неймовірних знущань від людини. Їх використовують для розмноження так звані чорні розведенці. Вони не мають відношення до селекційної роботи. Відповідно, тварини не отримують належного догляду, харчування, лікування, а воно за такого безперервного розмноження потрібне, адже організм зношується. Ці коти знесилені, зневоднені. У них зазвичай захворювання внутрішніх органів, передусім репродуктивної системи. Захворювання вух, притаманне лише сфінксам. Зараз у нас в Миколаєві є малесенький хлопчик, 2 місяці, без очей. Власники не лікували ринотрахеїт. Від цієї вірусної хвороби здебільшого очі витікають. А ще Сільвія (з Харкова) лікувалася у мене, зараз — у чудовій сім’ї в Черкасах. У неї був нелікований герпес-вірус. (Око збільшується і стає за розміром, як куряче яйце. — Авт.).
Те, що відбувається за лаштунками «утримування котиків-собачок» у царині чорного розплідництва — суцільний жах! Кожного разу думаєш: «Ні, гірше вже не може бути». І щоразу стикаєшся з тим, що може. Дуже тяжко… Душа болить постійно. Тварин кілька років так використовують, а потім або задешево продають — за 200−300 грн, або викидають. Ми відстежуємо продажі на OLX та у соціальних мережах і рятуємо таких котів.
— Це такий нелегальний бізнес на тваринах…
— Усі маленькі породи котів і собак проходять через тортури з боку «розведенців». До грудня 2009 р. в Україні розплідники повинні були мати ліцензію. Але Верховна Рада зняла це положення. І з того часу будь-хто може цим займатися безкарно. Якось я викуповувала чотирьох котів у Кривому Розі. Їздила по них сама. Почувалася як у детективі: та жінка, що їх продавала, декілька разів змінювала місце зустрічі. Розуміють, що займаються негідною справою.
За 1,5 року волонтерам вдалося викупити понад 150 сфінксів. Тварин пролікували та знайшли для них сім’ї (є такі, які і надалі потребують лікування, бо мають хронічні захворювання).
— Де берете кошти?
— І свої вкладаємо, і відкриваємо благодійні рахунки. На лікування йдуть значні кошти, подекуди вимірюються десятками тисяч грн.
— Ви одразу бачите з оголошення, що тварина у небезпеці?
— Якщо це дівчинка сфінкса, не стерилізована, молода і задешево продається — 200−500 грн, її куплять «розведенці». І тварина потрапить у сексуальне рабство. Стараємося її одразу викупити. Ось зараз їду у Ніжин Чернігівської області. Там сфінкса продають за… 100 грн. Ясно, що її одразу куплять, і кішка потрапить у рабство. Щоб ви розуміли, кошеня сфінкса у спеціалізованому розпліднику у Чернівцях коштує 25−30 тисяч грн.
— Новонароджене кошеня може продавати і власник, не маючи злого умислу.
— Власник тварини може навіть не замислюватися, яка доля чекатиме на неї. «Чорні розведенці» полюють за дешевими тваринами. Вони, як і ми, відстежують ринок. Тут хто кого переграє.
— Хто має втрутитися, аби припинити цей чорний бізнес, який досяг нечуваних масштабів?
— Часто ветеринари не можуть діагностувати захворювання, — веде далі Тетяна Метельова. — Відповідно, тварина отримує неправильне лікування. Законодавці мають відновити ліцензування розплідництва. (Відтак розплідники платитимуть податки. А це — наповнення бюджету. — Авт.). Це вплине на ситуацію позитивно. Якщо ти продаєш тварин і не сплачуєш податки, значить — штраф. Закон про жорстоке поводження з тваринами «працює», але в Україні не створюються умови для того, щоб зменшити можливість жорстокого поводження з ними. Це вкрай необхідний захід — повернути ліцензування розплідництва.
— У вас вдома є сфінкси?
— У мене вісім котів, з них — три сфінкси, яких викинули. Два роки у мене живе «персючка» Санічка. Вона 10 років прожила у сім’ї, потім від неї відмовились, бо у неї ниркове захворювання. Я її вилікувала. Одна кішка — гладкошерста. Сім років тому труїли котів на залізничному вокзалі у Києві. Тоді вдалося кількох врятувати. Це одна з них. У неї черепахове забарвлення, воно не дуже популярне. Кішка була дикувата. Мені не вдалося знайти для неї сім’ю, хоча я п’ять років її рекламувала на OLX. Довелось залишити у себе.