«Нас тримає віра у ЗСУ! Мріємо, щоб російська нечисть пішла з нашої землі»
Журналістка «ВЗ» дізнавалася у жительки Херсона, як живуть українці під тимчасовою російською окупацією
Як живуть українці під тимчасовою окупацією? Журналістка «ВЗ» поспілкувалася з пані Оксаною, яка перебуває у Херсоні. Жінка каже, теперішнє життя нагадує їй серіал «Погані дороги» (екранізацію однойменної п’єси української письменниці й режисерки Наталії Ворожбит). Сюжет описує події, що відбуваються з українськими жителями та військовими на Донбасі, – на тлі російсько-української війни.
«У житті не могла уявити, що я на рідній Херсонщині опинюся в серіалі «Погані дороги», – каже пані Оксана. – Ні разу навіть не подумала про те, щоб поїхати з Херсона. Тому що я дуже люблю своє місто! І не хочу його покидати, коли йому важко... Таке відчуття, що над Херсоном попрацювала машина часу, яка повернула нас на 30 років назад! На те, на що російські окупанти перетворюють місто, без сліз дивитися не можна… 90-ті роки у всій красі. Тільки ще вулицями ходять озброєні окупанти, їздять «зетки». І ніхто не почувається у безпеці».
– У соцмережах я прочитала, що херсонців рашисти на вулиці змушують повторювати, що вони «великие и сильные», і що ми хочемо «жить с ними…». Того, хто відмовляється це говорити, можуть роздягнути й залишити на площі. Це правда?
– Я бачила це повідомлення. Зі своїми знайомими ми його обговорювали. Допускаю, що таке може бути. Утім, у Херсоні я такого не бачила. Але можу говорити лише про Херсон, а що відбувається в області... Там набагато страшніше. Там росіяни витворяють, що хочуть... А в самому Херсоні спокійніше. Тут рашисти намагаються зображати зі себе «вежливых людей».
– У ЗМІ багато пишуть про державного зрадника Ковальова з фракції «Слуга народу», який поїхав на окуповану частину Херсонщини і заявив про намір співпрацювати з окупаційною владою. Після цього його виключили з фракції, а прокурори порушили проти нього справу про держзраду…
– У того Ковальова й до війни не була кришталево чиста репутація. Ми не здивовані. Пам’ятаю, він розмістив пост у Фейсбуці, що відбулася якась «нарада» з аграріями, де він зі своїми поплічниками та із заступником голови кремлівської адміністрації Кірієнком заявили, що «росія тут назавжди»... Це їхній наратив, який вони поширюють. Нещодавно вони у Голій Пристані (це місто за 40 км від Херсона) захоплювали міську раду… Херсон окупанти починають сильно «закручувати» протягом останнього тижня. У нас немає зв’язку, Інтернету. Ми у певній ізоляції. Люди ходять містом і шукають Wi-Fi.
– Так виглядає, рашисти будь-що намагаються перетягнути херсонців на свій бік…
– Важко сказати, який у них у Херсоні сценарій. Можливо, кримський… Є інформація, що вони викрали близько 600 людей, посадили їх «на підвал» і катують. Вони викрадають атовців, представників Тероборони, активістів, журналістів. Якщо люди виживають після цього, то не хочуть розповідати про те, що з ними робили. Бо їм дуже страшно…
– А чим окупанти займаються? Тиняються містом?
– Останнім часом жорстко взялися за місцевий бізнес. Тобто «віджимають» його. Наприклад, на будівлі мережі аптек вивісили оголошення, що «власники мають з’явитися за такою-то адресою – перереєструвати свій бізнес». Окупанти хочуть, щоб представники херсонського бізнесу платили податки росії. У бізнесменів не дуже багато вибору. Якщо не погоджуються на ці умови, їх закривають. А рашисти через Крим завозять своїх людей на їхнє місце… Загалом у місті залишилося відсотків сорок херсонців. Намагаються якось виживати... Для виїзду з Херсона не було за весь час жодного «зеленого коридору». Люди виїжджали під обстрілами. На свій страх і ризик. Не погоджувалися співпрацювати з окупантами. Херсонці на 90% показали свою проукраїнську позицію. Незважаючи на те, що Херсон – на 90% російськомовне місто. Але не проросійське!
На Херсонщині багато років працювали агенти фсб, колаборанти, які докладали керівництву рф, що «Херсон – це проросійське місто». І коли вони заходили сюди, то були упевнені, що їх будуть зустрічати з квітами. Коли збиралися багатотисячні мітинги проти рашистів під гаслами «Херсон – це Україна», вони були здивовані: «Ну як це так?!». Ми поламали усі сценарії, які вони запланували. У місті організовували проукраїнські мітинги, люди чинили і продовжують чинити спротив. Ми зриваємо їхні триколори, фарбуємо місто у синьо-жовтий колір. Усі стовпи, будинки, усюди написи: «Херсон – це Україна», «Віримо в ЗСУ». Вони казали, що «ми асвабадітєлі». Проте люди не були готові до такого «асвабаждєнія». І росіяни реально не знали, що робити!
Але з часом активна частина людей, які протестували, виїхала. Заради власної безпеки. Ті, хто залишився, я не хочу нікого образити, – більш пасивна частина населення. Я себе такою не вважаю, але що можу зробити, коли ціле місто озброєних військових? Голими руками я з ними нічого не вдію. Є така думка, що сам Херсон їм особливо не потрібен, їм потрібна область – там Північнокримський канал, звідки йде вода в Крим. Крадуть зерно, овочі, фрукти… Усе крадуть! Награбоване вивозиться до Криму.
– А зараз дніпровська вода до Криму йде?
– Так. Щоправда, я читала, що там дуже складні механізми. Вони не зовсім правильно все підключили. Вода – одна з основних їхніх цілей... Окупанти продають російські «сімки», бо українського зв’язку немає. Де-не-де пробиваються невеликі провайдери Інтернету. «Волю» й «Укртелеком» вони відключили. Тому мешканці змушені купувати російські «сімки», бо зв’язок з рідними, особливо в області, де йдуть бої, це важливо. Я, наприклад, принципово цього робити не хочу. Бо щоб купити російську сім-карту, потрібно залишити паспортні дані. Таким чином вони збирають інформацію про тих, хто залишається у місті. Мені розповідали, що херсонцям телефонують на оці російські номери з росії та з’ясовують, як херсонці ставляться до рф.
– Коли почався наступ на Маріуполь, мера міста Бойченка одразу вивезли на безпечну територію. Мовляв, у таких умовах міський голова неефективний... А яка ситуація з мером Херсона?
– Мер Ігор Колихаєв залишається у місті. І для нас це дуже важливо. Від його присутності стає спокійніше. Особисто мені. І він постійно підкреслює, що залишиться з херсонцями до кінця! Колихаєв займається виключно комунальним господарством. Хоча деякі колишні нардепи кажуть: «Навіщо прибирати окуповане місто?!». Але ми тут живемо. Сміття вивозиться, місто прибирається, трава коситься. Вода, газ, світло є. Окупанти не будуть цим займатися. Їм все одно, в яких умовах живуть херсонці. Комунальні служби працюють. Цим всім керує наш мер Колихаєв. Він тримав український прапор стільки, скільки міг. Уже більше трьох місяців місто в окупації… Два місяці мер працював у міській раді. Її будівлю вони спочатку не чіпали. Наприкінці квітня рашистам все це набридло, вони усіх працівників разом з мером вигнали. Зараз працює дистанційно, але працює.
– Була інформація, що росіяни хочуть створити «херсонську народну республіку». Потім начебто хотіли приєднати Херсон до рф... А зараз що вони створюють?
– Мені здається, вони самі не знають, що з нами робити. Постійно переносять дати так званого референдуму. 13 березня – День звільнення Херсона від німецько-фашистських загарбників. У цей день хотіли створити «хнр», але понад 10 тисяч херсонців вийшли на проукраїнський мітинг проти цього. Потім заявили, що перенесуть той «референдум» на середину літа. Потім сказали, що проведуть його восени. То вони хочуть приєднати Херсонську область до Криму, то зробити Херсонщину окремим федеральним округом росії. Насильницьким шляхом, звісно, вони можуть це зробити.
У місті росіяни постійно створюють аварійні ситуації. Їздять на своїх «тиграх», «уралах», «бетеерах». Правила дорожнього руху для них не діють, їздять як хочуть. Якщо під колеса «тигра» потрапляє машина, вони її переїжджають. У місті вже було кілька аварій зі смертельними наслідками. Немає зв’язку, навіть «швидку» не можемо викликати.
– Я читала у соцмережах, що рашисти привозять продукти у Херсон з росії.
– Крім українських овочів, фруктів, молока, м’яса, які виробляють на Херсонщині, продукти майже всі російські. Їх завозять через Крим. Українські продукти росіяни не дозволяють завозити. Вони тут ще й «бізнесом» займаються – «дахують» торговців. Так звані військові-бізнесмени.
– Чи захоплюють окупанти порожні квартири?
– Можливо, я не знаю. Живуть окупанти у різних місцях. Базуються в інтернатах, наприклад. Деякі рашисти намагаються подружитися з херсонцями. Пропускають у черзі… Але яка може бути довіра до армії вбивць?! Ми всі розуміємо, що просто команди «фас» іще немає. Поки що по вулиці можна ходити, вони нас не чіпають. Коли буде команда “фас”, будемо ховатися... У них по місту блокпости, автівки перевіряють. Чоловіків роздягають, шукають патріотичні татуювання. Перевіряють телефони. Громадським транспортом безпечніше пересуватися, ніж власним авто.
– Відколи у нас з’явилася полуниця з Закарпаття, весь час згадую Херсон. Ціна на ягоду не падає, її досі продають по 70-100 гривень за кілограм. Немає конкуренції, от ціна й тримається...
– Нашим фермерам дуже важко вивезти полуницю за межі Херсонщини. Уся наша полуниця або в області, або в Криму. Зараз полуниця по 20-25 грн. Її багато, половина пропадає. Рашисти від’їлися на нашій полуниці на все життя. Її забирають у фермерів на блокпостах. Наші фермери знають, якщо половину їм не віддадуть, полуницю у них відберуть. Така сама ситуація буде з помідорами і з кавунами… На жаль.
Хтось боїться, що коли ЗСУ звільнятимуть Херсон, то у місті будуть руйнування. А я найбільше боюся, що все залишиться так, як зараз. Ми не хочемо бути росією, «хнр», чи ще чимось. Херсон – це Україна! Єдине, що нас тримає, – віра у ЗСУ! Хочемо, щоб ця нечисть пішла з нашої землі. Чи вони втечуть, чи їх уб’ють – нам все одно. Можливо, на заході України не усі розуміють, що відбувається на окупованих територіях. Мій сусід проходив онлайн-співбесіду з львівською компанією. І перше питання, яке йому задали: «А правда, що в Херсоні підтримують росію?». Нас це дуже ображає. Бо ми не підтримуємо росію! Ми за Україну! І ми всіма силами намагаємося чинити опір окупантам.