Передплата 2025 ВЗ

Місту Лева потрібні понад 200 присяжних

За годину в суді отримують 370-430 гривень

У Львові планують замінити шість присяжних суддів: двох у Шевченківському та по одному у Франківському, Сихівському, Личаківському та Залізничному районних судах. Про це повідо­мила директорка юридичного департаменту ЛМР Гелена Пайонкевич. Журналістка “ВЗ” дізнавалася, скільки отримують “народні судді” за свою роботу і чому їх постійно бракує?

«Люди зголошуються бути присяжними, а потім не завжди з’являються на виклики суду, і суд­дям доводиться замінювати присяжних, – розповіла “ВЗ” Гелена Пайонкевич. – До нас часто звер­таються суди з клопотанням внести зміни у рішення ЛМР та вилучити де­яких осіб з числа присяжних і вклю­чити нових. Тому завжди шукаємо присяжних. На сьогодні для Львова потрібно приблизно 200 осіб!”.

“Є випадки, коли люди подають­ся у присяжні, бо мають справи у цих судах, зокрема судяться з ор­ганами місцевого самоврядування, – веде далі Галина Пайонкевич. – Очевидно, сподіваються, що пере­бування у цьому статусі їм чимось допоможе... Комусь просто цікаво. Наше завдання – поспілкуватися з людиною, взяти у неї необхідні до­кументи. Є певні вимоги до присяж­них. Не можуть бути старшими за 60 років. Не можуть займати посади в правоохоронних органах, органах державної влади, органах місце­вого самоврядування. Інформує­мо людину про те, які вона довідки повинна зібрати. Формуємо ухвалу, депутати голосують. Далі скеровує­мо рішення до суду. Буває, судді не можуть зв’язатися з присяжними, тоді ще раз їх переобирають через свою систему.

– Присяжні беруть участь та­кож у кримінальних проваджен­нях, де обвинуваченому загро­жує довічне ув’язнення?

– Так. Загалом, в Україні інститут присяжних дуже специфічний. Та­кий собі “мікс” між судом присяж­них американської системи права та народними засідателями часів СРСР.

Начальник територіально­го управління Державної судо­вої адміністрації України у Львів­ській області Віктор Дейнека розповів журналісту «ВЗ», що ко­жен суд сам визначає потребу в присяжних – залежно від кількос­ті справ. Наприклад, Франківський районний суд потребував 40 при­сяжних. Загалом для Львівщини по­трібно 955 осіб на цю роботу.

– Може бути так, що у спис­ку присяжних людина є, а у суд за три роки її ні разу не викликали (за Законом “Про судоустрій і статус суддів”, список присяжних затвер­джують на 3 роки. – Авт.), – каже Віктор Дейнека. – Відтак відмов­ляється від посади. Якщо присяж­ний у суді цілий день, і таких засі­дань протягом року багато, тоді “народний суддя” може заробити. Хоча “космічних” виплат присяжні не мають. Година роботи у район­ному суді – 370 грн, у Львові – 430 грн. Ось нещодавно я підписував виплату на 9 тисяч... Це непроста робота. Вбивства, експертизи... Не кожен має бажання брати у цьо­му участь”.

Цікавлюся, наскільки ефектив­ним є суд присяжних? “Я особис­то категорично проти суду присяж­них, – каже Віктор Дейнека. – За це мене не раз критикували: мовляв, це ж демократична інституція! На мою думку, ефективності у ньому немає. Трапляються випадки, коли присяжних залякують, і ті відмов­ляються приходити на засідання. Це відповідальність – визнати лю­дину винною! У США, наприклад, траплялися випадки, коли при­сяжні засудили невинну людину... Якісь цивільні справи, наприклад, про поділ земельної ділянки, мож­на довірити присяжним. Але не справи про умисне вбивство”.

Читайте також: Вбивці Познякова підтвердили вирок