Місту Лева потрібні понад 200 присяжних
За годину в суді отримують 370-430 гривень
У Львові планують замінити шість присяжних суддів: двох у Шевченківському та по одному у Франківському, Сихівському, Личаківському та Залізничному районних судах. Про це повідомила директорка юридичного департаменту ЛМР Гелена Пайонкевич. Журналістка “ВЗ” дізнавалася, скільки отримують “народні судді” за свою роботу і чому їх постійно бракує?
«Люди зголошуються бути присяжними, а потім не завжди з’являються на виклики суду, і суддям доводиться замінювати присяжних, – розповіла “ВЗ” Гелена Пайонкевич. – До нас часто звертаються суди з клопотанням внести зміни у рішення ЛМР та вилучити деяких осіб з числа присяжних і включити нових. Тому завжди шукаємо присяжних. На сьогодні для Львова потрібно приблизно 200 осіб!”.
“Є випадки, коли люди подаються у присяжні, бо мають справи у цих судах, зокрема судяться з органами місцевого самоврядування, – веде далі Галина Пайонкевич. – Очевидно, сподіваються, що перебування у цьому статусі їм чимось допоможе... Комусь просто цікаво. Наше завдання – поспілкуватися з людиною, взяти у неї необхідні документи. Є певні вимоги до присяжних. Не можуть бути старшими за 60 років. Не можуть займати посади в правоохоронних органах, органах державної влади, органах місцевого самоврядування. Інформуємо людину про те, які вона довідки повинна зібрати. Формуємо ухвалу, депутати голосують. Далі скеровуємо рішення до суду. Буває, судді не можуть зв’язатися з присяжними, тоді ще раз їх переобирають через свою систему.
– Присяжні беруть участь також у кримінальних провадженнях, де обвинуваченому загрожує довічне ув’язнення?
– Так. Загалом, в Україні інститут присяжних дуже специфічний. Такий собі “мікс” між судом присяжних американської системи права та народними засідателями часів СРСР.
Начальник територіального управління Державної судової адміністрації України у Львівській області Віктор Дейнека розповів журналісту «ВЗ», що кожен суд сам визначає потребу в присяжних – залежно від кількості справ. Наприклад, Франківський районний суд потребував 40 присяжних. Загалом для Львівщини потрібно 955 осіб на цю роботу.
– Може бути так, що у списку присяжних людина є, а у суд за три роки її ні разу не викликали (за Законом “Про судоустрій і статус суддів”, список присяжних затверджують на 3 роки. – Авт.), – каже Віктор Дейнека. – Відтак відмовляється від посади. Якщо присяжний у суді цілий день, і таких засідань протягом року багато, тоді “народний суддя” може заробити. Хоча “космічних” виплат присяжні не мають. Година роботи у районному суді – 370 грн, у Львові – 430 грн. Ось нещодавно я підписував виплату на 9 тисяч... Це непроста робота. Вбивства, експертизи... Не кожен має бажання брати у цьому участь”.
Цікавлюся, наскільки ефективним є суд присяжних? “Я особисто категорично проти суду присяжних, – каже Віктор Дейнека. – За це мене не раз критикували: мовляв, це ж демократична інституція! На мою думку, ефективності у ньому немає. Трапляються випадки, коли присяжних залякують, і ті відмовляються приходити на засідання. Це відповідальність – визнати людину винною! У США, наприклад, траплялися випадки, коли присяжні засудили невинну людину... Якісь цивільні справи, наприклад, про поділ земельної ділянки, можна довірити присяжним. Але не справи про умисне вбивство”.
Читайте також: Вбивці Познякова підтвердили вирок