Львівська обласна рада досі не опалюється
В області лише 75% бюджетних установ підписали угоди з НАК «Нафтогаз України» про постачання газу
На Львівщині триває епопея із запуском опалювального сезону. Головна увага спрямована на опалення в бюджетних установах — школах, садочках, лікарнях тощо. Нагадаємо, ще 12 жовтня обласна комісія ТЕБ та НС оголосила в області надзвичайну ситуацію техногенного характеру регіонального рівня, оскільки через високу вартість газу бюджетні заклади не уклали угод на постачання блакитного палива.
Яка ситуація з опаленням бюджетників зараз? Як розповів «ВЗ» керівник департаменту паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та ЖКГ Львівської ОДА Богдан Кейван, наразі 75% бюджетних установ Львівщини підписали угоди з НАК «Нафтогаз України» про постачання газу.
— Із 825 контрагентів, які є в області, звернулися до НАК «Нафтогаз України» 623. Контрагент може мати у підпорядкуванні кілька об’єктів, наприклад, відділ освіти може контролювати п’ять шкіл, — розповів Богдан Кейван. — На сьогодні, за нашою інформацією, 416 заявок бюджетників «Нафтогаз трейдинг» (підприємство НАК «Нафтогаз України») вже розглянув. На опрацюванні — 207 заявок. Тобто розглянуто 75% відсотків заяв. Крім того, ми зараз скерували працівника нашого департаменту для допомоги бюджетним установам, аби пришвидшити підписання угод. Угоди підписуються за ціною 16,8 грн за кубометр газу. Крім того, є постанова Кабміну № 1102, згідно з якою ті бюджетні установи, які не мають підписаних угод з жодним постачальником, автоматично пересуваються на «постачальника останньої надії», яким є той же НАК «Нафтогаз України». Ціна газу у «постачальника останньої надії» — також 16,8 грн за кубометр. Тобто бюджетні установи зараз мають можливість використовувати природний газ за ціною 16,8 грн за куб. Така ціна для бюджетних установ (лікарень, садочків, шкіл, казенних підприємств тощо) визначена постановою Кабміну. А комерційні підприємства купують газ за ринковою ціною. Звідси у пресі фігурують ціни про понад 40 грн за куб тощо.
— Чому процес підписання угод йде так повільно?
— Треба оформити величезний масив інформації, документів. Трапляється, що установи готують неповний пакет документів, у них бувають помилки… Бюджетні установи збирають документи, передають у НАК «Нафтогаз», там юристи перевіряють весь пакет документів і потім договір підписують.
— Яка ситуація з теплом на Львівщині? Скільки бюджетних установ вже опалюється?
— В області із 17 підприємств теплокомуненерго розпочали опалювальний сезон 16. Залишилося ТзОВ «Тепловодсервіс», яке має заборгованість перед «Львівгазом». Цього тижня питання реструктуризації цього боргу мали би вирішити.
Богдан Кейван також розповів «ВЗ», що приміщення Львівської обласної ради (вул. Винниченка, 18) досі не опалюється, оскільки ще вирішується питання із оформленням документів.
А от голова Львівської облради Ірина Гримак в ефірі ток-шоу «Прямим текстом із Юрієм Луценком» (5 канал) повідомила: на сьогодні ціна газу для комунальних установ, що користуються послугами підприємств теплоенерго чи мають власні газові котельні, у середньому становить 18,2 — 18,3 грн за кубометр. Тоді як у бюджетах на цей рік було закладено 6 грн за кубометр. Пані Гримак зазначила, що за станом на п’ятницю, 29 жовтня, жодна школа, садок, лікарня, бюджетна установа на Львівщині не мала укладеної угоди із НАК «Нафтогаз України» на постачання газу.
«Уряд обіцяв, але так і не уклав жодної угоди на постачання газу за фіксованими цінами з комунальними підприємствами, які мають власні котельні на газі, — сказала Ірина Гримак. — У громадах Львівщини, де є чимало шкіл, лікарень та інших соціальних і культурних комунальних установ, виникають серйозні запитання щодо того, де взяти кошти на видатки за газ, які не передбачали їхні бюджети. А тому керівники громад нині мають визначатися з розподілом незначних коштів, які вони заробили: або на покриття нестачі державної субвенції в освітній сфері, тобто на зарплати вчителів, або на незаплановані видатки за газ.
Під час підписання угод із «Нафтогаз трейдингом» ціна газу становитиме 18,2 — 18,3 грн за кубометр. Більшість наших сьогоднішніх громад, не враховуючи великих міст, перейшли на альтернативні джерела теплопостачання. І сьогодні це достатньо різко зняло напруження стосовно постачання газу теплогенеруючим компаніям. Якщо говорити про великі міста області, то вони, на жаль, вимушені використовувати 30−40% коштів із програм бюджету розвитку. Натомість є такі міста, як Дрогобич, де існує величезна потреба у додаткових коштах на теплопостачання, однак міський бюджет не має такого фінансового ресурсу. І та 4%-ва добавка ПДФО, на жаль, не перекриває потреби погашення різниці в ціні на газ".
Читайте також: Опалювальний сезон: Галичина на варті, щоб не змерзла Україна