У лікарнях доставляють ліжка у коридорах! Але люди вперто не вакцинуються...
А ця хвиля Covid-19, як і прогнозували епідеміологи, буде важчою за всі попередні
Біля приймального відділення Клінічної лікарні швидкої медичної допомоги шикується черга з карет «швидкої» (на фото). У вівторок, 5 жовтня, сюди госпіталізували рекордну від початку пандемії кількість хворих з Covid-19 — 81 особу. Медики ледве встигали оформляти історії хвороб.
Як розповіла «ВЗ» медична директорка з лікувальної роботи Галина Щербата, більшість пацієнтів поступає у вкрай важкому стані, з полісегментарним ураженням легень. Хворі різного віку — є ті, кому 20−25 років, є й 18-річні. Під час попередніх хвиль, до лікарень потрапляли переважно люди старшого й похилого віку зі супутніми патологіями, а зараз — багато молоді. І якщо раніше хворі скаржилися переважно на втрату смаку, нюху та незначне підвищення температури тіла, то сьогодні типовими проявами коронавірусної хвороби є висока температура (+39*C, +40*C), нежить, біль голови і біль у горлі, розлади шлунково-кишкового тракту (блювання, проноси) та прояви кисневої недостатності.
«Сатурація (показник насиченості крові киснем. — Авт.) — дуже низька: і 60, і 50. Мали навіть 40 (госпіталізація показана, коли показник менший від 92. — Авт.)», — каже Галина Щербата. Вірус мутує, і нові штами провокують нові симптоми. А зараз циркулює сумнозвісний варіант «Дельта», хоча точними цифрами, скільки реально випадків «Дельти» в Україні, медики не оперують.
Непокоїть й інша тривожна тенденція — блискавичний перебіг хвороби. Раніше кисневозалежними ставали переважно ті пацієнти, які зволікали зі зверненням до лікаря. Сьогодні ж ситуація кардинально змінилася. «Ми консультуємо й амбулаторних хворих — близько 200 щодня. У людини — легка симптоматика, але вона отримала позитивний ПЛР і тому звертається до нашого закладу. Показань до госпіталізації немає, людина йде додому, а наступного дня її вже госпіталізують у дуже важкому стані», — зауважує лікарка.
«Ковідне» відділення Клінічної лікарні швидкої медичної допомоги розраховане на 730 ліжок. За станом на середу, 6 жовтня, 437 із них уже були заповнені. «У нас є всі необхідні умови, обладнання, працює 20 команд, але з таким навантаженням нам може забракнути всього, у тому числі персоналу», — висловлює побоювання Галина Щербата. Розповідає: з 81 особи, яку госпіталізували, лише одна пацієнтка була вакцинована.
Як повідомив у коментарі журналістці «ВЗ» директор Центру легеневого здоров’я Любомир Рак, у їхньому закладі зайнято вже 270 ліжок. Хворих щодня прибуває, і всі, як правило, невакциновані. Каже, трапляються випадки, коли вакцинованих людей госпіталізують, але вони не потребують перебування у реанімаційному відділенні. Переважно це родичі хочуть перестрахуватися, бо пацієнт — старшого віку, має супутні захворювання, гарячку. Погоджується з колегою й завідувачка 4-го відділення Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні Таміла Алексанян: вакциновані якщо й хворіють, то набагато легше. У цьому медзакладі заповнено 200 ліжок, і з вівторка, 5 жовтня, тут уже почали доставляти ліжка у коридорах. На жаль, більшість жителів області досі не отримала щеплення, хоча і вакцини є у наявності (до того ж на вибір), і ходити за ними далеко не потрібно. «Альтернативи вакцинації немає, — каже лікарка. — Але що ми бачимо? Молоді, прогресивні люди ще хоч трохи щепляться, а от старші — ні. Виправдовуються, що у них є „протипоказання“ — хронічні захворювання. Хоча якраз навпаки, якщо у людини є супутні патології, вона повинна у першу чергу вакцинуватися!».
За статистикою області, з 16 госпіталізованих вакцинованою є лише одна людина. А з тих, що отримали дві дози, тобто повний імунний захист, — одна з 29. Проте навіть за таких обставин людина не потрапляє у реанімацію. На жаль, для багатьох це — не аргумент. На Львівщині вакцинувалося трохи більше ніж 18% населення, з них повністю — 14%.
Під удар потрапляють і діти. Їх вакцинують лише з 12 років та за окремими показаннями, тож захист їм мали би забезпечити вакциновані дорослі. У понеділок, 4 жовтня, Львівська обласна дитяча клінічна лікарня «ОХМАТДИТ» повідомила про 41 дитину з підтвердженим діагнозом «Covid-19» — рекорд за всю пандемію.
Міський голова Львова Андрій Садовий заявив, що місту не уникнути «червоної» зони, зокрема через зростання показників госпіталізації. Це — один із критеріїв, за яким визначають, до якої зони повинна належати та чи інша область.
На пресбрифінгу директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Орест Чемерис озвучив прогноз, що Львівщина може увійти у «червону» зону вже через два тижні, оскільки «епідситуація в області стабільно погіршується». Лише за кілька днів, з п’ятниці, 1 жовтня, по понеділок, 4 жовтня, завантаженість ліжкової «ковідної» мережі на Львівщині зросла на 11% - з 44% до 55%. Показники госпіталізації й смертності йдуть «пліч-о-пліч», тож уже незабаром будемо спостерігати стрімке зростання показників смертності.
Проте за стінами лікарень досі панує уявне благополуччя. Якщо на початках, коли щойно запрацювали центри вакцинації, потрібно було кожні 10−15 хвилин заходити на сторінку HELSI, щоб забронювати час візиту (раптом хтось відмовиться і вивільниться місце?), то сьогодні вакцинуватися можна у будь-який зручний час. Причому тією вакциною, до якої є більша довіра, та ще й за п’ять кроків від дому чи роботи! Але не вакцинуються… У громадському транспорті і торгових центрах багато людей без масок. Соціальної дистанції ніхто не дотримується.
Днями була у театрі. Covid-сертифікатів на вході ніхто не перевіряв. Зауважила, що у залі два крісла вільні, два — загороджені червоними стрічками. Проте до початку вистави зал був заповнений вщерть — жодного вільного місця. У масках були одиниці…
Читайте також: «Навіть не знаємо, що ще треба робити, аби люди вакцинувалися. За руку їх вести?!»