«На Мадейрі ми з дружиною прожили місяць. Я і там примудрився продати квартиру…»
Ріелтор Сашко Мількович – про секрети ринку нерухомості
Про львівського ріелтора Сашка Мільковича я дізналася від свого знайомого. Сашко в Instagram показував підписникам, як будує для себе суперсучасний будинок. Усі будівельно-ремонтні роботи демонстрував «наживо». Було цікаво дивитися, як на очах глядачів виростає дім… А потім я прочитала, як Сашко пожартував, що на площі Ринок продається двокімнатна квартира… за 35 тисяч доларів. Уже через дві години мусив зізнатися, що це першоквітневий жарт. Бо охочих придбати «халявне» житло у самісінькому центрі міста було чимало. Були такі клієнти, які готові були й завдаток скинути на картку… Журналістка «ВЗ» розпитала 37-річного Сашка Мільковича про його життєві пригоди та львівський ринок нерухомості.
Сашко Мількович — веселий і дотепний. Колись звичайний агент із нерухомості став власником ріелторської компанії. «Зіркової хвороби» не має, хоча про Сашка говорять, що він у місті Лева номер один із продажів. Коли розповідав про те, як переплутав квартири (замість третього поверху зайшов на другий), і при господарях показував квартиру клієнтам, у мене аж сльози виступили від сміху…
— Сашко, справді є такий попит на квартири на площі Ринок? Ви часто так жартуєте?
— Люблю жартувати. У нас по татовій лінії усі такі, — усміхається Сашко. — Не думав, що буде такий ажіотаж. Мені дзвонить людина і каже: «Я дам тобі 40 тисяч! Я вже виїхав з Києва, доїжджаю до Житомира». Я шокований, кажу йому: «Я перепрошую, це ж 1 квітня, я пожартував». У мій бік — купа матюків… Думаю, що я наробив?! А люди дзвонили й дзвонили. Я через дві години написав, що я пожартував: «Люди, є ж ринок, є пропозиція. Такого не може бути». Таке враження, що мене ніхто не чув. Мені готові були скинути завдаток на картку.
— Кажуть, на площі Ринок постійно люди не живуть. Що усі квартири продані іноземцям, багато житла — в оренді…
— Ще багато людей живуть на площі Ринок. У Львові, так само і в Одесі, Харкові, Луцьку, люди мріють мати квартиру і здавати її в оренду. А площа Ринок — ексклюзив, висока вартість оренди за житло. Best of the best! Перспектива заробітку, звісно, у такій справі є. Але дохід від оренди житла — невисокий. Ну що це за бізнес: вкладаєш 70 тисяч доларів у житло, а отримуєш заробіток — 300 доларів на місяць? Хоча таке капіталовкладення — надійне, бо нерухомість не впаде в ціні й не пропаде.
— Як ви у ріелторство потрапили?
— Коли мені було 18 років, батьки продавали одну квартиру, купували іншу. Потім я для тітки шукав квартиру. І мені стало цікаво. Я хотів влаштуватися на роботу в одну агенцію з нерухомості, але досвіду у мене не було, і мене не взяли. В іншій агенції сказали заповнити анкету. Офіс-менеджер каже: «Вітаємо, ваша анкета сота». Я кажу: «Як сота? А скільки ви ріелторів берете на роботу?». «Два-три візьмемо!» — відповідає. Я кажу: «Дайте мені назад ту анкету, бо я дещо не дописав». І я там написав, що у мене економічна й історична освіта. Досконало володію німецькою, англійською, французька — вільно. Що я програміст — вищої ланки. Через тиждень мені телефонують і кажуть, що я пройшов головний відбір. Тепер я разом з 20 претендентами маю прийти на співбесіду. Після розмови з психологом нас залишилося десятеро. Далі — усі до директора. І він до мене каже: «Сашко, мені 35 років. А вам — 20. Я не уявляю, якою розумною людиною ви будете в 35, якщо ви у 20 вільно володієте трьома іноземними мовами! Це все добре, у вас круті показники. Але нерухомість треба вміти продати». А я кажу: «Ви дивіться, як я себе класно продав. Ви зі ста людей обрали мене. А англійською я знаю… два слова». У нього почався істеричний сміх. Я цю розмову пам’ятаю, ніби це вчора було (усміхається. — Авт.).
На роботу мене взяли. У тій агенції я працював рік. У перший місяць продав чотири квартири. Для жінки, яка приїхала з Італії, треба було знайти двокімнатну. Мені вручили газету «Ваш магазин» — і вперед. Я за ніч знайшов тридцять варіантів, вона була шокована. Усіх видзвонив. У мене добрі організаторські здібності. Я був старостою чотири роки в технікумі. Можу будь-що організувати. Ось зараз можу подзвонити, ми вийдемо з офісу, і тут буде червона доріжка до Водоканалу… (усміхається. — Авт.). У світі немає нічого неможливого!
— Ви писали у соцмережах, що коли вчилися в технікумі харчової промисловості, то за іспит викладачеві треба було дати хабар. Ви зі всієї групи зібрали гроші, але купили на них квиток…
— У технікумі був державний іспит. Хтось ідеально знав хімію, хтось гірше. Але потрібно було набрати високі бали. Я зібрав гроші з одногрупників і за них купив квиток у Сургут, щоб поїхати на заробітки. Мені було 18 років. У мене не було вибору. Ми жили в маленькій квартирі. Мама була вчителькою біології у школі. Грошей не було. Ситуація була складна. Заводи не працювали. Роботи не було.
— Якою була реакція викладача?
— Він не міг і слова вимовити. Я приніс список. Кажу: «Ось квитки — Львів-Москва. Москва-Сургут. Я мушу поїхати». Він забрав той список і каже: «Іди, щоб я тебе не бачив». Оцінки всім поставив. Я у групі про це нікому не сказав. Тільки кілька днів тому в Instagram зізнався…
— Важко було на тих заробітках?
— Дуже важко. Я приїхав, було мінус 20. Пальці мерзнуть. Ти надворі кидаєш той розчин… Це була школа життя. Ми зі сестрою швидко стали самостійними. Мама змушена була підробляти — маслом торгувати, шпондером. Металеві завіси у Польщу возила. Потім лікувалася, бо спина її боліла. Зараз мама практикуючий психолог, працює вже багато років, закінчила МДУ. Коли я повернувся із заробітків, продавав компакт-диски. Відкрив у Львові п’ять «точок». Заробив непогано на дисках, вони були піратські. Я їх по долару купував, продавав по десять… Але в той час я зрозумів, що не треба шукати легких грошей. Бо легких грошей не буває. Після дисків шукав нішу, в якій міг заробити, де є найдорожчий товар. Спершу думав, що квартиру так само легко продати, як диск…
— Як у Львові розподілений ринок нерухомості?
— Є ціна — і все. Люди шукають найвигіднішу ціну на певний вид товару. Мене часто питають: «Чи добра ціна на квартиру у того чи іншого забудовника?». Якщо клієнт знайде квартиру за ціною, нижчою, ніж ринкова, це буде добра покупка. «Чи добре купити квартиру на Тракті Глинянському?». Якщо ти ту квартиру знайдеш за 25 тисяч доларів, а всі решта квартири продаються за 30 тисяч, то це добра покупка.
— Якою є ринкова ціна за квадратний метр житла на Сихові, у центрі та на Левандівці?
— Сихів — 1000−1100 доларів за квадратний метр, Левандівка — 800−900 доларів. Центр залежить від якості будинку, якщо залізобетонне перекриття — це від 1500 доларів, якщо дерев’яне — 1000−1200 квадратний метр.
— Під час бурі новий будинок на пр. Чорновола «поплив», паркінг та під’їзд були у воді. Вікно було відчинене, то вода була і в кімнаті, вітер вирвав дверну коробку…
— Погано зробили! Там проблема з колектором. Якщо той колектор заб’ється, все місто матиме проблеми з каналізацією. Усе до того йде… Від цього ніхто не застрахований. Тому що все залежить від генпідрядника. Одне вікно може вставляти Василь, а друге — Петро. Петро в той день не мав настрою, посварився з дружиною і погано запінив відкос. Вітер подув, і те вікно вибило. І таке буває, це людський фактор. Багато людей думають, що забудовник тільки хоче заробити гроші… Є чимало добросовісних забудовників. Хочуть залишити своє ім’я в історії Львова. Є багато фірм, яким ти здаєш роботу, і вони її перевіряють. А є фірми, які мають великі обсяги робіт і не так контролюють якість їх виконання. Та фірма, яка контролює якість робіт, змушує майстрів переробляти. А та, яка байдужа, так все і залишить… Я знаю, як працює та чи інша фірма.
— А як щодо будівельних афер? Місто виставляло список забудовників із закликом: «У них не купуйте квартиру, вони будують без дозволів».
— Комусь дозвіл дали за хабар, а хтось не хотів хабара давати. Є фірма-забудовник, яка звела будинок, і у них залишилося 50 тисяч доларів на озеленення дитячого майданчика. А їм вставляють палиці у колеса і кажуть: «Ви не здасте той будинок, давайте нам хабар». Придеруться до чого хочеш! Чого клямки зелені, а не жовті? Вони перефарбують клямки у жовті, а чиновники далі будуть розглядати три місяці термін здачі будинку в експлуатацію. А люди, які купили квартири, звинувачують у всьому забудовника… Є багато забудовників, які борються з хабарництвом, і через те у них інколи термін здачі в експлуатацію довший, ніж заплановано. Але людям це «по барабану», кричать, пишуть заяви. А забудовник не здав будинок, бо чиновники не підписали документи.
— А які курйозні випадки бували з клієнтами?
— Показую квартиру, відчиняю балкон, а звідти свиня вибігає в хату. Хрюкає. Людина тримала свиню на балконі… Був випадок, чоловік не мав у квартирі санвузла і зробив туалет-бутафорію. Двері зробив з гіпсокартону. Поставив унітаз (каналізації у квартирі не було). Я цього не знав. А клієнт, який прийшов дивитися квартиру, захотів у туалет. Таємниця «вилізла». Для мене це був досвід. Господар, по суті, мене підставив… Був курйоз такий, що я переплутав поверхи. Мав показати квартиру на третьому поверсі, а потрапив у квартиру на другому. Стукаю у двері, відкриває жіночка: «Пані Наталя?» — питаю. Каже: «Так». «А ми до вас!». Я відчиняю двері, з тими клієнтами заходжу. Чоловік сидить, як зараз пам’ятаю, їсть курячу лапку. У нього була така майка, «матроска». Я кажу: «Ось тут кухня — 5 метрів. Будинок — „хрущовка“, але місця не бракує». Далі розповідаю клієнтам про квартиру. А той чоловік не витримує і каже: «Наталю, що тут відбувається?!». А я кажу: «Ви що, чоловікові не сказали, що квартиру продаєте?». Це було дуже смішно…
— На Привокзальній є квартири з дуже високою стелею. Там в одній кімнаті роблять два поверхи. Ви таке бачили?
— Я бачив квартиру на вул. Б. Хмельницького, де заїзд на вокзал «Підзамче». Зліва є будинок — там найвища стеля у Львові — 5,60. Я купив ту квартиру, хотів робити у ній дизайнерський ремонт, але тоді настільки швидко росли ціни на нерухомість, що за місяць продав її на 10 тисяч доларів дорожче, і вже не встиг нічого зробити. Її купила мама для сина, який навчався у Львові. Родина з Тернополя. Мама хотіла, щоб сину було близько йти з банками-склянками від електрички. Я вам розкажу про захцянки одного пана. Він кіноман. Мав картотеку величезну. Тисячі фільмів. Ми продавали його квартиру на Левицького. Ця квартира була дуже сонячна. А його старий монітор, де він дивився ті фільми, мав погану яскравість. І він одне вікно повністю забив цвяхами. Ми розселяли ту сім’ю — діти і батьки окремо. Він поставив таке завдання, щоб одна кімната була без вікна. Хотів мати кінозал. Я йому знайшов двокімнатну квартиру на Личаківській, де одна кімната була без вікна. Незрячим також знайшов таку квартиру на Привокзальній, квартира була на 20% дешевша, бо у кімнаті не було вікна. Їх це влаштовувало.
— Яку найдорожчу квартиру ви продали?
— На вул. Римлянина я продав за мільйон двісті тисяч доларів чотириповерховий офісний будинок. Квартири дворівневі продавав по шістсот тисяч доларів на Погулянці. За останній рік продав, грубо кажучи, сто об’єктів.
— У чому ваш секрет?
— Стараюся продати людині те, що їй справді потрібне. Бо продати можу «любе». Наприклад, бачу, що прийшла сім’я. Поруч з будинком є гарний дитячий майданчик, школа. Сонячна квартира. Я розумію, що цей варіант класний, і його треба брати! Вони ще це можуть не розуміти. Можуть сказати: «Ми думаємо, вагаємось — купувати цю квартиру чи ту у Сокільниках, в полі…». То я вже знаю, що у цій квартирі у Львові їм буде краще. Бо тут є двір, де такі самі діти, як у них. Діти будуть бавитися разом. Двір закритий. І тут безпечно.
— Зчитуєте клієнтів…
— Без цього ніяк! Хоча є клієнти, яким відмовляю. Перш ніж зі мною познайомитися, дзвонять і кажуть: «Ненавиджу ріелторів. Я би їх усіх повбивав. Але вам дають хороші рекомендації… Я знаю, що моя квартира коштує 80 тисяч доларів. Але ви ж можете зробити нереальне: продайте мою квартиру за 100 тисяч». Це «не мій» клієнт. Кажу: «Я би дуже хотів вам допомогти, але, на жаль, я не настільки крутий професіонал. Вам треба ще кращого — у Києві шукайте!».
— А ще ви жили у Португалії, на острові Мадейра… Розкажіть про цю поїздку.
— На Мадейрі ми з дружиною прожили місяць. Я примудрився і там продати квартиру. Серйозно! (Усміхається. — Авт.). Мені було цікаво, як у Португалії працюють ріелтори, знайшов одну агенцію. Скептично до мене поставилися, мовляв, що ти нам розказуєш, яких ти сто об’єктів на рік продаєш?! Кажуть: «Нам з клієнтом треба рік ходити, два роки». Я кажу: «Я клієнту три об’єкти показав, і він забирає. Не спить, думає, який обрати. Бо всі три — класні! А ви не слухаєте клієнта. Не вмієте продавати! Якщо клієнт у ресторані замовив салат «Цезар», дайте йому цей салат. Навіщо ви йому пропонуєте оселедець чи котлети?! Тут так само. Якщо клієнт прийшов і сказав чітко: «Мені потрібна двокімнатна квартира з видом на океан», то запропонуйте йому таку квартиру. Не показуйте йому квартири з видом на ліс! Може, він живе у Карпатах, йому той ліс набрид… Вони дали мені одеситів, півтора року з ними «махалися». Я їм обрав три об’єкти зі всієї бази. Продав їм квартиру, заробив маклерські. Мене з руками і ногами забирали на ту роботу…
Читайте також: Ростуть і новобудови, і ціни на них…