Парк vs сміттєзвалище
Чи стануть Грибовичі улюбленим місцем відпочинку львів’ян?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/442353/polihon.jpg)
Колишнє Грибовицьке сміттєзвалище крок за кроком стає все безпечнішим для довкілля і людей навколо, а вже за кілька років і зовсім перетвориться на зелену зону, переконують на комунальному підприємстві «Зелене місто». Сьогодні саме на цій установі лежить відповідальний обов’язок, за виконанням якого стежать, мабуть, усі львів’яни, — навести лад зі сміттям, окультуривши полігон відходів та давши старт роботі нового сучасного сміттєпереробного заводу.
Що відбувається
Сьогодні колишній полігон — це активний будівельний майданчик, де тривають повномасштабні роботи в межах першого етапу рекультивації — технічного. Це, так би мовити, зміцнення, убезпечення ділянки для довкілля і людей: виположення схилів, очищення озер із фільтратами, підготовка до збору біогазу, який виділяється з тіла полігону. З нього ж вироблятимуть електроенергію, яку надалі використовуватимуть не лише для забезпечення роботи полігону, а й для потреб міста.
Доволі великий обсяг робіт уже виконано впродовж останнього року. Загалом же цю частину рекультивації мають завершити до кінця липня наступного року.
Що далі
Комплексна рекультивація Грибовицького полігону відходів передбачає два етапи: технічний та біологічний. Власне наступний етап — біологічний — передбачає висадку дерев та кущів, посів багаторічної зелені, покриття шаром родючого ґрунту та загалом — змістове наповнення простору. Колишнє сміттєзвалище має стати екологічно безпечним і доступним для людей. Триватиме цей етап орієнтовно 3 роки — від 2022-го до 2025 року. Як зазначає міський голова Львова Андрій Садовий, місто проведе архітектурний конкурс на найкращу ідею використання простору.
«Це буде така екологічна територія в нашій об’єднаній громаді. Після завершення усіх робіт тут мають бути трава, кущі, дерева. А що між ними — ми маємо спільно прийняти рішення, — коментує Андрій Садовий. — У нас були різні варіанти: від гольф-поля — до великого парку, зони відпочинку, лавочок. Думаю, ми з громадою будемо вирішувати. Раніше це був один із найбільших полігонів в Україні, а сьогодні ми показуємо приклад, як правильно його рекультивувати».
Як додає очільник «Зеленого міста» Тарас Калужний, у світі досить багато прикладів якісної рекультивації, коли на колишніх полігонах виростають абсолютно безпечні та комфортні громадські локації.
«Це світовий досвід. Ми робимо ці речі, щоб пізніше сюди могли приходити люди та відпочивати. І ми знаємо багато прикладів, де після рекультивації на колишніх полігонах можна було спокійно проводити різні заходи, де відкривають театри, проводять форуми тощо. У 2025 році очікуємо побачити завершення рекультивації. Після цього є певний час для моніторингу полігону», — зазначає він.
А що із заводом
Наразі визначено локацію під майбутній сміттєпереробний завод, завершились усі тендерні процедури, є фінальне погодження від інвестора — Європейського банку реконструкції та розвитку — та банківська гарантія, підписано необхідні договори. Надалі місто очікуватиме на ліцензії та дозволи органів державної влади. Як зазначає мер Львова, усе — чітко за планом, місто має сприяння та допомогу від міністерств: мовляв, там розуміють важливість будівництва таких комплексів у кожній з областей країни.
А тим часом у Львові успішно функціонує станція компостування органіки. За вісім місяців роботи місту вдалося переробити майже 6000 тонн харчових та садових відходів. І Львів — чи не єдине місто в Україні, яке продало компост через систему «Прозорро».