Миколаївська фортеця, за яку воюють досі
"У жодній цивілізованій країні ніхто не допустив би руйнування будь-якої фортеці"
Кілька останніх місяців в українських ЗМІ часто з’являється словосполучення «Миколаївська фортеця». Статті на цю тему мають тривожний підтекст. Одного із дослідників згаданої пам’ятки — керівника департаменту охорони пам’яток культури та історичної спадщини Львівської облдержадміністрації, архітектора Василя Петрика — брали під варту і звільняли з роботи, звинувачуючи у зловживаннях із мільйоном бюджетних гривень. Щоправда, йшлося вже про участь цього науковця у долі іншого об’єкта — Древнього Звенигорода. Кримінальне переслідування Василь Петрик пов’язував саме з Миколаївською фортецею. Мовляв, він перейшов дорогу нечесним бізнесменам, які на місці цінної історичної споруди прагнуть облаштувати кар’єр з видобутку піску. За словами пана Петрика, допомагають їм у цьому деякі псевдонауковці, стверджуючи, що жодної Миколаївської фортеці не існує у природі. Ці звинувачення адресовано (тепер уже колишньому) керівнику нині ліквідованого комунального підприємства Львівської облради «Реставрація та управління замками й палацами Львівщини» Валерію Потюку. Він, по суті, написав у поліцію донос на свого колегу… То є ця історична реліквія — «Миколаївська фортеця», чи її немає?
Розставити крапки над «і» ми попросили доктора наук, головного редактора тритомної «Історії війн і військового мистецтва» Леонтія Войтовича. Професор, до речі, мешкає у Миколаєві, досліджує його історію…
— То що таке Миколаївська фортеця? Чим вона цікава і цінна?
— Заперечувати існування Миколаївської фортеці — великого комплексу оборонних укріплень, споруджених австрійською владою перед Першою світовою війною поблизу міста Миколаєва на Львівщині і прилеглих сіл — може тільки повний анальфабет, неук. Рештки цих фортифікаційних споруд у цілком пристойному вигляді збереглися досі. В архівах Австрії і Росії є не тільки точні їх плани, а й уся хронологія побудови, боїв довкола них. Дуже цікавою, зокрема, є історія викрадення цих планів російськими шпигунами…
— Розкажіть її нашим читачам…
— Начальника контррозвідки австрійського генштабу полковника Альфреда Редля (народився у Львові, мати була українкою) знали як доблесного офіцера. Але він мав згубну пристрасть — любив… вродливих чоловіків. Про це дізналася російська розвідка і підіслала Редлю свого агента, якого видали за італійця з Тиролю. Під час любощів російські розвідники сфотографували високопоставленого австрійського офіцера і шантажували його цими знімками. Військова кар’єра Редля була під загрозою. Щоб запобігти цьому, він, на вимогу росіян, вчинив акт зради — скопіював і передав їм мобілізаційний план австро-угорської армії (так званий план «R»). Серед цих секретних документів був план фортифікаційних споруд поблизу Миколаєва. До слова, керував цією спецоперацією росіян військовий аташе, полковник Митрофан Марченко, виходець із Волині…
— Виходить, Миколаїв був на багатьох військових картах Першої світової…
— Про Миколаївську фортецю у своїх мемуарах згадували безпосередні учасники Галіційської битви, один з епізодів якої розгортався саме тут, на берегах Дністра. З російського боку про цю фортецю писав відомий генерал Брусилов, армія якого штурмувала Миколаївську фортецю. А також — не менш відомий генерал Денікін. З австрійського боку про цю фортецю згадували два генерал-фельдмаршали — Едуард Бем-Ермолі (саме його армія обороняла фортецю) і начальник генерального штабу Конрад фон Гетцендорф. В усіх фахових історіях світових воєн цей епізод згадується.
В уяві багатьох фортеця — це якась громіздка споруда з товстими стінами, вежами, які існували у римські часи, у середні віки. Миколаївська фортеця докорінно змінює цю уяву. Цей об’єкт почали споруджувати у першій половині XIX століття, коли вже не було бастіонів. А завершили, коли артилерія переходила на стрільбу із закритих позицій. Миколаївська фортеця — одна з перших, де цю ідею було втілено…
— Як з’явилася ця оборонна споруда?
— Згадаймо той час. У ХІХ ст. в Росії і Австро-Угорщини були спільні стратегічні інтереси. Росія прагнула освоїти гирло Дунаю і рвалася на Балкани під гаслом «допомоги православним народам у боротьбі проти турків». Для Австро-Угорщини (на території якої тоді розташовувалася Галичина) це було дуже небезпечно. Кожна чергова російсько-турецька війна викликала у Відня тривогу. Після того, як до складу Австро-Угорщини увійшло Королівство Галіції і Володимерії (тобто Галичина), територія перед Карпатами була відкрита для ворога. Стояло питання, як її захистити. Австрійці вирішили, що найкращим варіантом буде оборона по Дністру. Починаючи від Устя поблизу Миколаєва вздовж Дністра до верхів’я Сяну — смуга боліт, які форсувати було досить важко. Тому лівий фланг цієї оборони мав бути у Перемишлі, де почали споруджувати потужну фортецю. Правий фланг мав спиратися на Заліщики і Галич, де були важливі мости. А центр — на Розвадів, де перша фортеця на переправі через Дністер була споруджена ще на початку ХVII ст. Після того, як було збудовано залізничні колії, значення мостів ще більше зросло. Австрія мала широко розвинуту мережу колій, ними легше було перекидати війська…
Після Кримської війни, в якій армію Росії було розбито, а її флот на Чорному морі — ліквідовано, фортеці законсервували. Пізніше, коли почалася наступна російська-турецька військова кампанія, повернулися до ідеї використання цих фортець.
Найбільш інтенсивно Миколаївську фортецю розпочали будувати після зради Редля, коли Росія вже мала план цієї фортеці і коли у російській військовій пресі 1913−1914 років обговорювали її вразливі місця. Австрійці вирішили ці вразливі місця усунути й збудувати нову північну захисну лінію. Її споруджували за останнім словом техніки.
— Що це за об’єкти?
— Усього їх було понад 50. Ґрунтовно вивчали цю тему київський вчений Максим Ющенко (пише монографію на цю тему), Роман Піняжко (працює в Австрії), а також згадуваний львів’янин Василь Петрик. З архівів вони взяли плани Миколаївської фортеці, прив’язали їх до місцевості, тобто визначили координати кожного, а за ними знайшли всі об’єкти фортеці. Виявилося, що з усіх укріплень Першої світової війни на території України вони збереглися найкраще. У цьому їхня цінність.
— А у чому унікальність?
— У тому, що на той час вона була останнім словом фортифікаційного мистецтва. До кінця ХІХ ст. гармати вели стрільбу із відкритих позицій. Перед стрільбою їх викочували на якусь гору або на барбет (верхній майданчик) бастіону — й стріляли звідти. Противника було видно у підзорну трубу, у біноклі. Під час англо-бурської (1899−1901 рр.) і російсько-японської (1904−1905 рр.) воєн польова артилерія спробувала стріляти із закритих позицій. Тоді передові артилерійські спостерігачі телефоном передавали координати цілей, і з допомогою панорамного прицілу артилеристи стріляли з-за схилів горбів, не бачачи противника, а останній теж не бачив їх. На маневрах у 1908−1910 рр. спробували пристосувати фортифікацію до такої стрільби. І у новій лінії оборони Миколаївської фортеці таку систему було застосовано однією з перших в Європі. Артилерію, яку раніше розміщали на підвищеннях, разом зі складами снарядів, почали ховати за схилами горбів у так званих тунелях-потернах, непомітних для ворожих аеростатів і літаків. Там же було розміщено бліндажі, в яких переховувався і відпочивав особовий склад. Якщо стріляти по бетонному чи кам’яному перекриттю фугасними снарядами, які з’явилися наприкінці ХІХ ст., — ви його роздовбаєте. А якщо на камінь зверху насипати метр землі, фугасні снаряди захищеному каменю чи бетону нічого не зроблять…
Передові артилерійські спостерігачі сиділи у захищених спостережних пунктах, які були з’єднані підземними кабелями із батареєю (в Миколаєві такий пункт управління вогнем неправильно називають дзотом (дзот, з російської — деревянно-земляная огневая точка). І ця батарея із закритої для противника позиції вела по ньому вогонь…
Артилерійські позиції треба було прикривати піхотою. А для прикриття піхоти будували кулеметні гнізда, траншеї, підземні ходи сполучення з цими траншеями. Так виглядала пізніше «лінія Мажіно» (система французьких укріплень у 1929−1934 роках на кордоні з Німеччиною). Подібні фортеці були також у Бельгії. На той час це було останнє слово фортифікаційної техніки. На основі таких споруд будували оборонні споруди Другої світової війни. Такі укріплення оснащували також броньованими вежами з гарматами, які піднімалися/опускалися. Про це писала російська преса, але в Миколаєві їх не було. У Першій світовій війні таких фортець, як під Миколаєвом, було небагато, вони тільки почали з’являтися. У Миколаївській фортеці використовували останні фортифікаційні новинки, які обговорювали в європейській військовій пресі після російсько-японської війни. Є інтерес до подібних споруд у світі і сьогодні.
Ще одна унікальність Миколаївської фортеці у тому, що її укріплення не зруйновано дотла, їх пошкоджено частково. На тому місці, де збираються добувати пісок, вони збережені цілком нормально. Туристам є на що подивитися. А якщо вкласти сюди кошти і відновити цю пам’ятку, як зробили це французи під Верденом, вони виглядали б, може, і краще.
— Які масштаби «Миколаївської фортеці»?
— Її периметр досить великий. Укріплення були з двох сторін Дністра — у селах Надітичі, Устя. Периметр півколом до Дністра — від Надітичів, включав Верин, Розвадів. Так звані південні гори, значно знищені нині кар’єрами — то була перша, південна лінія оборони. Дещо залишилося в Усті та Дроговижі. А друга, північна, була з боку Львова — Тростянець, Велика Воля, Радів…
— Відколи у вас особисто з’явився інтерес до Миколаївської фортеці?
— Я звернув увагу на неї ще у дитинстві, коли лазив по цих укріпленнях, бавився там з друзями… Потім прочитав мемуари Брусилова і Денікіна, дослідження Зайончковського. А вже у процесі праці над третім томом «Історії війн» ознайомився з роботами сучасних фахівців. Значення цього об’єкта не варто недооцінювати. Він може стати важливим туристичним центром Галичини. Ровесник нашої фортеці — Тараканів форт під Дубном — який лежить осторонь головних туристичних маршрутів, збирає численні екскурсії. А Миколаївська фортеця розташована при трасі до моршинських і трускавецьких оздоровниць (якась година їзди від них). З багатою миколаївською мистецькою спадщиною гріх таким туристичним об’єктом не скористатися. Місцезнаходження зручне також для поціновувачів історії із закордону. Тут могли б знімати історичні фільми…
— Чи заслуговує Миколаївська фортеця бути пам’яткою культури національного значення і, образно кажучи, мати захисну грамоту від держави?
— У жодній цивілізованій країні ніхто не допустив би руйнування будь-якої фортеці, тим більше, якщо вона добре збереглася. І не має значення, хто її будував, захищав чи здобував. Це — пам’ятка історії! У всі епохи весь інтелект нації, досягнення розуму вкладали, перш за все, в оборону, у зброю. Якщо брати технічні рішення, технології, матеріали, які використовували у Миколаївській фортеці, то серед них є багато новинок. Руйнувати подібні речі — абсурд! Солідарна підтримка львівської еліти, у тому числі жителів Миколаєва, одного із захисників Миколаївської фортеці Василя Петрика показала, наскільки важлива для них ця історична пам’ятка. А ще показала, що не все можна купити за гроші…
А тим часом…
У п’ятницю, 3 вересня, у Миколаєві, просто неба, неподалік фортифікаційних укріплень Першої світової, відбудеться міжнародна конференція істориків, присвячена Миколаївській фортеці. Очікується приїзд до 30 знаних вчених, у тому числі — з Австрії, Італії та Польщі.