«Ніби поєднався з небом...»
2014 року офіцер Олександр Петраківський своїм вчинком врятував сотні життів. Сьогодні Україна прощається з Героєм
У четвер, 2 вересня, місто Хмельницький проведе в останню дорогу Олександра Петраківського, Героя України — підполковника Збройних сил, випускника Національної академії сухопутних військ ім. Петра Сагайдачного, колишнього командира роти 8-го полку спеціального призначення, який базується на Поділлі. Упродовж 85 місяців воїн боровся з наслідками надважкого поранення, отриманого у бою з окупантами, однак здолати смерть не зміг. Це було чи не єдине, поставлене рідними й друзями завдання, з яким 33-річний захисник України так і не впорався…
Про подвиг уродженця Житомира читачі «Високого Замку» дізналися наприкінці літа драматичного для України 2014-го. Тоді до нашої редакції звернувся батько Сашка, Петро Станіславович, теж колишній спецназівець. Просив терміново допомогти з візою у Польщу, куди планував перевезти на лікування свого сина (за сприяння тодішніх голови ЛОДА Ірини Сех,
Читайте також: Свою каску офіцер віддав солдатові…
Того липневого дня, коли в оточеному ворогом Луганському аеропорту танули сили його захисників, командування АТО спішно скерувало підмогу — велику колону ЗСУ й бійців добровольчого батальйону «Айдар». Але перш ніж відправити їх туди, треба було переконатися, що на цьому шляху немає ворожої пастки. Армійська розвідка передавала заспокійливі дані, однак командир полку Олег Нечаєв не довіряв цій інформації. Попросив командира роти спецназівців Олександра Петраківського, який мав беззаперечний авторитет серед однополчан, особисто перевірити маршрут.
Сашко взяв 14 бійців і помчав вивчати обстановку на шляху слідування багатотисячної колони. Як потім нам розповідав Петраківський-старший, його син, на мить поставивши себе на місце противника, прикидав, де найкраще було б організувати засідку. І звернув увагу на густі чагарники неподалік міста Щастя, які в одному місці підступали до самої дороги. Ідеальна позиція для підступного нападу! Капітан дав команду своїм хлопцям прочесати «зеленку» зліва і справа. За кількасот метрів вони наткнулися на російських вояків — із гарматами, мінометами, кулеметами. Із цієї зброї вороги готувалися впритул розстріляти українських воїнів. Рахунок жертв мав піти на сотні… Олександр Петраківський по рації повідомив про засідку і тут же прийняв бій. Давав змогу колоні, що була на підході, обрати більш безпечний шлях, без втрат.
Увесь вогонь московських окупантів був спрямований на невеличку групку розвідників. Сашко вміло керував діями товаришів, правильно зайняв оборону. Своєю безстрашністю додавав сил побратимам. Коли в одного з них, молодшого сержанта Олексія Рябчича, під час нерівного бою злетіла кевларова каска, командир підповз і одягнув на його голову свій шолом. Це й врятувало воїнові життя — як виявилося згодом, у «подаровану» каску Петраківського вп’ялися з десяток осколків…
Залишившись без захисту, Сашко сам відчув у собі розпечений ворожий метал — поранений у голову командир спливав кров’ю. Але продовжував керувати боєм. Кількох своїх солдатів, яких підкосила ворожа куля, відтягнув у безпечне місце, вони вижили.
Коли згодом прийшла підмога й поранених евакуювали у тил, офіцер Петраківський відмовився від першочергової допомоги хірурга — прийняв її лише після того, як переконався, що медики дали раду всім його солдатам.
А потім сталося найстрашніше. Ще ввечері Сашко телефоном із харківського госпіталю напівжартома розмовляв з батьком, а наступного ранку пішов на операцію з видалення осколків у голові — і після втручання нейрохірургів впав у кому. Серце зупинилося. Неймовірними силами зуміли його «завести». Але повернути до тями капітана не вдалося. Згодом спеціальна комісія встановить, що медики припустилися кількох помилок, які й призвели до сумних наслідків (зокрема, ввели завелику дозу наркозу).
Кілька місяців Сашка лікували у львівському госпіталі. Щоб збити гарячку, яка піднімалася до критичного рівня, воїна обкладали пляшками з льодом. За міждержавними угодами німецькі лікарі пообіцяли взяти Сашка й інших воїнів у свою клініку, але коли побачили його стан, відмовилися від цього наміру — казали, що офіцер помре ще під час польоту…
Справжніми ангелами-хоронителями Олександра Петраківського весь час були його мати й батько. Тетяна Никифорівна (теж військова) і Петро Станіславович не відходили від сина ні на хвилину, усі сім років несли біля нього свою важку батьківську вахту. Супроводжували сина на лікування у польську Ілаву, до Ізраїлю, в США. Коли всі доброчинні кошти вичерпалися, Петро Станіславович оголосив, що хоче продати синову Золоту зірку — тільки щоб лікування не припинялося…
У київському госпіталі Сашка (на війні мав позивний «Фартовий») помістили у «фартову» палату, де з того світу повернули генерала, героя боїв на Савур-могилі Ігоря Гордійчука. У Польщі, за порадою фахівців, молодого батька пробувала «збудити» своїми обіймами маленька донечка Настя. У Штатах намагалися повернути свідомість українського воїна з допомогою собаки-терапевта. Як розповідав нам Петро Станіславович, японці, які консультували українських медиків по комп’ютеру, пропонували вживити у тіло Сашка спеціальний чип, який мав підтримувати його життєві сили — але, на жаль, не міг би разом із нейронами відновити отого безстрашного хлопця, яким усі знали капітана Петраківського. На такий чип батьки не погодилися.
А на схилі нинішнього літа зоря-доля Сашка закотилася за обрій…
В одному із армійських телерепортажів довоєнної давності цей хлопець романтично розповідав журналістці про свої неймовірні пережиття від стрибків з парашутом: «Таке враження, ніби поєднався з небом. Летиш собі: голубе небо, земля, птахи…»
Відтепер у цьому небі, у цій землі, між цими птахами Олександр Петраківський назавжди.