«Русифікаторські» поправки до закону про мову проштовхував і галицький нардеп Саламаха
Українофобам у парламенті принесуть 150 тисяч російських рублів
У четвер, 15 липня, о 15.30, під Верховною Радою, де відбуватиметься позачергова сесія, розпочнеться акція протесту «Не дамо продати мову!». Учасники цього зібрання вимагатимуть від парламентаріїв не ухвалювати запропонованих представниками «Слуги народу» поправок до мовного законодавства. Адже ці поправки дозволили б саботувати безумовне виконання Закону «Про функціонування української мови як державної», вихолостити цей закон.
Громадське об’єднання «Мова об’єднує» закликало співвітчизників прийти під стіни ВР. «Друзі, зараз відбувається найбільший наступ на українську мову з часів Януковича! — йдеться у цьому зверненні. — …Напередодні другої річниці набуття чинності закону про мову депутати планують незаконно вивести з-під його діїтелебачення, прирівняти російську мову до української в освіті і зробити порушення мовного законодавства безкарним».
Організатори акції пообіцяли, що принесуть під парламент 150 тисяч російських рублів — як «гонорар» народним депутатам, які проголосують за правки «слуг».
«Диявола» сховано у законопроєкті № 5551−2 «Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2021 рік“ щодо спрямування коштів на ремонтно-реставраційні роботи пам’яток культурної спадщини», який у першому читанні було ухвалено 1 липня. За словами Уповноваженого з питань державної мови Тараса Кременя, у разі внесення правок до цього законопроєкту буде суттєво звужено застосування державної мови.
«Пропонується встановити, що вимоги до створення або комплектування та/чи пакетування телерадіопрограм і/або передач (фільмів) та їх розповсюдження (поширення та демонстрування) телерадіоорганізаціями (здійснення мовлення) встановлюються виключно законодавством про телебачення і радіомовлення, — каже мовний омбудсмен. — Тобто фактично сферу телебачення та радіомовлення хочуть вивести з-під дії Закону України „Про забезпечення функціонування української мови як державної“. Зокрема, нівелюються вимоги закону щодо мови реклами на телебаченні, особливості здійснення передвиборчої агітації, а також обов’язок демонструвати фільми та серіали українською мовою, норма щодо якого набуває чинності уже 16 липня».
Інші поправки до відповідного законопроєкту передбачають повернення російської мови в освітній процес, скасування штрафів за порушення мовного закону у сфері послуг. «Внесення зазначених пропозицій та поправок до законопроєкту № 5551−2 не відповідає визначеній Регламентом Верховної Ради України процедурі», — зазначив Тарас Кремінь. На його переконання, оскільки цей Регламент забороняє поправки, які не стосуються теми законопроєкту, ці пропозиції та поправки не можуть навіть бути розглянуті ні на засіданні комітету, ні, тим більше, у залі парламенту. «Маємо бути напоготові, щоб не допустити прихованих маніпуляцій із законодавством, які можуть призвести до створення для громадян України додаткових обмежень за мовною ознакою», — заявив Уповноважений із захисту державної мови.
Детальніше про політичні спекуляції «слуг» розповів член Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, представник фракції «Європейська Солідарність» Володимир В’ятрович:
«Слуги народу» знову хочуть русифікувати кіно і телебачення. Вони подали одразу чотири русифікаторські поправки до законопроєкту 5551−2…
Поправку 13 вніс особисто голова партії"Слуга народу" Олександр Корнієнко. Вона передбачає повне виведення телебачення з-під діїзакону про мову і фактично дозволяє демонстрацію фільмів, а також виборчоїагітаціїі реклами російською.
Поправку 14 аналогічного змісту подав «слуга"-мажоритарник із Львівської(!) області Орест Саламаха.
Поправка 16, внесена ще одним «слугою», Андрієм Клочком, звільняє купу кадрів, призначених нинішньою владою, від обов’язку складати іспит на рівень володіння українською мовою.
І, нарешті, поправка 17 Максима Бужанського передбачає зміни до закону про мову і всіх освітніх законів. Головнийзміст цієїпоправки: російська мова стає мовою освітнього процесу нарівні з українською. А будь-які покарання для порушників закону про мову скасовуються".
До слова, нардеп Орест Саламаха заперечив свою участь у «русифікації». Тих, хто його звинувачує у цьому, назвав «політичними невдахами». Опонентам відповів різко (стилістику і орфографію збережено): «Моя поправка № 14 стосується боротьби з чужоземним, агресивним, російськомовним телевізійним продуктом, якого не повинно бути на українському телебаченні. Це моя принципова позиція. Кому ввижається щось інше, то раджу прочитати законопроєкт, а якщо не зрозуміло, то мабуть варто дійсно звертатися за допомогою до спеціалістів!». Нардепу на цю репліку відповіла Уляна Дідич: «І яким чином виведення телемовлення з-під дії закону про мову сприятиме захисту його від російської?».
А тим часом…
Минулого вівторка мовний омбудсмен Тарас Кремінь зустрівся із головою Верховної Ради України Дмитром Разумковим і висловив занепокоєння тим, що народні депутати України внесли до законопроєкту № 5551−2 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» поправки, які, у разі їх ухвалення, суттєво звузять застосування державної мови.
Коментар для «ВЗ»
Ростислав Тістик, народний депутат від «Слуги народу»
Усі правки проти української мови у законопроєкті 5551−2 їхні автори відкликали, окрім правки Бужанського. Але вона, на мою думку, не отримає підтримки ні у профільному комітеті, ні у залі.