Передплата 2025 «Добра кухня»

«Русифікаторські» поправки до закону про мову проштовхував і галицький нардеп Саламаха

Українофобам у парламенті принесуть 150 тисяч російських рублів

У четвер, 15 липня, о 15.30, під Верховною Радою, де відбуватиметься позачергова сесія, розпочнеться акція протесту «Не дамо продати мову!». Учасники цього зібрання вимагатимуть від парламентаріїв не ухвалювати запропонованих представниками «Слуги народу» поправок до мовного законодавства. Адже ці поправки дозволили б саботувати безумовне виконання Закону «Про функціонування української мови як державної», вихолостити цей закон.

Громадське об’єднання «Мова об’єднує» заклика­ло співвітчизників прийти під стіни ВР. «Друзі, зараз від­бувається найбільший наступ на українську мову з часів Яну­ковича! — йдеться у цьому звер­ненні. — …Напередодні другої річниці набуття чинності зако­ну про мову депутати планують незаконно вивести з-під його діїтелебачення, прирівняти росій­ську мову до української в осві­ті і зробити порушення мовного законодавства безкарним».

Організатори акції пообіця­ли, що принесуть під парламент 150 тисяч російських рублів — як «гонорар» народним депута­там, які проголосують за прав­ки «слуг».

«Диявола» сховано у законо­проєкті № 5551−2 «Про внесен­ня змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2021 рік“ щодо спрямування коштів на ремонтно-реставра­ційні роботи пам’яток культур­ної спадщини», який у першому читанні було ухвалено 1 липня. За словами Уповноваженого з питань державної мови Та­раса Кременя, у разі внесення правок до цього законопроєкту буде суттєво звужено застосу­вання державної мови.

«Пропонується встанови­ти, що вимоги до створення або комплектування та/чи па­кетування телерадіопрограм і/або передач (фільмів) та їх розповсюдження (поширен­ня та демонстрування) телерадіоорганізаціями (здійснення мовлення) встановлюються ви­ключно законодавством про те­лебачення і радіомовлення, — каже мовний омбудсмен. — Тобто фактично сферу телебачення та радіомовлення хочуть вивес­ти з-під дії Закону України „Про забезпечення функціонування української мови як державної“. Зокрема, нівелюються вимоги закону щодо мови реклами на телебаченні, особливості здій­снення передвиборчої агітації, а також обов’язок демонструвати фільми та серіали українською мовою, норма щодо якого набу­ває чинності уже 16 липня».

Інші поправки до відповід­ного законопроєкту передба­чають повернення російської мови в освітній процес, скасу­вання штрафів за порушення мовного закону у сфері послуг. «Внесення зазначених пропо­зицій та поправок до законо­проєкту № 5551−2 не відповідає визначеній Регламентом Вер­ховної Ради України процеду­рі», — зазначив Тарас Кремінь. На його переконання, оскільки цей Регламент забороняє по­правки, які не стосуються теми законопроєкту, ці пропозиції та поправки не можуть навіть бути розглянуті ні на засіданні комітету, ні, тим більше, у залі парламенту. «Маємо бути на­поготові, щоб не допустити при­хованих маніпуляцій із законо­давством, які можуть призвести до створення для громадян України додаткових обмежень за мовною ознакою», — заявив Уповноважений із захисту дер­жавної мови.

Детальніше про політичні спекуляції «слуг» розповів член Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, представник фракції «Євро­пейська Солідарність» Воло­димир В’ятрович:

«Слуги народу» знову хочуть русифікувати кіно і телебачен­ня. Вони подали одразу чоти­ри русифікаторські поправки до законопроєкту 5551−2…

Поправку 13 вніс особис­то голова партії"Слуга наро­ду" Олександр Корнієнко. Вона передбачає повне виведен­ня телебачення з-під діїзакону про мову і фактично дозволяє демонстрацію фільмів, а та­кож виборчоїагітаціїі реклами російською.

Поправку 14 аналогіч­ного змісту подав «слуга"-мажоритарник із Львівської(!) області Орест Саламаха.

Поправка 16, внесена ще од­ним «слугою», Андрієм Клочком, звільняє купу кадрів, призначених нинішньою владою, від обов’язку складати іспит на рівень володін­ня українською мовою.

І, нарешті, поправка 17 Мак­сима Бужанського передбачає зміни до закону про мову і всіх освітніх законів. Головнийзміст цієїпоправки: російська мова стає мовою освітнього процесу нарівні з українською. А будь-які покарання для порушників зако­ну про мову скасовуються".

До слова, нардеп Орест Са­ламаха заперечив свою участь у «русифікації». Тих, хто його звину­вачує у цьому, назвав «політични­ми невдахами». Опонентам відпо­вів різко (стилістику і орфографію збережено): «Моя поправка № 14 стосується боротьби з чужозем­ним, агресивним, російськомов­ним телевізійним продуктом, якого не повинно бути на україн­ському телебаченні. Це моя прин­ципова позиція. Кому ввижаєть­ся щось інше, то раджу прочитати законопроєкт, а якщо не зрозумі­ло, то мабуть варто дійсно звер­татися за допомогою до спеці­алістів!». Нардепу на цю репліку відповіла Уляна Дідич: «І яким чи­ном виведення телемовлення з-під дії закону про мову сприяти­ме захисту його від російської?».

А тим часом…

Минулого вівторка мовний омбудсмен Тарас Кремінь зустрівся із головою Верхо­вної Ради України Дмитром Разумковим і висловив за­непокоєння тим, що народ­ні депутати України внесли до законопроєкту № 5551−2 «Про внесення змін до Зако­ну України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» поправки, які, у разі їх ухва­лення, суттєво звузять засто­сування державної мови.

Коментар для «ВЗ»

Ростислав Тістик, народний депутат від «Слуги народу»

Усі правки проти україн­ської мови у законопроєкті 5551−2 їхні автори відклика­ли, окрім правки Бужансько­го. Але вона, на мою думку, не отримає підтримки ні у про­фільному комітеті, ні у залі.