«Викладач, який образив мільйони українців, більше у нас не працює»
Олександр Макаренко з Чорноморська, що на Одещині, назвав українську «мовою окупантів і фашистів»
Мовний скандал вибухнув довкола викладача Чорноморського морського коледжу Одеського Національного морського університету. Викладач з охорони праці й транспортних технологій Олександр Макаренко у коментарі у соцмережах назвав українську мову «псячою» і «мовою окупантів та фашистів» і попросив до нього звертатися російською або білоруською.
«Я не розумію вашу псячу мову, пишіть калі ласка па-білоруські альбо па-російськи. Я ня мовлю украінскай мовой и папери пишу па-руську, хоць відаю яє. Для мяне гета ваша украінская мова — мова окупантау та фашистау», — написав Макаренко. Також Макаренко висловив незадоволення щодо нового українського правопису. Власне через нього у викладача й виникла словесна перепалка з дописувачами…
Журналістка «ВЗ» зателефонувала у цей навчальний заклад, аби довідатися, якою є позиція інших викладачів. Заступниця директора з виховної роботи Чорноморського морського коледжу Одеського національного морського університету Наталія Федорова прокоментувала скандал так:
— Від нинішнього дня цього викладача у нашому навчальному закладі вже немає. А те, що сталося… Я собі навіть уявити такого не могла! Я з повагою ставилася до його позиції. Він, як нам було відомо, є членом білоруської громади (лише після скандалу колектив довідався, що Макаренко очолює білоруську спільноту. — Авт.). Я йому задала таке питання: «Як людина, яка начебто плекає рідну мову, може з такою зневагою ставитися до мільйонів людей, для яких українська мова є рідною?».
— Він справді етнічний білорус?
— Так, хоча, як з’ясувалося під час розмови адміністрації з ним, народився у Житомирській області. І, до речі, вчора він спілкувався з нами українською мовою. Досить непогано нею говорить.
— А до того ви спілкувалися російською?
— У побуті у нас багато людей спілкуються російською. Ви ж розумієте, у нас такий регіон.
— А викладав він якою мовою?
— Написав у соцмережах, що не викладає українською мовою. Хоча всі документи у нього українською. Мене цікавило, чи не поширював він свою думку щодо української мови на своїх уроках. У тих групах, де він працював, ми поспілкувалися, і нам сказали «ні». Як він нам пояснював, це не є його позиція. Сказав, що його образили у соцмережах. Я йому кажу: «Ви розумієте, вас образила одна людина, — а ви образили мільйони людей!».
— Що йому не сподобалося?
— Йому не подобається новий український правопис, особливо фемінітиви.
— У вашому навчальному закладі викладачі якою мовою викладають?
— Викладають українською мовою.
— Макаренко написав заяву за власним бажанням?
— Ні, його звільнили. Це наша принципова позиція. Думаю, навряд чи буде десь викладати. У нас він працював років зо три, не більше. Я не так часто з ним спілкувалася. Викладав охорону праці, транспортні технології. У спілкуванні антиукраїнських позицій не висловлював. Коли ми це прочитали, то були шоковані… Усі викладачі були за його звільнення.
Коментар для «ВЗ»
Святослав Літинський, викладач, активіст, захисник української мови
Громадянське суспільство обурилося, і викладача звільнили. Бачимо, що закон про державну мову діє. Такі випадки викликають у суспільстві осуд та резонанс. Викладання в українських навчальних закладах має вестися державною мовою. Чи викладають у цьому коледжі на Одещині українською? Підготую звернення до Міносвіти щодо перевірки Чорноморського морського коледжу Одеського національного морського університету.