«Уся увага зосереджена на Covid-19. Але туберкульоз нікуди не дівся»
Відомий лікар-пульмонолог Анатолій Невзгода застерігає: туберкульоз не вибирає людину за її соціальним статусом і є небезпечним для всіх
За даними Центру громадського здоров’я, у 2020 році захворюваність на туберкульоз в Україні порівняно з 2019-им знизилася на 30%. Медики пояснюють це тим, що через Covid-19 навіть за появи тривожних симптомів люди зволікають із зверненням до лікарів, а профілактичні огляди проходять ще рідше. Захворюваність на туберкульоз знижується, починаючи з 2014 року, проте не такими темпами, як це демонструє статистика за минулий рік. Зокрема, Україна й надалі входить у топ-20 держав із найбільшим поширенням мультирезистентного туберкульозу. Це така форма туберкульозу, при якій збудник не реагує на стандартні схеми лікування, через що доводиться застосовувати більш нові та, відповідно, дорожчі протитуберкульозні препарати.
Отже, на які симптоми радять звернути увагу фахівці з громадського здоров’я?
- l кашель або покашлювання, яке турбує протягом двох тижнів і довше;
- l підвищену втомлюваність та слабкість, які спостерігаються протягом останнього місяця;
- l підвищену пітливість (особливо вночі);
- l безпричинне зменшення ваги тіла;
- l підвищення температури тіла, навіть незначне (до +37°С +37,2°С);
- l періодичний біль у грудній клітці;
- l задишку, яка виникає навіть при незначному фізичному навантаженні.
У групі ризику:
- l люди, які контактували з хворим на туберкульоз протягом останніх двох років;
- l які хворіли на туберкульоз у минулому;
- l з хронічними захворюваннями, які призводять до зниження імунітету: ВІЛ-інфекцією, цукровим діабетом, онкологічними захворюваннями тощо;
- l які застосовують у лікуванні преднізолон або інші препарати, що знижують імунітет (йдеться переважно про пацієнтів з новоутвореннями, автоімунними захворюваннями, бронхіальною астмою, хронічним обструктивним захворюванням легень тощо);
- l пацієнти після трансплантації органів або кісткового мозку;
- l малозабезпечені особи;
- l мігранти;
- l люди, які зловживають алкоголем;
- l курці;
- l особи, залежні від наркотиків;
- l безпритульні.
Навіть якщо підпадаєте лише під одну з цих категорій або у вас є один із перелічених симптомів, ваш ризик захворіти — середній. Це не означає, що ви хворієте зараз або захворієте найближчим часом. Але це означає, що якщо ви давно не робили рентген-дослідження органів грудної клітки, то, можливо, варто пройти таке обстеження найближчим часом (після того, як область вийде з «червоної» зони карантинних обмежень). Звісно, через пандемію це може супроводжуватися певними труднощами, адже у поліклініках черги на рентген легень розписані на два місяці вперед, а у приватних клініках за таке обстеження доведеться викласти приблизно 700 гривень.
Відомий лікар-пульмонолог Анатолій Невзгода застерігає: туберкульоз не вибирає людину за її соціальним статусом і є однаково небезпечним для всіх!
Людство бореться з туберкульозом від початку свого існування і досі ліквідувати цю хворобу повністю (як, наприклад, натуральну віспу, останній випадок якої був зафіксований у 1980 році), йому не вдалося — попри те, що від цієї недуги існують і вакцина (хоч і єдина), і ефективні ліки. Туберкульоз досі залишається однією з 10 головних причин смертей у світі.
«Зараз вся увага зосереджена на Covid-19, але туберкульоз нікуди не дівся», — зауважує лікар. Водночас він наголошує: завдяки кращій діагностиці виявляють більше випадків захворювання і виявляють вчасно. Інша справа, що через пандемію хворі не поспішають пройти таке обстеження, і їх нерідко госпіталізують із задишкою, високою температурою та кровохарканням. ПЛР-тест у таких хворих від’ємний, а от рентген показує туберкульозне ураження легень.
Метод мікроскопії мазка мокротиння був розроблений 100 років тому і став проривом у діагностиці туберкульозу. Сьогодні таким проривом став повністю автоматизований експрес-тест на основі ампліфікації нуклеїнових кислот. «Цей генетичний тест є високочутливим і дозволяє диференціювати туберкульоз у 100% випадків», — пояснює Анатолій Невзгода.
«Я й раніше застерігав від ліквідації протитуберкульозної служби (закриття всіх протитуберкульозних диспансерів), адже лікування туберкульозу лише в амбулаторних умовах недостатньо для надання комплексної допомоги таким хворим. У цілому світі туберкульоз лікують амбулаторно, проте лише на ранніх етапах. Якщо хворий починає становити небезпеку для оточення (виділяти при кашлі, чханні, розмові мікобактерію туберкульозу), повинен перебувати у стаціонарі», — переконаний пульмонолог. Як це буде у нас? Цьогоріч Національна служба здоров’я запровадила пакет надання медичної допомоги пацієнтам із туберкульозом на первинній ланці. Пацієнт перебуватиме у стаціонарі, допоки не припинить виділяти бактерію, а далі — зможе продовжити лікування амбулаторно, у свого сімейного лікаря.
За словами Анатолія Невзгоди, 60−80% хворих у протитуберкульозних стаціонарах — це хворі з мультирезистетним туберкульозом (люди, які перервали прийом протитуберкульозних препаратів або не приймали ті ліки, які рекомендував їм лікар, в яких туберкульоз розвинувся повторно або ж які заразилися резистентною формою туберкульозу).
Лікування таких випадків — дороговартісне, адже два найбільш дієві протитуберкульозні препарати — ізоніазид та рифампіцин — не можуть убити бактерію, яка спричинила захворювання. Наприклад, в Італії лікування такого хворого обходиться 1000 євро на місяць. «Українські пацієнти про таке фінансування можуть лише мріяти», — каже лікар.
— Раніше, коли у громадському транспорті хтось підозріло покашлював, ми боялися, що це може бути туберкульоз. Тепер же — що це Covid-19.
— Кашель може бути симптомом багатьох захворювань — не тільки цих двох, — зазначає Анатолій Невзгода. — Якби ми з вами жили у США, не треба було б навіть казати, що у таких випадках слід робити. Звичайно, що йти до лікаря! Але наші люди компетентні у питаннях сільського господарства, політики і медицини, а тому ні до кого не звертаються, і ми маємо от такі запущені випадки.
Захворюваність на туберкульоз — це показник розвитку країни. Чим вони вищі, тим менш розвинута країна. А в Україні маємо епідемію туберкульозу.
— Якщо людина у минулому перехворіла на туберкульоз, ризик важкого перебігу Covid-19 зростає?
— Covid-19 небезпечний для всіх. До нього наразі ні у кого немає імунітету. Усе, що є ослаблене, на те Covid-19 і впливає. У групі ризику важкого перебігу коронавірусної хвороби — люди, старші 65 років, люди, які мають гіпертонічну хворобу, надлишкову вагу і цукровий діабет. Звісно, якщо людина перехворіла на туберкульоз, Covid-19 у неї також матиме більш агресивний перебіг.