Годину курили кальян? Вважайте, що викурили 100 традиційних сигарет
Пульмонолог розповіла про ризики «безпечного» куріння
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/500364/kalian.jpg)
Цьогоріч в Україні зафіксували перший випадок EVALI. Ця абревіатура розшифровується як e-cigarette or vaping product use associated lung injury — ушкодження легень, пов’язане з уживанням електронних сигарет або вейпу. Пацієнтом виявився 17-річний підліток, якого госпіталізували із задишкою, кашлем, підвищеною температурою, блювотою, болем у животі та втратою ваги.
Як пояснює лікарка-пульмонолог Центру легеневого здоров’я Вікторія Ярич, небезпеку для дихальної системи людини становлять речовини, що входять до складу заправки для електронних сигарет — в’язкої рідини, яка допомагає доставити нікотин. Ці сполуки здатні викликати ліпоїдну пневмонію — серйозне ураження легень, яке може навіть призводити до смерті. На щастя, у випадку з 17-річним хлопцем все обійшлося, хоч йому й довелося пробути у відділенні інтенсивної терапії два тижні.
Про перший сплеск захворюваності на EVALI повідомили американські медики у 2019 році, коли на лікарняні ліжка почало потрапляти багато вейперів, і всі - з ураженнями легень різного типу: пневмонією, гострим бронхіолітом (запаленням бронхіол) або пневмонітом (запаленням стінки альвеол). У всіх випадках запалення мало неінфекційну причину, тож антибіотики виявлялися безсилими — хворих доводилося виходжувати на апаратах штучної вентиляції легень.
У клінічній картині EVALI, каже Вікторія Ярич, переважають респіраторні симптоми, такі, як кашель, біль у грудях та задишка (реєструють у 95% пацієнтів), але також і шлунково-кишкові прояви: 77% хворих госпіталізують зі скаргами на біль у животі, нудоту, блювоту й діарею. У деяких хворих шлунково-кишкові симптоми передують респіраторним. Крім того, у 85% пацієнтів наявні ознаки інтоксикаційного синдрому: підвищення температури тіла, озноб та слабкість.
Таку ж загрозу несе і кальян, який багато хто вважає безпечною альтернативою сигаретам, оскільки тютюн там буцімто «м'якший» і дим надходить у легені після фільтрації в колбі, що робить його нібито «чистішим».
Насправді, якщо годину покурити кальян, шкода для легень буде така, наче людина викурила… 100 сигарет! Під час куріння сигарети людина вдихає 0,6 л диму в той час, як курець кальяну за один сеанс вдихає… 74,1 л диму! Небезпечним кальян є і для пасивних курців, адже, крім тютюнового диму, їм доводиться вдихати ще й продукти згоряння вугілля.
«Дим кальяну містить канцерогенні речовини, важкі метали, чадний газ та інші небезпечні речовини, які також присутні у сигаретному димі. Це нітрозаміни, поліциклічні ароматичні вуглеводні (ПАВ), формальдегід і бензол, — перелічує лікарка. — Також внаслідок спалювання вугілля виділяється монооксид вуглецю. Люди, які курять кальян протягом 30 хвилин, отримують велику дозу чадного газу, який викликає гіпоксію — нестачу кисню в організмі».
Звичка проводити дозвілля «у компанії» кальяну може спровокувати рак легень та рак іншої локалізації, серцево-судинні й респіраторні захворювання. А ще — призвести до формування залежності. Навіть якщо курити безтютюновий кальян, уникнути шкоди для здоров’я не вдасться, адже небезпечно вдихати будь-які продукти згоряння, зокрема ароматизовані. Крім того, коли одна людина передає трубку кальяну іншій, є ризик передачі небезпечних інфекційних недуг, як-от туберкульозу, гепатиту А, грипу, герпесу тощо.
Короткочасне вживання кальяну також пов’язане з негативними наслідками для здоров’я:
- підвищенням частоти серцевих скорочень та артеріального тиску;
- зниженням функції легень;
- інтоксикацією чадним газом.
«На жаль, куріння кальяну часто асоціюється з відпочинком із друзями й створює псевдокультуру, яка набула популярності в Україні. Це велика соціально-медична проблема, тому треба проводити профілактичні заходи, зокрема оберігати людей від вторинного кальянного диму і контролювати дотримання чинного законодавства про заборону куріння в приміщеннях. Адже для молоді це може стати спусковим механізмом початку вживання інших форм тютюну», — застерігає фахівчиня.