Без «Надії» сподіваються
Уряд хоче ліквідувати шахту й створити на її базі музей. А працівники прагнуть відновити роботу підприємства
Уряд так і не дав ради колись успішній і потужній шахті «Надія» (розташована у селі Сілець на Львівщині поблизу Соснівки, Червоноградська ОТГ) і не знайшов нічого кращого, як її… ліквідувати. В. о. міністра енергетики України Юрій Вітренко підписав наказ про ліквідацію ПрАТ «Шахта Надія». Згідно із документом, копальня має припинити існування 30 червня 2022 року. У держбюджеті на 2021 рік у програмі «Заходи з ліквідації неперспективних вугледобувних підприємств» на ліквідацію шахти «Надія» передбачено 107 млн грн. За кошти цієї бюджетної програми, зокрема, виплатять і заборгованість із зарплатні майже 390 працівникам, які там ще залишилися. А потім скоротять працівників, не залучених у підготовці шахти до ліквідації.
Шахта «Надія» запам’яталася акціями протесту, за допомогою яких гірники «вибивали» собі зарплату. Останній раз 28 серпня 2020 року 31 гірник не піднявся на поверхню через борг із зарплати — 61,5 млн грн. Причина — підприємства-замовники продукції не розрахувалися за неї. Під землею сиділи тиждень, протягом якого декого через погане самопочуття евакуювали нагору. Решта протестантів оголосили голодування. А до того гірники та їхні родичі перекривали міжнародну трасу Львів — Рава-Руська. В уряді тоді заворушилися, почали «смикати» підприємства, що заборгували шахтарям за продукцію. Урешті-решт гірникам виплатили заборгованість, передбачивши кошти окремою стрічкою у бюджеті.
Однак 2 листопада минулого року на шахту «Надію» чекав повний «блекаут»: її відключили від електроенергії через борги перед «Львівобленерго» — 13,6 млн грн. Підземні виробітки знеструмленої копальні почали заповнюватися водою і газом метаном. Тоді вже тут ніхто не протестував, люди просто почали масово звільнятися…
Струм подали лише через півроку — у березні цього року. Споруда наразі так і стоїть, затоплена і загазована. Що тепер буде з шахтою?
Про подробиці процесу ліквідації журналісту «ВЗ» розповів перший заступник голови ЛОДА Андрій Годик.
— Процедура ліквідації — доволі довга. Наказ про заходи з підготовки до ліквідації шахти «Надія» передбачає «дорожню карту» з конкретними дедлайнами тих чи інших дій. Зокрема, ще до кінця лютого 2022 року підприємство працюватиме, в тому числі і в частині видобутку. А вже після
— Куди подінуться шахтарі після ліквідації шахти?
— Наразі на шахті «Надія» залишається 390 працівників. Є певний відтік кадрів… Водночас керівництво підприємства повідомило, що до кінця цього року жодного звільнення працівників не буде. З 2022 року почнеться планомірне звільнення працівників. Частина з них буде працевлаштована на ДП «Львіввугілля», інші будуть вимушені скористатися послугами Центру зайнятості. Однак на шахті є хороша інфраструктура, це збережений об’єкт, тому ми пропонували Міністерству енергетики (і це підтримує Червоноградська міська рада) після завершення процедури ліквідації зробити там об’єкт промислового туризму. Це цікавий варіант, зараз напрацьовується концепція, щоб ми зрозуміли, яка сума фінансування потрібна для створення цього об’єкта.
Тим часом працівники шахти сподіваються відновити її роботу. Голова первинної профспілкової організації шахти «Надія» Роман Віхоть розповів «ВЗ», що урядовий наказ про ліквідацію — це ще не сама фізична ліквідація. «Заходи з ліквідації передбачають вироблення різних документів, програм, і це все триватиме щонайменше півтора року, — пояснив Роман Віхоть. — За цей час ще можна відновити роботу копальні і працювати. За кошти державної програми нам виплатять борги із зарплати. Нам пообіцяли у Міненерго, що якщо напишемо звернення, нам ще продовжать на півроку ліквідаційний період. Шкода, що ми втратили стільки працівників. Колись, у кращі часи, тут працювали півтори тисячі шахтарів. Коли торік шахту відключили від електрики, люди почали масово звільнятися. Багато пішло на пенсію, частина знайшла роботу на інших шахтах ДП «Львіввугілля», частина подалася за кордон, остаточно розчарувавшись у вугільній галузі. Зараз на шахті офіційно залишилося 390 людей. Ніколи не бачив такого варварства — просто так взяти і на півроку відключити від електрики державне підприємство! Ми писали в усі можливі інстанції — починаючи від президента. Я особисто написав близько 150 листів.
Зараз плануємо насосами відкачати воду, провітрити від газу підземні виробітки, просушити обладнання. Уже почали ці роботи. Шахта орієнтовно має запрацювати 16 квітня. Про проєкт облаштування музею як туристичної родзинки я знаю. Це лише один із варіантів подальшого майбутнього «Надії». Хотілося б, щоб була збережена і працювала далі численна інфраструктура, яку колись створили на підприємстві. Це деревообробний цех, різні підсобні господарства, де були тварини, транспортний цех, пекарня тощо. Це все — робочі місця для людей".