Руслан Кошулинський: «Переможця на цих виборах призначив Зеленський»
Як відбувалась виборча кампанія, які були порушення і що сталося вже після голосування – говоримо з учасником цих виборів, кандидатом від ВО «Свобода» Русланом Кошулинським
Давно такого не було… Спостерігаючи за так званими виборами на 87-му окрузі, що на Франківщині, згадується аналогія: скандальні вибори міського голови у Мукачевому 2004 року, де влада у силовий спосіб вкрала перемогу у тодішнього представника «Нашої України» Віктора Балоги і сфальсифікувала результати на користь Ернеста Нусера, який представляв тоді провладну політичну силу СДПУ (о). Нагадаю, через півроку після тих подій у країні почалась Помаранчева революція.
Те, що нині відбувається на 87-му окрузі, по суті, нічим не відрізняється від часів, коли влада Кучми-Медведчука ламала народне волевиявлення «через коліно».
Про те, як відбувалась виборча кампанія, які були порушення і що сталося вже після голосування — говоримо з учасником цих виборів, кандидатом від ВО «Свобода» Русланом Кошулинським, який за офіційними даними отримав третій результат, набравши 28,86 відсотка голосів. Ні Кошулинський, ні представник партії «За майбутнє» Олександр Шевченко, який офіційно отримав 29,69 відсотка голосів, не визнають результатів цих виборів. Нагадаю, за попередніми даними на 87-му окрузі переміг представник «Слуги народу» Василь Вірастюк, за якого проголосувало 32,25 відсотка виборців.
— Руслане, це далеко не перша ваша виборча кампанія. Порівняно з попередніми, чим вона вас вразила? Чи нічого принципово нового — підкуп, адмінресурс, тітушки…
— Відчуття повернення на десять років назад, у часи президентства Януковича. Ми вже трохи відвикли від «бєспрєдєлу» на виборах, а тут таке дежавю.
— А у вас дружина з Франківщини?
— Так, і теща живе на території цього виборчого округу. Оскільки у неї інше прізвище, до неї приходили «вербувальники» від одного з кандидатів.
— Тепер зрозуміла, чому ви там балотувалися…
— У мене перше місце праці — Яремчанське об’єднання громадського харчування, ресторан-готель «Беркут». Це на цьому окрузі. Моя дружина там свого часу працювала, вона — уродженка села Бикова колишнього Надвірнянського району. Ми там жили деякий час, донька там народилася.
— А ви як там опинилися? Ви ж львів’янин…
— Ми з дружиною вчилися у Львові в кооперативному технікумі. Вона за розподілом почала працювати у Надвірнянському споживчому товаристві. Коли я закінчив технікум (на два роки пізніше, бо мене ще в армію забирали), також попросився ближче до дружини. Вона вже працювала шеф-кухарем ресторану в Надвірній. Але місця для мене у Надвірній не було, найближча вакансія — у крутому ресторані «Беркут», розташованому на Яблунецькому перевалі. Мені, як молодому технологу, запропонували там місце. Один мій шваґро — директор третьої школи у Надвірній, другий шваґро був викладачем у коледжі у Надвірній. Свого часу був заступником голови районної адміністрації, головою селищної ради, а зараз — секретар у Пасічній громаді.
— Я, власне, не розуміла, чому «Свобода» вас висунула на цьому окрузі, а не місцевого партійця…
— Ми розуміли, що і Шевченко, і Вірастюк — це «важка артилерія», і з ними буде досить складно боротися комусь із місцевих, хто не має відомого прізвища, впізнаваності. Тим паче, я не чужий для цього округу, маю там родину, працював, знаю проблематику і специфіку регіону.
— То до вашої тещі приходили з «гречкою»? Розкажіть, як це було?
— Вони у соцзахисті взяли перелік пенсіонерів, тих, хто в потребі, і приходили до цих людей з пакетами. Заходили до хат. Ну, теща їм сказала, що про них думає…
— Вони з продуктами чи з грошима прийшли?
— І з продуктами, і гроші пропонували. «Такса» — 500 гривень за голос. Під час виборів ми бачили, як людина напідпитку стояла біля дільниці вже після того, як проголосувала, і не хотіла йти. Мої спостерігачі запитують, чого ти тут стоїш? А чоловік признається, що взяв гроші — 500 гривень, але має ще якось за жінку проголосувати. Бо взяв за два голоси… І боїться, якщо за жінку не проголосує, то його вб’ють, бо попередили, залякали. Тобто ми повертаємося до 90-х років… Величезні фінансові клани місцевого характеру, які між собою мали жорстке протистояння. Був випадок, коли «вербувальні» групи двох кандидатів зійшлися в одному селі. Дійшло навіть до сутичок. Спортсмени з одного боку і з другого. Це село Ворона.
— Наскільки масовим був підкуп?
— Це видно з голосування. У всіх містах на окрузі (найбільше місто — Надвірна) на всіх дільницях виграв Кошулинський.
— Де важче підкупити?
— Там, де складніше, та й люди трохи заможніші. В Яремчі Кошулинський виграв. А чим більш віддалене село, чим бідніше, бо роботи у людей нема, тим кращий результат мали мої головні конкуренти.
За кілька днів до виборів робили соціологію на окрузі — я перемагав з розривом від найближчого конкурента — Олександра Шевченка — у 5%. Вірастюк йшов третім. І така тенденція, за результатами екзит-полу, трималася і в день голосування до 18-ї години. А після 18-ї результати почали різко змінюватися, причому у гірських селах. Ну хто в горах ходить голосувати після 18-ї години?
— На вашу користь зняла свою кандидатуру Маруся Звіробій, яка висувалась від «Європейської Солідарності». А чому інші кандидати, які не мали шансів перемогти, але представляли патріотичний табір, не наслідували її приклад? Зважаючи на маленький відрив між лідерами, було достатньо, аби ще хтось один зняв кандидатуру на вашу користь. Наприклад, четвертим до фінішу прийшов Юрій Голіней від партії «Всеукраїнське об’єднання «Платформа громад», який отримав 6 відсотків. Чи вели ви ще з кимось, окрім Звіробій, переговори?
— Юрій Голіней представляв місцевий клан, тільки трошки менший… Вони, як маленька місцева партія, грають у майбутнє. Вони колись були в «Європейській Солідарності», потім вийшли з неї, створили свою містечкову партію. До речі, Юлія Тимошенко підтримала цього кандидата…
— Чого вам усе-таки забракло для переконливої перемоги з таким результатом, щоб у влади відпало бажання робити фальсифікації?
— Мої конкуренти витратили дуже великі гроші. Насамперед Шевченко. За тиждень до виборів, у неділю, всі церкви округу отримали від нього в середньому по сто тисяч гривень! Усі! Я стою у гірському селі на Службі, і отець оголошує подяку кандидату в депутати Олександрові Шевченку за десять тисяч доларів, які той передав церкві. Можете порахувати ціну питання. В окрузі сто церков. Кожній по 100 тисяч гривень! Це тільки церкви. Важко боротися з такими механізмами. Це космічні гроші!
При цьому, до речі, на старті виборчої кампанії Шевченко мав 60% підтримки. А після двомісячної кампанії його рейтинг впав до 30 відсотків. Уявляєте, наскільки все змінилося за два місяці кардинально.
— А як поясните позицію «Голосу» на цих виборах? Особливо той факт, що вони відкликали свого голову ОВК? Тим більше, що це представник Львівщини…
— Зараз досить складно зрозуміти. Я, наприклад, так само забрав свого члена ОВК. Ця людина чотири роки відслужила в армії, повернулася з війни. На нього почали тиснути, з’явились пропозиції. Він мені сказав, що ледь себе стримує, що когось там покладе… Бо людина з загостреним почуттям справедливості. Його там добре знають, він депутат новообраної районної ради.
— А що там «Альфа» робила?
— Величезний знак запитання. Вони не мали жодних повноважень заходити на територію ОВК. Це прерогатива Міністерства внутрішніх справ (після цього з приміщення ОВК зникли бюлетені. — Авт.).
— Як збираєтеся боротися і обстоювати результат?
— Я розумію, що Шевченко пішов юридичним шляхом, тобто подав позови в суд (зараз у судах розглядаються 24 справи. — Авт.). Це довгий процес. Є єдиний шлях, який передбачає законодавство, — визнавати вибори недійсними. Є два варіанти: коли ЦВК це оголосить, у що я мало вірю, і коли умовний переможець не візьме мандат.
— У це вірите? Сподіваєтеся, що на нього може вплинути суспільний тиск?
— Це, радше, тиск на Зеленського, який призначив переможця на цих виборах. Бо ці вибори вдарять насамперед по репутації президента, по партіі «Слуга народу».
— Що би ви зараз порадили Вірастюку?
— Хочу нагадати йому просту істину, що можна увійти в історію, а можна у неї вляпатися. Якщо він візьме цей брудний мандат, вляпається в історію. Усі забудуть про його досягнення як спортсмена, а будуть лише пам’ятати ці ганебні вибори. У нього є ще шанс відмовитись від такого мандата…