Перенесли Covid-19? Бігом до кардіолога!
Лікар застерігає: коронавірус може уражати міокард, а це загрожує розвитком серцевої недостатності, і найчастіше такі гострі міокардити діагностують… у молодих пацієнтів
Незабаром виповниться рік, як у Клінічній лікарні швидкої медичної допомоги м. Львова запрацював Центр серця та судин, до складу якого входить також відділення кардіології та реперфузійної терапії. Тут надають допомогу пацієнтам з гострими порушеннями коронарного кровообігу, гострим інфарктом міокарда, гострими порушеннями ритму і провідності серця, тромбоемболіями легеневої артерії, гострою серцево-судинною недостатністю і загостренням хронічної серцево- судинної недостатності та рядом інших серцево-судинних захворювань.
На офіційній Фейсбук-сторінці медичного закладу завідувач відділення кардіології та реперфузійної терапії Василь Процько у форматі онлайн-прийому проконсультував пацієнтів та їхніх родичів, розповівши про кардіологічні ризики в умовах Сovid-19 і нагадавши, якими бувають захворювання серцево-судинної системи, як вони проявляються та як їх правильно лікувати.
«Чоловік, 40 років. Після перенесеного Covid-19 відновив походи у тренажерний зал. Під час навантаження, каже, має задишку (раніше її не було). Час від часу відчуває поколювання у серці».
«Причин, чому виникає задишка, є багато, — пояснює Василь Процько. — Зокрема після перенесеного Covid-19 може розвинутися т. зв. постковідний синдром. Задишка у кардіологічній практиці дуже часто є еквівалентом стенокардії. Класичним симптомом стенокардії є стискаючі болі за грудиною, але може бути і задишка при фізичних навантаженнях. У цьому випадку необхідно провести диференціацію між легеневою патологією, дихальною недостатністю і коронарною недостатністю. Спершу необхідно виключити коронарну патологію, бо коронарна недостатність може призвести до інфаркту міокарда. Зверніться до кардіолога. Потрібно буде зробити ЕКГ, УЗД серця і вже від цього відштовхуватися».
— Як Covid-19 впливає на роботу серця?
— До нас поступало досить багато пацієнтів з ураженнями серця (гострими міокардитами), які розвинулися під час або після перенесеного Covid-19. Вірус уражає кардіоміоцити (м'язеві клітини серця. — Авт.) і призводить до гострого запалення міокарда з важкими наслідками, до серцевої недостатності. Таких пацієнтів досить складно лікувати. У більшості це молоді люди, які дуже часто не відновлюються. Тобто ця серцева недостатність у них зберігається. Їм потрібно й надалі проходити лікування та продовжувати спостерігатися у кардіолога, оскільки у них падає систолічна (скоротлива) функція серця, а це дуже небезпечно. У пацієнтів після перенесених інфекційних міокардитів розвивається важка серцева недостатність, яка часто призводить до того, що такі особи потребують трансплантації серця.
Коронавірус небезпечний не лише тим, що уражає легеневу тканину. Він уражає ендотелій судин. Першими страждають коронарні артерії (ті, які забезпечують живлення серця). Таке ураження небезпечне коронаритами (запаленням стінок венозних артерій серця. — Авт.), тромбозами коронарних артерій і гострим порушенням коронарного кровообігу, гострим інфарктом міокарда.
Крім того, вражається й нервова система. Вірус через нюховий нерв проникає у центральну нервову систему і уражає нервові волокна, тож дуже часто пацієнти і під час Covid-19, і після перенесеного захворювання скаржаться на болі у серці. Важливо диференціювати, чи це просто кардіалгія, чи невралгія. Якщо коронарні болі є істинними, то це небезпечно тим, що може розвинутися інфаркт міокарда. Тож дуже важливо отримати консультацію кардіолога — обов’язково провести запис кардіограми, а за потреби — ще й пройти УЗД серця. Це дозволить запобігти загостренню кардіологічних проблем.
«Увечері, коли лягаю спати, починає дуже „гупати“ серце. Що це може бути? Раніше такого не було. Мені — 35 років».
— Причин може бути досить багато. «Гупання» серця — це відчуття серцебиття. Тахікардія може бути симптомом багатьох захворювань, і не лише захворювань серця. Це може бути як звичайний невроз, перевтома, так і ураження серця, ураження провідної його системи. Потрібно почати з консультації кардіолога, запису кардіограми, УЗД серця. Можливо, варто провести холтерівський моніторинг ЕКГ. Кардіограма записується протягом певного періоду часу. Щонайменше протягом доби ви ходите з цим пристроєм, після чого знімаєте і кардіолог визначає ритм та провідність серця, визначає, яка це тахікардія, що послужило її причиною.
— З якого віку необхідно регулярно перевіряти стан серця?
— Приводом до того, щоб почати перевіряти серце, повинна бути якась симптоматика. Дуже часто це серцебиття, задишка, болі у ділянці серця, особливо пов’язані з фізичними навантаженнями. Тобто перевіряємо серце, коли є якісь скарги з боку серцево-судинної системи.
— Яка терапія показана після стентування коронарної артерії?
— Важливо знати, яке це було стентування: чи це був гострий інфаркт міокарда, чи пацієнту провели планове стентування коронарної артерії. У будь-якому випадку пацієнти, які пройшли коронарне втручання, повинні отримувати дезагреганти — препарати, які впливають на розрідження крові і таким чином запобігають гострому тромбозу стенту.
Тривалість такої терапії визначається з урахуванням того, з якого приводу було проведено стентування, — чи з приводу гострого порушення коронарного кровообігу, чи з приводу хронічної ішемічної хвороби серця. Але ці рекомендації ви повинні отримати від свого лікаря, який проводив вам коронарне стентування.
«У батька постійно високий тиск — 150/90 мм рт. ст. Збиваємо його препаратами. Ноги набрякають. Іноді скаржиться на важкість у грудях. Яке лікування порадите?».
— Якщо є набряки на нижніх кінцівках (переважно симетричні), то найбільш часто їх причиною є серцева недостатність. Але це може бути і венозна, і лімфатична недостатність. Рекомендую звернутись до кардіолога, провести електрокардіологічне дослідження і УЗД серця, щоб визначити скоротливість, розміри камер серця, товщину стінок, бо у вашому випадку є вже прояви серцевої недостатності.
«Брату — 36 років. Верхній тиск — 140−150. Має трохи зайву вагу (важить 115 кг). До кардіолога не поспішає, хоча скаржиться, що серце його то поболює, то поколює… Що це може бути?».
— Вага 115 кг — це вже ожиріння. Зрозуміло, є різниця, чи серцю треба перекачувати кров через 80 кг, чи через 115 кг. Серце працює у посиленому режимі. Тож перше, що потрібно зробити, — схуднути.
Поколювання може свідчити як про невралгію, так і міалгію. Необхідно проконсультуватись з дієтологом, ендокринологом та зайнятися спортом.
«Діагноз пацієнта звучить як „серцева недостатність лівого передсердя, фракція викиду 40−43“. Людина перенесла легкий інфаркт. У минулому — гіпертонік. Вік — 83 роки. Супутніх захворювань немає. Які ліки порадите приймати на постійній основі?».
— Якщо є недостатність лівого шлуночка і знижена систолічна функція серця, то інфаркт не був легким. Систолічна дисфункція викликала серцеву недостатність. Звичайно, для боротьби з нею слід приймати відповідні медикаменти.
Радив би пройти обстеження, яке називається «коронографія». Всім пацієнтам, які перенесли інфаркт міокарда (чи великий, чи малий), необхідно пройти це обстеження. Його можна пройти у нашому Центрі серця та судин, і вже відштовхуватися від результатів цього обстеження. Можливо, цьому пацієнту може допомогти коронарне стентування, яке позитивно вплине на перебіг його захворювання.
— Якою є подальша реабілітація після перенесеного інфаркту міокарда? Чи потрібно обмежувати фізичні навантаження?
— Залежно від того, який це був інфаркт — дрібновогнищевий чи великий. Чи є серцева недостатність і наскільки вона виражена? Від цього потрібно відштовхуватися, від цього буде залежати тривалість і специфіка реабілітації. Можете звернутись до нас. Наші кардіологи нададуть повну інформацію, яку реабілітацію варто пройти у вашому випадку.
— Як виглядає лікування пацієнтів із неклапанною дефібриляцією передсердь?
— Такі пацієнти у першу чергу повинні приймати антикоагулянти (препарати, які впливають на розрідження крові), оскільки вони мають великий ризик розвитку тромбоемболічних ускладнень (особливо ішемічних інсультів). Якщо є фібриляція передсердь, то важливо знати їх розміри. Чи можна перевести цю фібриляцію у синусовий ритм і не мати фібриляції.
— Розкажіть якийсь цікавий випадок із вашої практики.
— Недавно була у нас пацієнтка з важким ураженням серця (важким інфекційним міокардитом). Жінка мала важку серцеву недостатність. Фракція була знижена більш ніж удвічі. Через місяць після лікування у неї достатньо добре відновилась систолічна функція. УЗД серця показало, що серцевої недостатності у пацієнтки фактично не залишилося.
«
— Аневризма грудного відділу аорти лікується оперативно. У нас є відділення кардіохірургії, яке займається такою проблемою. Не зволікайте із зверненням. Аневризма грудного відділу аорти небезпечна тим, що може бути відшарування внутрішньої стінки. У нас є позитивний досвід боротьби з такими розшаровуючими аневризмами.
«Чи корисно старшій людині пити аспірин для розрідження крові, щоб запобігти тромбоутворенню? Батькові — понад 70 років».
— Якщо є ішемічна хвороба серця, то потрібно приймати. Якщо її немає або є протипоказання до прийому аспірину, потрібно проконсультуватись з кардіологом.
— Як розпізнати інфаркт?
— Гострий, стискаючий, раптовий, нестерпний, пекучий біль за грудиною з іррадіацією у ліву руку, ліву щелепу, під язик, під ліву лопатку — це найбільш класичні симптоми. Якщо біль за грудиною триває більше 10 хвилин, потрібно викликати бригаду швидкої допомоги, яка зробить кардіограму, і вже кардіограма покаже, інфаркт це чи ні.
«Після перенесеного грипу у чоловіка почалися проблеми з серцем. Серце збільшене у два рази. Чи лікуєте ви такі патології?».
— Після перенесення будь-якого інфекційного захворювання можуть бути ускладнення: інфекційний міокардит, ураження міокарда, збільшення розмірів серця, дилатація камер, зниження систолічної функції серця. Потрібно звернутись до кардіолога і розпочати медикаментозне лікування.
— Які є ризики для людини, в якої у родині були випадки серцево-судинних захворювань?
— Генетика є визначальним фактором у розвитку і перебігу серцево-судинних захворювань. Якщо у родині є схильність до ішемічної хвороби серця, були випадки інфарктів чи інсультів, то родичі мають підвищений ризик цих захворювань і ускладнень від них.