«Вакцини вистачить на всіх»
Щеплення проти коронавірусу роблять медики трьох стаціонарних пунктів у Львові і 9 мобільних бригад, які їздять по області
На Львівщині триває кампанія щеплення антиковідною вакциною Oxford/AstraZeneca (Covishield). Вакцинація стартувала 25 лютого. Тоді до Львова привезли 42 тисячі 200 доз вакцини, якою планували вакцинувати 21 тисячу 100 осіб (по дві дози на людину). Розпочали вакцинацію з медиків, які працюють із ковідними хворими.
Координатор вакцинації на Львівщині Олег Когут розповів «ВЗ», як проходить процес вакцинації.
— В області за 18 березня було вакциновано 610 осіб, — сказав медик. — Це медичні працівники, зокрема Львівської психіатричної лікарні. Загалом від початку вакцинації 3448 осіб отримали першу дозу вакцини. Щеплення роблять 9 мобільних бригад і три стаціонарні пункти щеплення. У Львові це Діагностичний центр, 4-та міська лікарня і 5-та міська лікарня. Це ті медики, які пройшли навчання щодо вакцинування. А 9 мобільних бригад виїжджають згідно зі складеними графіками у лікувальні заклади області, де й проводять вакцинацію. Тобто «ареал» роботи вакцинувальних бригад розширюється. Процес іде активно, кількість охочих вакцинуватися збільшується.
Вакцини у нас цілком достатньо. В область надійшло 42 тисячі 200 доз вакцини, ми провакцинували неповних 3,5 тисячі. Навіть якщо взяти, що ця вакцина буде розділена на дві дози, то до 21-ї тисячі у нас цілком достатньо провакцинувати на 1−2-му етапах усіх охочих (1-й етап — медичні працівники, 2-й етап — вікова категорія 80+ і медики, які надають первинну медичну допомогу). За нашими розрахунками, вакцини має вистачити на всіх. Адже не всі висловлюють бажання вакцинуватися… Міністерство охорони здоров’я дало добро, щоб ми використовували і другу партію вакцини, яку ми умовно відклали на друге щеплення. Це через те, що МОЗ збільшило інтервал між першою і другою вакцинацією — до 12 тижнів. І за цей час однозначно вакцина додатково прибуде в Україну. Вакцинація вікової категорії 80+ розпочнеться, коли пройдуть навчання медики з пунктів щеплень на первинній ланці надання допомоги. Фактично цей процес cтартує з понеділка, 22 березня.
Безумовно, є частина людей, які не зовсім з розумінням ставляться до необхідності вакцинації, відмовляються. Але останнім часом я зауважую, що люди стали позитивніше ставитися до необхідності щеплення. Тому що європейські держави після тих непорозумінь із тромбозами все-таки встановили, що вони не пов’язані з вакцинацією.
— Чи багато є залишків вакцини, якими щеплять громадських діячів?
— Залишків зовсім не багато. Тому що навантаження на бригади велике, як правило, використовуються усі флакони. Якщо ж стається ситуація, що вже вакцинувати нема кого, тоді запрошують з тих списків громадських діячів. Але таких людей було небагато, на сьогодні їх десь до 20 осіб. (Нагадаємо, голова Львівської ОДА Максим Козицький закликав щепитися залишками вакцини громадських діячів — аби не пропадала вакцина, якщо від неї відмовиться хтось із медиків. — Авт.).
— Чому в області немає пропаганди вакцинації — не видно ні роликів, ні плакатів, які би переконували людей у необхідності щеплення…
— Плакати є! У медичних закладах достатньо листівок, які мають роздавати через місця загального користування. Постійно на всіх телеканалах, по радіо говорять про необхідність вакцинації. Яку ще додаткову треба промоційну кампанію? Але чомусь людям цікаво говорити про те, що «нема вакцини», «багато хто відмовляється від щеплення» тощо. Люди чомусь краще сприймають негативну інформацію, ніж ту, що дають професіонали-медики.
Тож хвилюватися щодо вакцинації нема чого, — підсумовує Олег Когут. — На сьогодні у нас, на щастя, не було серйозних побічних реакцій після введення вакцини. Був лише один випадок в області, коли було невеличке підвищення температури і почервоніння у місці ін’єкції. Але воно зникло за один-два дні.