«Усе, що тестуємо з ознаками грипу, у 99% виявляється коронавірусом»
Цього епідсезону захворюваність на грип буде рекордно низькою – що в Україні, що у світі. І «подякувати» за це треба пандемії Covid-19
За повідомленням інформаційної агенції Cursorinfo, в Ізраїлі за останні три місяці не зафіксували жодного випадку зараження грипом. Як і у більшості країн світу, там активно готувалися до «надважкої» зими. Прогнозувалося, що можуть бути одночасні спалахи Covid-19 і грипу, а також ко-інфекції (одночасне зараження обома збудниками, що, безумовно, обтяжило би перебіг обох захворювань). Однак із закуплених 4 млн. доз вакцини від грипу 1,5 млн. виявилися незатребуваними. (Населення Ізраїлю не поспішало вакцинуватися, бо чекало на вакцину від коронавірусу. Ізраїль, нагадаємо, став першою країною у світі, яка почала проводити масову кампанію з імунізації проти цієї інфекції). Використати ці вакцини від грипу наступного епідсезону не вдасться, оскільки тоді циркулюватимуть інші штами вірусу.
Схожа ситуація склалася і у країнах Європи. Щойно завершився епідсезон, уряди країн ЄС попередили виробників вакцин від грипу, що до початку наступного планують вакцинувати 80−90% свого населення (тобто не тільки тих осіб, які перебувають у групі ризику, а всіх, хто виявить таке бажання). На той момент вакцини від коронавірусу ще не було (всі препарати перебували на перших етапах клінічних досліджень), тож влада вирішила захистити своїх громадян бодай від грипу.
Торік у жовтні попит на вакцинацію від грипу в Україні також був високим, хоча в усі інші роки бажання вакцинуватися від грипу виявляло не більше 1% населення. Сімейні лікарі розповідають: пацієнти запитували про можливість вакцинуватися від грипу ще влітку. Чимало з них виявили бажання зробити щеплення вперше у житті.
На епідсезон 2020/2021 Міністерство охорони здоров’я України домовилося про поставки 665 тисяч доз вакцини від грипу (на 150 тисяч більше, ніж торік), з них 500 тисяч — «Ваксігрип Тетра» (виробник — «Санофі Пастер», Франція). Компанія передала їх Україні у другій половині жовтня, попередивши, що більше поставок у цьому епідсезоні не буде. Решта — 25% - припали ще на трьох виробників: «ДжіСіФлю» (виробники — Південна Корея і Нідерланди) та «Інфлувак» (виробник — Нідерланди).
У Львові перші вакцини від грипу з’явилися 2 жовтня — тривалентна вакцина «ДжіСіФлю» (виробник — Південна Корея). Тоді вакцинуватися включно з обов’язковим оглядом лікаря перед щепленням у приватній клініці можна було за 330 гривень (вакцинація від грипу не входить до календаря обов’язкових щеплень). Вакцину розібрали як гарячі пиріжки, і вже за місяць за таке ж щеплення, але іншим препаратом (чотиривалентною вакциною «Ваксігрип Тетра»), потрібно було заплатити вже 1200 гривень. Попри таку ціну, охочих вакцинуватися не бракувало.
Однак, схоже, такий нечуваний попит утримувався недовго. За даними Центру громадського здоров’я України, на восьмому тижні епідсезону 2020/2021 (з 22 по 28 лютого) від грипу в Україні вакцинувалася 191 тисяча 289 осіб. А в аналогічному періоді минулого року… 237 тисяч 345. Лікарі пояснюють це тим, що у середині жовтня — на початку листопада в Україні почала стрімко зростати захворюваність на Covid-19 (28 листопада був зареєстрований антирекорд — 16 тисяч 585 нових випадків за добу). Відтак проблема грипу відійшла на другий план.
Якщо подивитися на статистику захворюваності на грип і ГРВІ, то у цьому епідсезоні воно справді є нижчим, і така ситуація (за даними спільного бюлетеня ВООЗ і Європейського центру профілактики та контролю захворювань) спостерігається у всій Європі. Тобто на грип і ГРВІ люди хворіють з тією ж частотою, що й у міжсезоння.
Порівняймо: з 28 вересня до 28 лютого 2021 року на грип і ГРВІ в Україні перехворіло 8,8% населення, а з 30 вересня 2019 року до 23 лютого 2020 року — 9,3%.
Різняться й цифри за кількістю госпіталізацій. Протягом восьми тижнів епідсезону 2020/2021 на стаціонарному лікуванні перебувало 73 тисячі 424 особи. Торік у той же період — 112 тисяч 211.
Але найбільше вражає кількість смертей. В епідсезоні 2019/2020 (беремо до уваги лише ситуацію за станом на восьмий тиждень епідсезону) від ускладнень грипу померло 48 людей. А цього епідсезону наразі не було зареєстровано жодного летального випадку! Зате маємо Covid-19, від якого за станом на 10 березня померли в Україні майже 28 тисяч осіб…
На думку медиків, через протиепідемічні заходи, запроваджені у зв’язку з пандемією Covid-19, віруси грипу були позбавлені можливості активно поширюватися.
«Захворюваності на грип практично немає. Наприклад, на Львівщині лабораторно підтверджено лише два випадки: один випадок — грип типу А, інший — грип типу В. Усе, що тестуємо з ознаками грипу, у 99% виявляється коронавірусом», — розповіла «ВЗ» керівниця Львівського обласного лабораторного центру Наталія Іванченко (Тімко).
Як зазначила головна епідеміологиня області, на Львівщині від грипу у цьому епідсезоні вакцинувалося трохи більше 16 тисяч осіб. А від коронавірусу за станом на 9 березня зробили щеплення 523 особи.