Перевищено епідпоріг: циркулюють одночасно вірус грипу А, грипу В, аденовірус, риновірус, риносинтиційний вірус
На п’ятий тиждень 2025 року на Львівщині перевищено епідпоріг захворюваності на грип та ГРЗ. За інформацією Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб, у період 27 січня — 2 лютого захворіло на 715 людей більше, ніж у попередній тиждень. По медичну допомогу з приводу ознак застуди звернулись понад 10 тисяч. Серед них 5 716 (52,7%) — діти. Серед дітей найбільш уражена група 5−14 років (29% хворих). Серед дорослих — 30−64 роки — 26,9%. Епідпоріг перевищений на 1,6%
![](https://img.wz.lviv.ua/6E4HO4C-nEaixkbrud5XVIqZELE=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/527754/hryp.jpg)
Докладно про це розповіла Наталія Іванченко-Тімко, головний державний санітарний лікар Львівської області, генеральний директор Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб.
За словами Наталії Іванченко-Тімко, з ознаками застуди та ускладненнями в заклади охорони здоров’я Львівської області було госпіталізовано 134 хворих проти 96 за попередній тиждень. З них 80 дітей проти 55 за попередній тиждень. Найбільша кількість хворих серед мешканців Львівського та Яворівського районів.
Вірусологічна лабораторія Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб, досліджуючи матеріал хворих, виявила, що зараз циркулюють одночасно вірус грипу А, грипу В, аденовірус, риновірус, риносинтиційний вірус (РС).
«Ми, епідеміологи, закликаємо батьків не скеровувати дітей з ознаками застуди у школу та садочки! Дорослим, які відчувають нежить, кашель, підвищення температури тіла, біль у горлі, слід залишатися вдома і сконтактуватися зі сімейним лікарем, далі діяти за його приписами», — наголосила Наталія Олександрівна.
Медикиня також дала низку порад задля профілактики:
- уникати скупчень людей і закритих приміщень із поганою вентиляцією;
- кашляти та чхати у згин ліктя або прикривати рот і ніс серветкою, яку одразу ж викидати;
- уникати близького контакту з хворими людьми;
- намагатися не торкатись очей, носа або рота;
- зробити щеплення від звичайного грипу;
- пам’ятати про раціональне харчування, вживання вітамінізованої їжі;
- хворим необхідна своєчасна самоізоляція та звернення по медичну допомогу.
У Шептицькому районі на Львівщині посилено заходи біологічної безпеки з метою недопущення розповсюдження грипу птиці. «У зв’язку з виявленням загиблих лебедів у заплавах річки Західний Буг Шептицького району між селами Волсвин, Бендюга в лабораторії ветеринарної медицини проведено дослідження, за результатами яких в 1 зразку підтверджено грип птиці», — повідомляють у Львівському обласному центрі контролю та профілактики хвороб.
Керівниця Центру Наталія Іванченко-Тімко зазначила: «Вірус пташиного грипу належить до великої групи різноманітних вірусів грипу типу А, які можуть інфікувати птахів (індиків, курей, качок) і тварин (свиней, коней, тхорів, тюленів і китів). Цей вірус може вражати і людей, але дуже рідко — якщо людина тісно контактує з хворою або загиблою твариною».
Основним резервуаром для високопатогенних вірусів грипу служать перелітні птахи.
Отож для того, щоб не захворіти, слід дотримуватися правил особистої безпеки та гігієни:
- не контактувати з птицею без особливої необхідності, особливо на тій території, де виявили вірус пташиного грипу;
- якщо відбувся контакт з птицею, слід негайно ретельно вимити руки з милом і прийняти душ;
- у разі виявлення мертвої птиці категорично забороняється наближатися до неї, самостійно захоронювати й переміщати трупи.
Про всі факти захворювання або загибелі птиці слід негайно повідомляти у ветеринарну службу та в адміністрацію населеного пункту.
Пташиний грип може передаватися як контактним, так і повітряно-крапельним способом. Тому зараз яйця і м’ясо птиці перед вживанням у їжу необхідно піддавати ретельній термічній обробці і пам’ятати про дезінфекцію рук та правила особистої гігієни, зокрема правила кашльового етикету.
Птицю приватного сектору Шептицького району утримувати під наглядом, в умовах, що виключають контакт домашньої птиці з іншою птицею.
- Не допускати сторонніх людей у місця утримання птиці.
- Забороняється транспортування й переміщення птиці в період дії карантину.
- На період дії карантину слід утриматися від придбання нової птиці.
- Для здійснення догляду за домашньою птицею необхідно мати спеціально відведені для цього одяг і взуття, водночас категорично забороняється виходити за межі домашнього господарства в цьому одязі і взутті.
- Проводити систематичну чистку, а в подальшому дезінфекцію приміщень, де утримується свійська птиця.
- Використовувати для годування птиці виключно безпечні корми, не закуповувати корми без гарантії їхньої безпеки.
Записала Анна Врублевська.