Передплата 2025 ВЗ

Перевищено епідпоріг: циркулюють одночасно вірус грипу А, грипу В, аденовірус, риновірус, риносинтиційний вірус

​​​На п’ятий тиждень 2025 року на Львівщині перевищено епідпоріг захворюваності на грип та ГРЗ. За інформацією Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб, у період 27 січня — 2 лютого захворіло на 715 людей більше, ніж у попередній тиждень. По медичну допомогу з приводу ознак застуди звернулись понад 10 тисяч. Серед них 5 716 (52,7%) — діти. Серед дітей найбільш уражена група 5−14 років (29% хворих). Серед дорослих — 30−64 роки — 26,9%. Епідпоріг перевищений на 1,6%

Докладно про це розповіла Наталія Іванченко-Тімко, головний державний санітарний лікар Львів­ської області, генеральний директор Львівського об­ласного центру контролю та профілактики хвороб.

За словами Наталії Іван­ченко-Тімко, з ознаками за­студи та ускладненнями в за­клади охорони здоров’я Львівської області було госпіталізовано 134 хворих проти 96 за попередній тиждень. З них 80 дітей про­ти 55 за попередній тиждень. Найбільша кількість хворих серед мешканців Львів­ського та Яворівського районів.

Вірусологічна лабораторія Львівського обласного центру контролю та профілак­тики хвороб, досліджуючи матеріал хворих, виявила, що зараз циркулюють одночасно вірус грипу А, грипу В, аденовірус, ринові­рус, риносинтиційний вірус (РС).

«Ми, епідеміологи, закликаємо батьків не скеровувати дітей з ознаками застуди у школу та садочки! Дорослим, які відчува­ють нежить, кашель, підвищення темпера­тури тіла, біль у горлі, слід залишатися вдо­ма і сконтактуватися зі сімейним лікарем, далі діяти за його приписами», — наголоси­ла Наталія Олександрівна.

Медикиня також дала низку порад задля профілактики:

  • уникати скупчень людей і закритих приміщень із поганою вентиляцією;
  • кашляти та чхати у згин ліктя або при­кривати рот і ніс серветкою, яку одразу ж викидати;
  • уникати близького контакту з хворими людьми;
  • намагатися не торкатись очей, носа або рота;
  • зробити щеплення від звичайного грипу;
  • пам’ятати про раціональне харчуван­ня, вживання вітамінізованої їжі;
  • хворим необхідна своєчасна самоізо­ляція та звернення по медичну допомогу.

У Шептицькому районі на Львівщині посилено за­ходи біологічної безпеки з метою недопущення роз­повсюдження грипу птиці. «У зв’язку з виявленням загиблих лебедів у за­плавах річки Західний Буг Шептицького району між селами Волсвин, Бендюга в лабораторії ветеринар­ної медицини проведено дослідження, за результа­тами яких в 1 зразку під­тверджено грип птиці», — повідомляють у Львів­ському обласному центрі контролю та профілактики хвороб.

Керівниця Центру На­талія Іванченко-Тімко за­значила: «Вірус пташиного грипу належить до великої групи різноманітних віру­сів грипу типу А, які можуть інфікувати птахів (індиків, курей, качок) і тварин (сви­ней, коней, тхорів, тюле­нів і китів). Цей вірус може вражати і людей, але дуже рідко — якщо людина тісно контактує з хворою або за­гиблою твариною».

Основним резервуаром для високопатогенних віру­сів грипу служать перелітні птахи.

Отож для того, щоб не захворіти, слід дотримува­тися правил особистої без­пеки та гігієни:

  • не контактувати з пти­цею без особливої необ­хідності, особливо на тій території, де виявили вірус пташиного грипу;
  • якщо відбувся контакт з птицею, слід негайно ре­тельно вимити руки з ми­лом і прийняти душ;
  • у разі виявлення мерт­вої птиці категорично забо­роняється наближатися до неї, самостійно захороню­вати й переміщати трупи.

Про всі факти захворю­вання або загибелі птиці слід негайно повідомляти у вете­ринарну службу та в адміні­страцію населеного пункту.

Пташиний грип може передаватися як контак­тним, так і повітряно-кра­пельним способом. Тому зараз яйця і м’ясо птиці перед вживанням у їжу необхідно піддавати ре­тельній термічній обробці і пам’ятати про дезінфекцію рук та правила особистої гігієни, зокрема правила кашльового етикету.

Птицю приватного сек­тору Шептицького району утримувати під наглядом, в умовах, що виключають контакт домашньої птиці з іншою птицею.

  • Не допускати сторон­ніх людей у місця утриман­ня птиці.
  • Забороняється тран­спортування й переміщен­ня птиці в період дії каран­тину.
  • На період дії каранти­ну слід утриматися від при­дбання нової птиці.
  • Для здійснення догля­ду за домашньою птицею необхідно мати спеціально відведені для цього одяг і взуття, водночас катего­рично забороняється вихо­дити за межі домашнього господарства в цьому одязі і взутті.
  • Проводити система­тичну чистку, а в подальшо­му дезінфекцію приміщень, де утримується свійська птиця.
  • Використовувати для годування птиці виключно безпечні корми, не закупо­вувати корми без гарантії їхньої безпеки.

Записала Анна Врублевська.