Ковідна лавина на Івано-Франківщині
Хто її спровокував – Різдвяні свята чи «шабаш» на гірськолижному «Буковелі»?
Щойно українці перевели подих, спостерігаючи по ТБ оптимістичну, «згасаючу», здавалось би, коронавірусну статистику у державі, як грім серед ясного неба надійшли вісті тривожні: на Прикарпатті стрімкий спалах ковіду. Епідемія там розперезалася настільки, що Івано-Франківську область закривають на жорсткий карантин. Місцева медицина не дає собі ради, і через це вживають екстраординарних заходів, на підмогу кинуто госпітальні резерви сусідніх Тернополя і Львова…
Щодня на Івано-Франківщині фіксують понад 600 хворих на коронавірус, що у 4 рази більше, ніж місяць тому. Усі лікарні переповнені людьми із важкою пневмонією. До числа госпіталізованих все частіше потрапляє навіть захищений персонал медзакладів, зокрема, реаніматологи. Хвороба не перебирає…
У палатах немає вільних місць, тож пацієнтів кладуть у перев’язувальних кімнатах, коридорах, лікарняних їдальнях. Різко загострилася проблема із киснем для важких пацієнтів. Тих, хто може одужати у домашніх умовах, достроково виписують — аби на їхнє місце прийняти нових хворих. Через надзвичайну швидкість поширення вірусу додаткові «ковідні» місця облаштовують у поліклініках, пологових будинках. Мобільний госпіталь на 250 місць терміново відкрили у районних Богородчанах.
Руку допомоги франківцям простягнули сусідні області. Міський голова Львова Андрій Садовий пообіцяв, що місто надасть 100 ліжкомісць для хворих прикарпатців (їх уже приймають). Запропонувала свої послуги і тернопільська влада.
Через надзвичайну ситуацію уряд терміново делегував до Івано-Франківська міністра охорони здоров’я Степанова і головного санітарного лікаря Ляшка. Претензій до місцевої медицини вони не мають. І водночас визнають, що в області майже ковідний колапс. Через це з 22 лютого на Франківщині запроваджують карантин «червоного рівня». Будуть заборонені масові заходи. Мають призупинити роботу навчальні заклади, кінотеатри, клуби, спортзали, харчевні працюватимуть лише «на винос». Є заборона на функціонування храмів. Розглядають питання про суттєві обмеження у роботі громадського транспорту. Вже відомо, що на в’їздах-виїздах з Івано-Франківської області встановлять блокпости, на яких проводитимуть температурний скринінг, первинний огляд пасажирів.
Звідки на Івано-Франківщині раптом взялася така напасть? Офіційні персони і наближені до Банкової медіа звалюють усе на звичку галичан надто довго святкувати. Мовляв, празникували аж до Йордану, без міри ходили одне до одного в гості. При цьому не думаючи про безпеку — масковий режим, соціальну дистанцію. Два тижні інкубаційного періоду для розвитку «корони» — і ось тобі, мовляв, маєш… Такі закиди — спекулятивні. Християни в інших регіонах Західної України святкували не менше, але такого ковідного сплеску, як на Франківщині, у сусідніх з нею Львівській і Тернопільській областях немає.
Влада і лояльні до неї ЗМІ чомусь забули, що до «масових гулянь» й ігнорування заходів безпеки прикарпатців значною мірою стимулював президент України. 8 січня, з початком локдауну, він прибув у «край Черемоша й Прута», щоб відпочити тут з розмахом. Українці були вражені тим, як глава держави, «забувши» про масковий режим, ледь не в обнімку фотографувався з туристами «Буковелю». Перед тим так само невиправдано безпечно разом з маленькими гуцулятами знімав (мабуть, не з одним дублем) новорічне телепривітання. А вірус не дрімав…
Гарно прорекламувавши курорт свого давнього ділового партнера (комплекс «Буковель» належить олігарху Коломойському), Зеленський спровокував величезне паломництво сюди туристів. Побачивши не захищеного маскою президента, вони подумали, що на курорті — цілком безпечно. І масово подалися туди. В Інтернеті є відео із кілометровими чергами цих «автопаломників». І фото «народних гулянь» (у тому числі за участі першої особи), де пахне глінтвейном, шашликами, але не захисними масками. Поліції, яка штрафувала б за таке кричуще порушення «антивірусних» інструкцій, ми теж не бачили. Мовчать про цю версію розгулу ковіду на Прикарпатті як міністри, так і олігархічні «плюси» разом з іншими прихвалювачами Гаранта. І ніхто не пропонує разом із торгово-розважальними центрами бодай тимчасово закрити цю імперію розваг. Напевно, через те, що Ігор Валерійович можуть розгніватися…
До слова, пан Зеленський чомусь не записує гострий відосик через зрив постачання антивірусної вакцини, яке мало стартувати 15 лютого. Нічого надзвичайного не сталося?
Коментар для «ВЗ»
Геннадій Москаль,народний депутат кількох скликань, ексголова Закарпатської і Луганської ОДА
Мабуть, на Франківщину заїхали відпочивати люди зі збудниками хвороби — і це швидко передалося іншим. Вини місцевих громадян нема. Якщо, скажімо, у нас хтось не відзначає Різдвяних свят, це зовсім не означає, що він убезпечить себе від коронавірусу…
Зеленському не треба було пертися у «Буковель» — невже він не бачив, яка складна епідемічна ситуація у країні? У нас карантин — а йому потрібен дешевий піар, очікування оплесків. Людина, яка колись завжди мала велику аудиторію, підтримку, любов, нині цим обділена. Їй хочеться показати, як її народ любить.
Проблема нині у неготовності нашої влади боротися з епідемією. Ми не знаємо, який саме його тип ходить у нас: південноафриканський, бразильський, англійський чи ще якийсь. У нас нема відповідних лабораторій, ми нічим не запаслися для протистояння епідемії. Оголосили, що 15 лютого розпочинають вакцинацію, а цього числа західні фірми лише почали подавати заявки на сертифікацію своєї вакцини в Україні! То як можна починати вакцинацію несертифікованим препаратом? До того ж його ще не завезли…
А який помпезний «антиковідний» форум провела наша влада! І що з того? Чому досі не відновили роботу санепідстанцій, які мали досвід роботи з вірусами, інфекціями? Маємо суцільні прогалини у роботі влади.