«Вона разом з керівництвом університету «підтирається скаргами», які на неї надходять»
У Національному педагогічному університеті розгорівся скандал через проросійську викладачку. Керівництво навчального закладу відмовляється її звільняти
Студентка першого курсу магістратури факультету філософії і суспільствознавства (спеціальність культурологія) Національного педагогічного університету України ім.
«Професорка Більченко не поважає країну, в якій живе, працює і заробляє, мову цієї країни, вважає війну Росії проти України громадянською війною, демократично обрану владу — неонациським режимом, — пише студентка. — Крім того, публічно заявляє про дружбу з окупантом Захаром Прилєпіним, виступає на телеканалах ДНР, Клименка та російському телебаченні, де розповідає про те, як її тут пригнічують.».
Попри те, що чимало студентів не раз звертали увагу на риторику професорки Більченко щодо України, керівництво університету жодним чином на це не реагувало…
«У Фейсбук професорка Більченко заявляє про те, що вона разом з керівництвом університету „підтирається скаргами“, які на неї надходять, — йдеться у заяві Марії Прошковської. — І питання тут не тільки в її особистій позиції, а ще й у тому, що доволі м’яко, але системно промиває мізки студентам. Викладаючи гуманітарні дисципліни філософського спрямування не важко транслювати ті чи інші особисті погляди як істину. Достатньо подивитись на YouTube її лекції, що є частиною навчальної програми. Я пройшла Революцію Гідності, допомагала армії, виховую сина у повазі і любові до України, а тому не можу вчитись далі у Євгенії Більченко та в університеті, який паплюжить всі принципи державної вищої освіти і на сьомому році війни закриває очі на подібні резонансні речі. Я проти будь-яких цькувань, погроз, оцінок зовнішності чи постановки віртуальних діагнозів і пані Більченко має право на будь-яку думку, окрім тої, що суперечить законодавству України як приватна особа, але як викладач вишу має добирати слова і поважати суспільство, у якому живе».
Журналіст «ВЗ» знайшла пост професорки Більченко про мову, який набрав величезну кількість переглядів. Ось декілька її цитат:
«Пора й мені висловитися на наболілу тему закону про мову від 16.01… У квартирах холодно, у кишенях порожньо, тарифи вище даху, студенти плутають Мілан з Нью-Йорком (причому Нью-Йорк — це країна!), вуличні етнорадикали керують урядом, зовнішні глобалістичні сили керують вуличними радикалами. Процвітає людиноненависницька ідеологія. Ксенофобія щодо власного населення сягнула військового й цивільного апогею. Націоналістична цензура заволоділа не тільки медіями, а й наукою. Цивілізаційна пам'ять знищена на всіх рівнях… І цей закон — лише ланка у ланцюгу, черговий набряклий лімфовузол у тілі онкохворої американської колонії…».
Журналіст «ВЗ» зателефонувала до Марії Прошковської. Марії — 34 роки, вона має базову юридичну освіту. Вона художниця, тому вирішила вступити на культурологію, аби удосконалити свої знання у цій сфері.
«Більченко зробила образливий пост про мову, — каже Марія. — Він набрав майже чотири тисячі коментарів! Вона вважає, що у нас неонацистський режим. Вона дійсно дружить з усіма тими сепаратистами. Коли я вступила до університету, ми одразу пішли на дистанційне навчання. Лекції професорка Більченко читає російською, — веде далі Марія. — У групі вісім студентів. Семеро з нею з першого курсу. Вони вважають, що вона — гарний викладач, все правильно каже. Мовляв, має право на такі погляди. Вважають, що усі ці люди, які на неї нападають фашисти та нацисти. Відтак викладачка має залишатися в університеті. Хоча насправді вона говорить штампами російської пропаганди, за методичками… Буду шукати місце в магістратурі в іншому університеті».
— Ви вступали з нею у дискусію?
— Не думаю, що це допоможе. Сподівалася, після скандалу, коли чимало видань про неї написали, хоча б на якусь реакцію університету. Жодної реакції не було! Тоді вона назвала мовний закон — пухлиною, а Україну — колонією Америки… Потім написала у Фейсбуці, що ректор запевнив, що не буде її за це звільняти. Я пішла на цей демарш, щоб привернути увагу до цієї проблеми. Це була остання крапля, коли навчальний заклад не відреагував. Хоча вони могли написати, що ми розберемося з цією ситуацією. Але не зробили і цього. І це, звичайно, дуже неприємно.
Марія розповіла, що студенти філологічного факультету цього університету вимагають звільнення скандальної викладачки.
«Вона на мову „наїхала“, а для майбутніх філологів — це принципове питання. Вона відкрито називає їх фашистами, які її переслідують. На них керівництво теж не реагує, хоча це великий факультет. Така викладачка точно не має права працювати зі студентами…».
Професорка Більченко працює у Національному педагогічному університеті України ім.
«Є відео, де сепаратист Прилєпін каже, що він підтримує все те, що каже Більченко, — резюмує Марія Прошковська. — Вона виступала у прямому ефірі „денеерівського“ телебачення. А у парламенті Чехії, не знаю, хто її туди запросив, казала, що у нас громадянська війна. А наші військові знищують цивільне населення».
А тим часом…
Після звернення Марії Прошковської про відрахування її з університету, на сайті навчального закладу з’явилося звернення голови первинної профспілкової організації працівників НПУ ім.
У ньому, зокрема, йдеться: «Викладач кафедри культурології та філософської антропології Євгенія Більченко декілька днів тому опублікувала в соціальних мережах допис щодо Закону України «Про функціонування української мови як державної», в якому в неприпустимій і неприйнятній формі висловилася проти української мови, українських громадян та Української держави. Такі висловлювання зустріли рішуче несприйняття з боку керівництва університету, студентського загалу та професорсько-викладацького складу університету, які у соціальних мережах рішуче засудили такі висловлювання, як антиукраїнські й антинародні, такі, що йдуть всупереч з моральними принципами та переконаннями колективу Національного педагогічного університету імені
Використання української мови в освітньому процесі та діловодстві є усталеною традицією і моральним переконанням членів колективу університету, який відстоює позиції виконання всіх норм і вимог Конституції та мовного законодавства в Україні.
Значна частина студентів, представників студентських самоврядних організацій та професорсько-викладацького складу висловилися за неприпустимість роботи викладача з такими переконаннями в НПУ імені
Як повідомили представники громадських організацій, це питання заплановане до розгляду на засіданні профспілкового комітету, громадської організації «Просвіта», на засіданні комісії з академічної етики та зборах інших представницьких і громадських організацій. За результатами обговорення та розгляду планується проведення слухання цього питання на засіданні Вченої ради університету".