Із Бандери посол Ізраїлю зробив «колаборанта»...
А мав би знати, що провідник ОУН служив Україні, а не окупаційним режимам
Деякі дипломати досі норовлять повчати незалежну Україну, як їй жити. Як трактувати власну історію, її знакових осіб. При цьому часто забувають зануритися у підручники історії, проаналізувати факти. На цю ваду, зокрема, хибує посол Ізраїлю в Україні Джоель Ліон.
Дипломата рознервували заходи зі вшанування пам’яті лідера Організації українських націоналістів Степана Бандери, які партії і громадські організації традиційно проводять 1 січня, у день народження провідника ОУН. «Ми рішуче засуджуємо будь-яке прославлення колаборантів нацистського режиму. Україні час примиритися зі своїм минулим», — написав посол на своїй сторінці у соцмережах.
Наші державні мужі на цей менторський тон відбулися мовчанкою. Зате коротко, але влучно відповів колишній директор Українського інституту національної пам’яті, народний депутат від «Європейської Солідарності» Володимир В’ятрович: «Насправді дипломатам та політикам інших країн слід змиритися з тим, що Україна сама розбиратиметься зі своїм минулим».
Словники роз’яснюють слово «колаборант» як особу, що «усвідомлено співпрацює з окупаційною громадською чи військовою владою на шкоду власній країні». Нічого такого за Степаном Бандерою не помічалося. Він не прислуговував Польщі, Німеччині, Радянському Союзу, чия окупаційна влада свого часу поширювалася на Україну. Навпаки, Бандера боровся із цими режимами — за утвердження власної держави. Тож був її патріотом, а не колаборантом.
Ось як відреагував на слова ізраїльського посла громадський діяч із Львівщини Зіновій Гузар:
«Посол Ізраїлю в Україні назвав Степана Бандеру колаборантом нацистів. Героя України, якого нацисти заарештували 5 липня 1941 року і який після берлінської в’язниці з початку 1942 року по серпень 1944 року перебував у концтаборі Заксенгаузен. Братів якого, Олександра і Василя, було замордовано нацистами у 1942 році, у концтаборі Освенцим. Від польської влади Степан Бандера отримав сім пожиттєвих строків. Від німецької — одиночну камеру в концтаборі. Від московської — отруєну кулю, за те, що був незламним патріотом України і все життя боровся за незалежність України».
До цього додамо інший широко відомий загалу факт з життя «колаборанта» Степана Бандери — його батька, священника Андрія Бандеру, радянські каральні органи розстріляли. Перед смертю той казав суддям прямо в очі: «Я своїм дітям дав належне виховання, прививаючи їм любов до України. Світогляди моїх синів і доньок однакові».