Під закликом Сталіна: таких брудних виборів ще не було
За російськими правилами друга неділя вересня присвячена різним виборам, називається єдиний день голосування
Тому незважаючи на невизнання анексії російська влада в Криму і Севастополі організувала довибори депутатів так званої «держради», а в Севастополі — вибори глави міста та довибори депутатів так званих Законодавчих зборів міста. У Міністерстві закордонних справ України вже вказали на незаконність голосування, яке стартувало 11 вересня в Севастополі.
Україна звернулась до міжнародних партнерів з проханням засудити організацію даного «голосування», в тому числі шляхом посилення санкцій тиску на Росію. Організаторам різних виборів в Росії сподобалось, що різні порушення та фальсифікації легше організовувати, якщо вибори тривають не один день, а кілька. Тому ЦВК Росії запропонувало і всі інші вибори проводити не в один день, а в кілька. Що говорить про хронічну невпевненість російської влади в тому, що народ її підтримує. Для голосування також відведено три дні — з п’ятниці до неділі.
В Криму, зокрема, задіяні 4 територіальних виборчкоми і 52 дільничних комісій. Вибори відбуваються в Сімферопольському та Роздольненському району. Махінації на виборах почалися ще з відбору кандидатів на пост так званого губернатора. До виборів, щоб забезпечити тріумфальну перемогу кандидату від влади, були допущені кандидати, які явно не користуються популярністю в місті. Їх чотири: підконтрольна Росії виборча комісія Севастополя зареєструвала Івана Єрмакова («Патріоти Росії», колишній голова міської адміністрації при Україні), Іллю Журавльова (ЛДПР), Олександра Романовича («Справедлива Росія») і нинішнього тимчасового главу Севастополя Міхаїла Развожаева, якого висунула «Єдина Росія». Не допущені — представник КПРФ Роман Кияшко і представник «Батьківщини» Іван Комель. В Севастополі вибори почалися в п’ятницю і Міхаїл Развожаєв, який раніше виконував обов'язки губернатора Хакасії, а до цього — чотири роки був заступником міністра у справах Північного Кавказу, і який хоче залишитися на посаді губернатора прийшов показати приклад і голосував ще в п’ятницю одним з перших. Причому з перших хвилин виборів почалися порушення.
Так, офіційно виборчі дільниці відкрились о 14.00, але співробітники виборчої комісії отримали вказівку не відмовляти людям, що побажали проголосувати раніше. Тобто виборами почали керувати не закон, а вказівки влади. І до відкриття дільниць голосування стало проводитись поза приміщеннями, на лавочках та пеньках, на дому і на прибудинкових територіях.
В суботу, справи були ще гірші. Як повідомляють спостерігачі організації «Наш Севастополь» у дні дострокового голосування за пост російського глави Севастополя зафіксовано «безпрецедентну кількість порушень виборчого законодавства». За їх інформацією члени виборчкомів організовують голосування «на пеньках», виносять з дільниць список виборців, що категорично заборонено і «ховаються від спостерігачів в під'їздах».
«До початку виборів громадські працівники, представники партій КПРФ і «Справедлива Росія «домовилися, що будемо спільно стежити за ходом голосування — створимо спільну команду спостерігачів, щоб забезпечити севастопольцям чесні і прозорі вибори. Але чесністю тут не пахне від слова зовсім: вже з перших хвилин голосування Гагарінська територіальна комісія почала творити абсолютне свавілля, що і зафіксували на відео спостерігачі», — зазначила голова громадської організації «Наш Севастополь» Ольга Дронова.
Зокрема, законом передбачено голосування на дому. Громадянин, який хоче проголосувати вдома, повинен був заздалегідь подати відповідну заяву в виборчком. До дня голосування складається реєстр «надомників», членам комісій видають стільки бюлетенів, яка б дорівнювала кількості заявників та вони йдуть по квартирам. «Однак бюлетенів було видано набагато більше, а члени ДВК просто дописували від руки виборців, що заборонено категорично», — повідомили громадські працівники.
«Надомне голосування перетворилося в голосування на „пеньках“. Члени ДВК розділилися: одні пішли по квартирах, інші розгорнули прямо на лавочках так зване голосування. Без кабінок для волевиявлення, дописуючи від руки всіх бажаючих і видаючи їм бюлетені. Що, природно, являється грубим порушенням законодавства. По-друге, у дворах заборонено голосувати за муніципальних депутатів — тільки за губернатора, але всім виборцям наполегливо видавали і муніципальні бюлетені. Таких брудних виборів в Севастополі ще не було і це, я так розумію, тільки початок», — додала Ольга Дронова.
Передвиборчу рекламу з бігбордів не видаляли, на вулицях агітатори в наметах роздають буклети. Місцеві комуністи встановили в центрі міста банер, на якому радянський диктатор Сталін закликає «проголосувати правильно».
У перший день дострокового голосування за пост російського глави Севастополя, на виборах проголосували понад 59 тисяч осіб, стверджує голова підконтрольної Росії Севастопольської міської виборчої комісії Сергій Даниленко. У виборчкомі Севастополя ні про які порушення не повідомляють. Публічних коментарів російської влади міста з приводу виявлених порушень немає.