Передплата 2025 ВЗ

«Справу Василя Стуса» захищають від Медведчука архієпископ, нардеп, письменники

Просять підтримати цю книгу Вахтанга Кіпіані і омбудсмена

Кілька десятків глибоко шанованих в Україні інтелектуалів звернулися до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової з проханням «забезпечити право на справедливий суд» у справі за позовом нардепа від «ОПЗЖ» Віктора Медведчука до історика, журналіста Вахтанга Кіпіані. Чергове судове засідання у цьому гучному процесі відбудеться сьогодні, 14 серпня.

Кум Путіна Медведчук судиться з Вах­тангом Кіпіані (відомий ще як телеведу­чий програми «Історична правда») че­рез його документальну книгу «Справа Василя Стуса». Опираючись на факти, публіцист розповідає у ній про цинічну роль, яку колишній (призначений радян­ськими органами) адвокат Медведчук зіграв у трагічній долі поета-дисидента. Замість захищати, він, по суті, допома­гав прокурорам карати його.

Через такі звинувачення Медведчук ополчився проти Кіпіані, видавництва «Віват» і друкарні «Юнісофт», завдяки яким «Справа Василя Стуса» побачила світ (більше 10 тисяч екземплярів книги розійшлися як гарячі пиріжки!). Проро­сійський нардеп вимагає від суду забо­ронити цю книгу, а з «винуватців» стягну­ти чимале відшкодування.

Громадськість вважає такі вимоги Медведчука загрозою фундаменталь­ним принципам і свободам, неприхо­ваною спробою прямого тиску на сво­боду слова, друку та наукової думки в Україні. Автори згаданого звернення до омбудсмена Денісової кажуть, що Феміда не повинна розглядати цей по­зов. Мовляв, до повноважень суду не належить арбітраж історичних питань, які є частиною тривалої дискусії між істориками. І зазначають, що «про­тилежний висновок відкрив би шлях судовому втручанню в історичну дис­кусію і неминуче переніс би відповідні історичні дискусії із публічних форумів у судові зали». При цьому люди, що ви­ступили на захист Кіпіані, посилаються на відповідну практику Європейсько­го Суду з прав людини. І підсумовують: рішення суду має бути законним, а не політично вмотивованим.

Серед тих, хто виступив на підтрим­ку Вахтанга Кіпіані, — архієпископ Ігор Ісіченко, нардеп Володимир В’ятрович, експарламентарій Борислав Береза, знаний науковець, колишній дисидент Мирослав Маринович, письменники Андрій Курков, Сергій Жадан, Галина Вдовиченко, Лариса Денисенко, Павло Вольвач, директорка Українського ін­ституту книги Олександра Коваль, го­лова Нацради з питань телебачення і радіомовлення Ольга Герасим’юк.