«Справу Василя Стуса» захищають від Медведчука архієпископ, нардеп, письменники
Просять підтримати цю книгу Вахтанга Кіпіані і омбудсмена
Кілька десятків глибоко шанованих в Україні інтелектуалів звернулися до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової з проханням «забезпечити право на справедливий суд» у справі за позовом нардепа від «ОПЗЖ» Віктора Медведчука до історика, журналіста Вахтанга Кіпіані. Чергове судове засідання у цьому гучному процесі відбудеться сьогодні, 14 серпня.
Кум Путіна Медведчук судиться з Вахтангом Кіпіані (відомий ще як телеведучий програми «Історична правда») через його документальну книгу «Справа Василя Стуса». Опираючись на факти, публіцист розповідає у ній про цинічну роль, яку колишній (призначений радянськими органами) адвокат Медведчук зіграв у трагічній долі поета-дисидента. Замість захищати, він, по суті, допомагав прокурорам карати його.
Через такі звинувачення Медведчук ополчився проти Кіпіані, видавництва «Віват» і друкарні «Юнісофт», завдяки яким «Справа Василя Стуса» побачила світ (більше 10 тисяч екземплярів книги розійшлися як гарячі пиріжки!). Проросійський нардеп вимагає від суду заборонити цю книгу, а з «винуватців» стягнути чимале відшкодування.
Громадськість вважає такі вимоги Медведчука загрозою фундаментальним принципам і свободам, неприхованою спробою прямого тиску на свободу слова, друку та наукової думки в Україні. Автори згаданого звернення до омбудсмена Денісової кажуть, що Феміда не повинна розглядати цей позов. Мовляв, до повноважень суду не належить арбітраж історичних питань, які є частиною тривалої дискусії між істориками. І зазначають, що «протилежний висновок відкрив би шлях судовому втручанню в історичну дискусію і неминуче переніс би відповідні історичні дискусії із публічних форумів у судові зали». При цьому люди, що виступили на захист Кіпіані, посилаються на відповідну практику Європейського Суду з прав людини. І підсумовують: рішення суду має бути законним, а не політично вмотивованим.
Серед тих, хто виступив на підтримку Вахтанга Кіпіані, — архієпископ Ігор Ісіченко, нардеп Володимир В’ятрович, експарламентарій Борислав Береза, знаний науковець, колишній дисидент Мирослав Маринович, письменники Андрій Курков, Сергій Жадан, Галина Вдовиченко, Лариса Денисенко, Павло Вольвач, директорка Українського інституту книги Олександра Коваль, голова Нацради з питань телебачення і радіомовлення Ольга Герасим’юк.