КСУ закінчив відкриту частину розгляду мовного закону: підсумки засідання
У четвер, 9 липня, Конституційний суд України провів другу частину відкритого засідання у справі щодо конституційності Закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної"
Трансляцією поділилися на офіційному сайті КСУ. Перша частина слухань за конституційним поданням 51 нардепа відбулася 7 липня. Остаточне рішення буде ухвалено вже після останнього етапу — закритого засідання суддів.
OBOZREVATEL вів текстову онлайн-трансляцію із залу суду і запропонував читачам ознайомитися із нею.
Хронологія подій
- 16:35 — Суд перейшов до закритої частини засідань і пообіцяв оприлюднити остаточне рішення у справі на офіційному сайті.
- 16:34 — Учасники конституційного провадження виступили із заключними промовами.
- 16:33 — Долженков виправив свою помилку, пояснивши, що говорив про Ізмаїльський район Одеської області, подаючи звернення жителів сіл Стара і Нова Некрасівка.
- 15:05 — На претензії одного з ініціаторів подання, екснардепа 8 скликання від «Опоблоку» Олександра Долженкова, відповідає колишній спікер ВРУ Андрій Парубій. Він заявив, що відсутність ранкової реєстрації нардепів в залі пленарних засідань не є підставою для визнання неконституційним проголосованого закону.
- 14:31 — Суддя відновив засідання після годинної перерви.
- 13:20 — Екснардеп Олександр Долженков попросив суд долучити звернення нібито жителів двох сіл Ізюмського району Харківщини Стара та Нова Некрасівка. Вони зажадали повернути у школи вивчення російської мови, оскільки без цього їхні діти «не матимуть повноцінного розвитку».
Директор Інституту української мови Павло Гриценко зазначив, що у Ізюмському району Харківщини не існує таких сіл. Вони є в Ізмаїльському районі Одеської області. Однак там, за його словами, мовних конфліктів немає.
- 11:18 — На захист закону виступив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
- 10:55 — З трибуни почав виступати представник МЗС України Максим Кононенко.
- 10:36 — Слово надали голові Національної комісії зі стандартів державної мови, докторці філологічних наук Орисі Демській. Вона дійшла висновку, що закон про українську мову не є дискримінаційним або антиконституційним.
- 10:31 — КСУ продовжив розгляд конституційності закону про статус української мови.
- 10:12 — Розгляд у письмовому провадженні оголосили завершеним і справа перейшла в закриту форму.
- 10:01 — Суддя оголосив про початок засідання, але першим почали розглядати інше конституційне подання 51 нардепа — про законність призначення директора НАБУ Артема Ситника.
Суть справи
Нардепи, які ініціювали подання про нібито неконституційність закону, вважають, що він дискримінує російську та інші мови нацменшин в Україні, а також утискає громадян за мовною ознакою.
Крім того, автори клопотання заявили, що згаданий закон, на їхній погляд, порушує конституційні права громадян: право на використання й захист рідної мови, право на розвиток мовної самобутності всіх корінних народів і нацменшин України.
Ще одна претензія нардепів — ухвалення закону з нібито порушенням конституційної процедури.
Зазначимо, що конституційне подання щодо цього закону було внесено до КСУ ще 21 червня 2019 року.
Нагадаємо, 25 квітня 2019 року Верховна Рада України ухвалила в цілому законопроєкт № 5670-д «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
16 липня 2019 року він набув чинності. Документ передбачає обов'язкове використання української мови в публічному просторі.
Також державна мова повинна використовуватися в державному і комунальних секторах, у транспорті та закладах громадського харчування, на підписах і маркуванні товарів і послуг, у медичній та освітній сферах, у театральних виставах і дубляжі кіно, на телебаченні, в інтернеті й друкованих ЗМІ.
Водночас дія цього закону не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.
Читайте також: «Вчіть українську, а не ревізуйте закон про мову», — Петро Порошенко про наміри змінити мовний закон
Нагадаємо, під час першої частини засідання представник президента України у КСУ Федір Веніславський зазначив, що в Україні має бути ухвалено окремий закон, в якому буде прописано статус російської та інших мов національних меншин, які проживають на території держави.
Водночас він наголосив, що глава держави Володимир Зеленський наполягає на тому, що українська мова була, є і буде єдиною державною.
Також під час розгляду справи суддя КСУ Ігор Сліденко запідозрив екснардепа 8-го скликання від «Опозиційного блоку» Олександра Долженкова в цитуванні воєнної доктрини президента Росії Володимира Путіна.
Його обурило формулювання «російськомовне населення» України.