Над Порошенком вчиняють політичну вендету
У четвер, 18 червня, влада спробує його безпідставно заарештувати
У ці дні п’ятий президент України Петро Порошенко перебуває в жалобі за своїм померлим батьком. Зазвичай у такі моменти звучать співчуття і слова підтримки, ніхто не намагається бодай чимось потривожити того, хто зазнав втрати рідної людини. Однак це неписане правило людяності не працює, коли йдеться про Порошенка. 18 червня його викликають у Печерський райсуд, щоб обрати міру запобіжного заходу. Прокурори проситимуть Феміду заарештувати політика, у крайньому разі — зобов’язати внести 10 мільйонів гривень застави. Така ось підтримка…
Попри тяжкий психологічний стан, пов’язаний із втратою батька, Петро Олексійович пообіцяв прийти у суд. Вважає це справою принципу. Вкотре хоче довести абсурдність висунутих звинувачень, які вважає політичним замовленням нинішньої влади.
Лідеру «Європейської Солідарності» інкримінують, що у часи свого президентства незаконно призначив заступника керівника Служби зовнішньої розвідки Сергія Семочка. Свого часу цю справу вивчали у НАБУ — але жодного криміналу не побачили, бо колишній президент діяв згідно зі своїми конституційними повноваженнями. Розслідувати цю справу керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький доручав іншому органу досудового розслідування. Але згодом видав постанову про «відсутність обставин, які можуть свідчити про вчинення кримінального злочину».
Штудіював «справу Семочка» і колишній генпрокурор Руслан Рябошапка. Теж нічого протиправного у діях експрезидента не угледів, тому відмовився підписувати йому підозру (як і в інших інспірованих справах). Рябошапку усунули, а по черговому колу пресувати Порошенка взялася новий генпрокурор Венедіктова (та, що колись не склала іспитів на конкурсі суддів до Верховного суду). Схоже, будь-що «засадити» Порошенка для неї є справою номер один, ледь не справою життя…
Цікаво, а чи знайдеться у пані Венедіктової наснага розслідувати глибоко сумнівне кадрове рішення президента Зеленського — про призначення «кварталівця» Баканова головою СБУ і присвоєння йому «зі стелі» звання лейтенанта?
«Справа Семочка» — одна із двох десятків, які команда Зеленського шиє його попередникові. Українська патріотична громадськість обурена. Заявляє, що в Україні є ознаки повернення до поліцейської держави. Про це, зокрема, у відкритому листі до Володимира Зеленського написали колишні політв’язні радянських тюрем, науковці, суспільні авторитети, які входять до громадської ініціативи «Перше грудня». Серед них — дипломат, письменик, лікар Юрій Щербак, правозахисник Йосип Зісельс, ексміністр освіти, професор Києво-Могилянської академії Сергій Квіт.
У зверненні до глави держави громадські діячі висловлюють обурення кримінальним переслідуванням Порошенка, яке щораз більше виглядає на політичні репресії, що повертають Україну у сумновідомі часи Януковича. «Сваволя, вибіркове правосуддя, політичні переслідування після Революції гідності мали назавжди полишити Україну. Ми обурені діями ДБР та ОГПУ, які повертають ці огидні явища в українську дійсність. Це — ознаки формування в Україні поліцейської держави, — йдеться у відкритому листі. — Ганебне, незаконне, непрофесійне шоу, влаштоване навколо начебто „вручення підозри“ п’ятому президенту України, народному депутату України Петру Порошенку, не робить честі владі. Воно значно погіршує імідж нашої країни у світі. Такі дії дискредитують саму правоохоронну систему, руйнують і без того невисоку довіру до неї. Суспільству посилається небезпечний сигнал: „органам“ закон не писаний. А отже, завтра будь-чиї права можуть розтоптати — було би політичне замовлення. Не варто наслідувати приклад Януковича! Він призводить до руйнівних наслідків, і в першу чергу — для влади».
А ось як оцінює безпрецедентний тиск на Порошенка політолог Андрій Смолій: «Будь-які дії влади проти Порошенка в суді у четвер призведуть до незворотних наслідків. І для влади, і для держави. У 2010−2013 роках ми вже йшли шляхом повної ізоляції. Янукович і його оточення стали „нерукостискаємі“ в усьому цивілізованому світі, а Україна перетворилася на країну-ізгоя. Витиснутою на узбіччя Європи. Вона на всі 100 відсотків увійшла в орбіту впливу Росії. Сьогоднішній час не виняток. Будь-які незаконні дії проти Порошенка у четвер призведуть до аналогічної ізоляції, остаточного знищення суб’єктності України та головне — приведуть країну у стан вибухового механізму. Складається стійке враження, що влада поводиться ніби камікадзе на пательні, а кремлівські сили вже готуються до того, щоб порвати Україну на шмаття. Цинічний суд у „справі Семочка“ стане останнім штрихом до карколомного нівелювання всіх державних інституцій, легітимності влади. Та завершенням плану Кремля із незворотного реваншу і повернення України у стійло кривавої імперії».
Глибоко стурбований політичним пресингом проти Петра Порошенка Захід. Від його переслідування чинну українську владу застерегли поважні європейські інституції і лідери. «Європейський парламент обіцяє пильно стежити за справою п’ятого президента України, лідера „Європейської Солідарності“ Петра Порошенка, та застерігає від його переслідування з метою політичної боротьби», — сказано у заяві голови делегації Європарламенту у парламентському комітеті асоціації «Україна-ЄС» Вітольда Ващиковського, голови делегації Європарламенту в парламентській асамблеї ЄВРОНЕСТ Андрюса Кубілюса і віцеголови делегації Європарламенту у парламентському комітеті асоціації «Україна-ЄС» Траяна Бесеску.
Ще раніше про негативні для українського керівництва наслідки (у разі політичного переслідування Порошенка) попередили Володимира Зеленського експрезидент Польщі Олександр Кваснєвський, колишній посол Канади в Україні Роман Ващук. За словами останнього, політична вендета буде стратегічною помилкою і матиме погані наслідки. Схоже, цю вендету над Порошенком Зе!-влада намагатиметься реалізувати у четвер, 18 червня, — руками судді Печерського суду…