Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

Над Порошенком вчиняють політичну вендету

У четвер, 18 червня, влада спробує його безпідставно заарештувати

У ці дні п’ятий президент України Петро Порошенко перебуває в жалобі за своїм померлим батьком. Зазвичай у такі моменти звучать співчуття і слова підтримки, ніхто не намагається бодай чимось потривожити того, хто зазнав втрати рідної людини. Однак це неписане правило людяності не працює, коли йдеться про Порошенка. 18 червня його викликають у Печерський райсуд, щоб обрати міру запобіжного заходу. Прокурори проситимуть Феміду заарештувати політика, у крайньому разі — зобов’язати внести 10 мільйонів гривень застави. Така ось підтримка…

Попри тяжкий психологічний стан, пов’язаний із втратою батька, Петро Олексійович пообіцяв прийти у суд. Вва­жає це справою принципу. Вкотре хоче довести абсурдність висунутих звинува­чень, які вважає політичним замовлен­ням нинішньої влади.

Лідеру «Європейської Солідарнос­ті» інкримінують, що у часи свого прези­дентства незаконно призначив заступни­ка керівника Служби зовнішньої розвідки Сергія Семочка. Свого часу цю справу ви­вчали у НАБУ — але жодного криміналу не побачили, бо колишній президент діяв згідно зі своїми конституційними повно­важеннями. Розслідувати цю справу ке­рівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький дору­чав іншому органу досудового розсліду­вання. Але згодом видав постанову про «відсутність обставин, які можуть свідчи­ти про вчинення кримінального злочину».

Штудіював «справу Семочка» і колиш­ній генпрокурор Руслан Рябошапка. Теж нічого протиправного у діях експрезиден­та не угледів, тому відмовився підписува­ти йому підозру (як і в інших інспірованих справах). Рябошапку усунули, а по черго­вому колу пресувати Порошенка взялася новий генпрокурор Венедіктова (та, що колись не склала іспитів на конкурсі суд­дів до Верховного суду). Схоже, будь-що «засадити» Порошенка для неї є справою номер один, ледь не справою життя…

Цікаво, а чи знайдеться у пані Вене­діктової наснага розслідувати глибоко сумнівне кадрове рішення президента Зеленського — про призначення «квар­талівця» Баканова головою СБУ і присво­єння йому «зі стелі» звання лейтенанта?

«Справа Семочка» — одна із двох де­сятків, які команда Зеленського шиє його попередникові. Українська патріо­тична громадськість обурена. Заявляє, що в Україні є ознаки повернення до по­ліцейської держави. Про це, зокрема, у відкритому листі до Володимира Зе­ленського написали колишні політв’язні радянських тюрем, науковці, суспіль­ні авторитети, які входять до громад­ської ініціативи «Перше грудня». Серед них — дипломат, письменик, лікар Юрій Щербак, правозахисник Йосип Зісельс, ексміністр освіти, професор Києво-Мо­гилянської академії Сергій Квіт.

У зверненні до глави держави громад­ські діячі висловлюють обурення кримі­нальним переслідуванням Порошенка, яке щораз більше виглядає на політичні репресії, що повертають Україну у сум­новідомі часи Януковича. «Сваволя, ви­біркове правосуддя, політичні переслі­дування після Революції гідності мали назавжди полишити Україну. Ми обуре­ні діями ДБР та ОГПУ, які повертають ці огидні явища в українську дійсність. Це — ознаки формування в Україні поліцей­ської держави, — йдеться у відкритому листі. — Ганебне, незаконне, непрофе­сійне шоу, влаштоване навколо начебто „вручення підозри“ п’ятому президен­ту України, народному депутату України Петру Порошенку, не робить честі владі. Воно значно погіршує імідж нашої країни у світі. Такі дії дискредитують саму пра­воохоронну систему, руйнують і без того невисоку довіру до неї. Суспільству по­силається небезпечний сигнал: „орга­нам“ закон не писаний. А отже, завтра будь-чиї права можуть розтоптати — було би політичне замовлення. Не варто на­слідувати приклад Януковича! Він при­зводить до руйнівних наслідків, і в першу чергу — для влади».

А ось як оцінює безпрецедентний тиск на Порошенка політолог Андрій Смолій: «Будь-які дії влади проти Порошенка в суді у четвер призведуть до незворот­них наслідків. І для влади, і для держави. У 2010−2013 роках ми вже йшли шляхом повної ізоляції. Янукович і його оточення стали „нерукостискаємі“ в усьому циві­лізованому світі, а Україна перетворила­ся на країну-ізгоя. Витиснутою на узбіччя Європи. Вона на всі 100 відсотків увійшла в орбіту впливу Росії. Сьогоднішній час не виняток. Будь-які незаконні дії проти Порошенка у четвер призведуть до ана­логічної ізоляції, остаточного знищення суб’єктності України та головне — при­ведуть країну у стан вибухового меха­нізму. Складається стійке враження, що влада поводиться ніби камікадзе на па­тельні, а кремлівські сили вже готуються до того, щоб порвати Україну на шмаття. Цинічний суд у „справі Семочка“ стане останнім штрихом до карколомного ніве­лювання всіх державних інституцій, легі­тимності влади. Та завершенням плану Кремля із незворотного реваншу і повер­нення України у стійло кривавої імперії».

Глибоко стурбований політичним пре­сингом проти Петра Порошенка Захід. Від його переслідування чинну укра­їнську владу застерегли поважні євро­пейські інституції і лідери. «Європей­ський парламент обіцяє пильно стежити за справою п’ятого президента Украї­ни, лідера „Європейської Солідарнос­ті“ Петра Порошенка, та застерігає від його переслідування з метою політичної боротьби», — сказано у заяві голови де­легації Європарламенту у парламент­ському комітеті асоціації «Україна-ЄС» Вітольда Ващиковського, голови деле­гації Європарламенту в парламентській асамблеї ЄВРОНЕСТ Андрюса Кубілю­са і віцеголови делегації Європарламен­ту у парламентському комітеті асоціації «Україна-ЄС» Траяна Бесеску.

Ще раніше про негативні для україн­ського керівництва наслідки (у разі по­літичного переслідування Порошенка) попередили Володимира Зеленського експрезидент Польщі Олександр Квас­нєвський, колишній посол Канади в Україні Роман Ващук. За словами остан­нього, політична вендета буде стратегіч­ною помилкою і матиме погані наслідки. Схоже, цю вендету над Порошенком Зе!-влада намагатиметься реалізувати у чет­вер, 18 червня, — руками судді Печер­ського суду…