Бутафорний карантин Зеленського
Ексцентрична поведінка президента під час пандемії провокує медичний нігілізм серед населення, слугує контрагітацією боротьби з коронавірусом
Від часу оголошення антикоронавірусного карантину президент чи не щодня з’являється в ефірі. Пробігаючи очима по телесуфлеру, який транслює заготовлений іміджмейкерами текст, Володимир Олександрович голосом турботливого «батька нації» звертається до співвітчизників. У своїх відеоблогах благає нас залишатися за можливості вдома, частіше мити і знезаражувати руки, дезінфікувати приміщення, носити захисні маски…
Мовляв, усе буде добре — тільки будьте, дорогі мої, дисциплінованими. Дає зрозуміти, що держава і він, її керманич, захистить нас від невидимої напасті.
Мільйони українців вірили словам свого президента і до знемоги обмежували себе у звичних правилах життя. Однак дуже швидко засумнівалися у щирості його слів. Бо президент на очах всієї країни не раз демонстративно ігнорував свої ж «цеу».
Взяти хоча б крайній його «похід у маси» — робочу поїздку до Хмельницької області. Зеленський, спілкуючись із рядовими подолянами і своїми підлеглими, забував, що таке захисна маска. Прикметно, що поруч з ним у ці моменти перебував головний санітарний лікар країни Віктор Ляшко, проте зауважень господареві Банкової чомусь не робив…
Очевидцем злісного ігнорування з боку президента антикоронавірусних вимог був кореспондент «Української правди». Ось одна із цитат його репортажу: «Впродовж двох днів робочої поїздки
Журналіст кілька разів зазначає, що санепідеміологічних вимог дня не дотримуються ні глава держави (пчихає, прикриваючись рукою), ні співробітники його канцелярії, ні охорона, яка вешталася з відкритими ротами. Суворі джеймсбонди мовчать, коли якась експресивна молодичка продирається крізь натовп зробити селфі із Зеленським — президент дозволяє їй не одягати маску (!!!). Коли хмельничани (невідомо, у кого з них який діагноз) декламують під вухо Зе!-президента свої вірші, тицяють високому гостеві петиції і футболки для автографів…
Забувши про соціальне дистанціювання і обмеження щодо роботи закладів харчування, Зеленський без захисної маски зі своїм почтом іде… пити каву до підприємця. Головний санлікар країни знову мовчить. Ще й долучається до кавування.
Президент обідає у ресторані за одним столом зі столичним і регіональним політбомондом. Заходить до тиру і за великого напливу глядачів вправляється у стрільбі з лука. Мовчок! А як же зі здоров’ям Верховного головнокомандувача, який не дотримується соціальної дистанції? Чому його життя піддавали ризику? Президенту потрібен був свіжий піар? Зеленський розповідає журналістові, що під час суспільної депресії хотів «заразитися коронавірусом», ізолювати себе на Банковій, пережити хворобу — начебто для того, щоб показати людям, що це — страшно, але що від цього можна вилікуватися. Від такого постановочного експерименту у Зеленського врешті-решт відмовилися, бо в його команді вирішили, що це вже був би «перебір»…
Що правда, то правда. Колишній керівник «Кварталу 95» відверто переграє у своїй невдалій ролі антикоронавірусного рятівника народу. І тоді, коли без потреби їздить в аеропорт зустрічати комерційний (аж ніяк не гуманітарний) рейс нашої «Мрії» з підробленими сертифікатами. Коли мовчить, знаючи, що у розпал карантину член президентської фракції Микола Тищенко збирає нардепів-«слуг» для гулянки у своєму ресторані «Велюр» (а в цей час на харчевнях простих смертних висять замки). Коли театрально, за порадою заступника керівника свого Офісу Кирила Тимошенка, іде у супермаркет по продукти — так, щоб «свого хлопця» помітив простий народ.
До своїх «антипандемічних» піар-заходів Володимир Зеленський долучає дружину. Вона тепер розсилає вітання лікарям, які заразилися коронавірусом і побороли хворобу. Медикам від цього не легше. Вони хотіли б отримати від верхів надійну антивірусну амуніцію і обіцяну 300-відсоткову надбавку до своєї зарплати. Таке природне бажання було і у 26-річного лікаря з Волині Віталія Денисюка, який, виконуючи професійний обов’язок, підхопив «корону». Однак жодного фінансового донорства зі своїми скромними 4,5 тис. грн зарплати від Зе!-влади не дочекався. З болем написав про це у соцмережах і проілюстрував блог «подякою» від дружини президента.
Зеленський на цей критичний пост образився. Неприємну історію з «благодійництвом» своєї Олени несподівано повернув в інший бік. Задумав розробити екзотичний закон про функції… першої леді — аби всі знали, що вона зобов’язана робити, а які претензії виборців до неї необґрунтовані. Як-от критика лікаря Денисюка. Мовляв, це не робота першої леді — давати надбавки до зарплати.
Закон для рідної дружини — це те, що нагально потрібно українцям під час пандемії?
Представник «Європейської Солідарності» Микола Величкович зіронізував з цього приводу: «…Це якась „бздура“, намагання відволікти нас всіх від якихось речей, які найближчими днями буде вкинуто у суспільство…».
Ексцентрично Володимир Зеленський поводився колись на артистичній сцені. Так само виступає він на подіумі політичному. За шоубізнесову ексцентрику Зеленський збирав оплески в залі і високі гонорари. Наслідки ж політичної ексцентрики Зеленського, якої стає все більше, можуть бути плачевними.
Коментар для «ВЗ»
Сергій Таран, директор Міжнародного інституту демократій:
— Під час пандемії в Україні запанували «велюрові» стандарти. Від рядових громадян вимагали суворо дотримуватися карантину, а своїм можна було все. Показовий приклад цього — балювання у ресторані «слуги народу» Тищенка у час, коли конкурентні ресторани було зачинено. Апофеоз політики подвійних стандартів — поведінка самого Зеленського, який публічно, перед камерами, демонструє неповагу до власних рішень. Це посилає дуже негативний сигнал суспільству: якщо нашим вождям усе можна, то це можна і нам. У всіх сферах.
Ніяких серйозних карантинних заходів в Україні не вживають. Тому бачимо нібито послаблення обмежень, але при цьому збільшується статистика захворювань, зокрема у Києві. Якщо в Європі послаблюють карантин на тлі успішної боротьби із коронавірусом, позитивної динаміки, то у нас — навпаки, це роблять на тлі негативних цифр. Такі прямі наслідки «велюрової» політики.