Cім районів замість двадцяти
У Києві перекроїли Львівщину. Мінрегіон оприлюднив карту нового адміністративного поділу районів України
На Львівщині таки буде сім районів замість двадцяти. Міністерство громад і територій оприлюднило проєкти майбутніх районів України в рамках реформи децентралізації, яка розпочалася в Україні 2014 року. Карта оприлюднена на сайті decentralization.gov.ua, який є головним порталом реформи. У цій карті ще можливі зміни.
Згідно з проєктом, найбільшим районом Львівщини буде Львівський район — із населенням майже 1 млн 125 тисяч мешканців. Найменшим — Золочівський — із населенням 163 тисячі мешканців. Інші райони Львівщини мають бути такими (в алфавітному порядку): Дрогобицький (239 тис.), Самбірський (228 тис.), Стрийський (328 тис.), Червоноградський (233 тис.), Яворівський (207 тис.). До Львівського району увійдуть теперішні райцентри Пустомити, Перемишляни, Городок, Жовква, Кам’янка-Бузька. Найближче до Львова — на північному заході — проляжуть межі Яворівського району. А на південному сході Львівський район межуватиме з Івано-Франківською областю.
«Цей проєкт не є догмою. Ще вноситимуться пропозиції, які будуть обов’язково розглянуті і, якщо вони не суперечитимуть критеріям, яким мають відповідати майбутні райони, будуть враховані. Ключове — майбутні райони повинні бути оптимальними за своїми параметрами для того, щоб в них організувати ефективну систему державного управління, зокрема — формування на цьому рівні дієвих органів виконавчої влади», — прокоментував заступник міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода.
Такий формат майбутніх районів Мінрегіон скерував на погодження до центральних органів виконавчої влади, облдержадміністрацій і асоціацій органів місцевого самоврядування. Варіанти майбутніх районів підготовлені на основі пропозицій обласних держадміністрацій і тривалих консультацій з асоціаціями та експертним середовищем, повідомляє сайт «Децентралізація». Мінрегіон зауважує, що ці карти є лише першим проєктним документом, який ще зазнає змін у ході погоджень та попередніх обговорень на рівні Кабміну — перед його схваленням.
Згідно з урядовою концепцією, поділ Львівщини на сім районів має стати наступним етапом адміністративно-територіальної реформи після створення об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Зі створенням ОТГ, нагадаємо, основні функції районної влади переходять на місця. Через це така велика кількість районних чиновників, яка існувала досі, стає непотрібною. Натомість райони залишаються центрами, через які держава буде презентувати свої функції. Там будуть податкова адміністрація, прокуратура, районні суди, поліція тощо. Саме щодо нюансів створення ОТГ на Львівщині ламали списи на останній сесії Львівської обласної ради. «Укрупнення» ж Львівщини до семи районів такого ажіотажу не викликає.
«Карта, яку оприлюднено, — це субрегіональний другий рівень адміністративного поділу, — пояснив „ВЗ“ голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин. — Карта є цілком робочою і, як на мене, там майже все гаразд. Я не думаю, що обласна рада буде туди вносити якісь зміни. Від себе я би сказав, що адміністративний центр Бродівсько-Золочівсько-Буського району має бути у Бродах, а не в Золочеві. Згідно зі спеціальною методикою визначення адміністративного центру району, центр може бути у Бродах, а може бути в Золочеві. На цій карті центр району намальовано у Золочеві. На мою думку, він має бути в Бродах. Решта, вважаю, зроблено достатньо коректно. А того, що Львівський район такий великий, — не уникнути в цій системі, яка дає мало можливостей».
Більше про децентралізацію, її перспективи і ймовірні наслідки, зокрема, про ідею утворити на Закарпатті так званий «угорський» район, читайте тут.