Руками нардепа Деркача Росія вдарила по Україні і США
Хто і що стоїть за новим плівковим скандалом
Давно помічено: як тільки справи у нашої влади починають іти кепсько, в інформаційний простір вкидають інформацію, яка покликана переключити увагу, відволікти людей від насущних проблем, пригасити критику невдоволених. Так сталося і тепер. Коли у суспільстві кажуть про управлінський бардак, хаос, непрофесіоналізм, порожні гаманці, українців вкотре «нагодували» байкою про сякого-такого Порошенка…
Відомий своїм політичним прислужництвом нардеп-мажоритарник Андрій Деркач (син колишнього голови СБУ Леоніда Деркача, який фігурував у «справі Гонгадзе») оприлюднив записи нібито розмов п’ятого президента України з колишнім віцепрезидентом США, фаворитом нової виборчої кампанії у Штатах Джо Байденом. На записах п’ятирічної давності співрозмовники обмінюються думками про ситуацію в Україні, в її політичному житті — висловлюють думки щодо призначення нового прем’єр-міністра Гройсмана, звільнення генпрокурора Шокіна. Якщо вірити почутому, вирішення цих питань Байден ставить умовою надання Києву фіндопомоги від США та мільярдного кредиту від МВФ.
Деркач вбачає у цих розмовах шантаж українського керівництва, незаконне втручання з боку американського керівництва у наші внутрішні справи, вияв «зовнішнього управління». А ще — приватний бізнесовий інтерес американського політика. За резонансною інформацією парламентарія правоохоронні органи України відкрили кримінальне провадження, шиють Порошенку державну зраду.
Однаково негативно відреагували на «чорнуху» фігуранти плівкового скандалу, вони угледіли у ньому російський слід. Ось як прокоментував подію дня Петро Порошенко: «Аудіофайли, які демонстрував випускник Вищої школи КДБ ім. Дзержинського у Москві — сфабриковано. Сировину могли здобути, зокрема, в Офісі чинного президента. СБУ має розслідувати, хто це зробив. З чиєї санкції? Кому це вигідно? Бо все це вилилося у спецоперацію проти стратегічних стосунків України з Америкою, ключовим нашим партнером, здатним стримувати Росію». А у передвиборчому штабі Джо Байдена «плівки Деркача» назвали «повністю відредагованими». У заяві речника Байдена сказано: «Вони значною мірою відредагували записи, і це все не більше, ніж дірка від бублика, яка не отримала розголосу». На думку штабу Байдена, поява цих записів є продовженням давньої російської спроби насолити їхньому кандидату.
Солідарні у своїй думці і експерти. «Злив плівок Деркача, професійно записаних, певний, чужою службою безпеки та їхньою місцевою агентурою, має дві ясні цілі. Перша — це нова спроба проросійських сил ідеологічно підсилити антимайданівський реванш, щоб повернути колесо історії України назад в незабутню для малоросів імперську колію Росії. Друга — це ідея використати передвиборчу суперечку в США, щоб підірвати довіру до Байдена, посилити позиції та задобрити Трампа у його коливаннях щодо дружби-ворожнечі з Росією, — пише Євген Бистрицький. — Обидві мети — і мерзенні, і протухлі». А блогер Юрій Бутусов критикує вітчизняну Генпрокуратуру за її коротку пам’ять — за те, що свого часу «забула» відкрити таку ж кримінальну справу за результатами появи розшифровки розмов президентів Трампа і Зеленського, який запопадливо підтакував американському лідерові: «Вы абсолютно правы. Не просто на 100%, а на 1000%».
На думку політолога Володимира Фесенка, кримінальну справу слід порушити проти самого Деркача — за розголошення державної таємниці, якою є записи телефонних розмов президента. «Порошенко — гадаю, це проміжна жертва, — каже Фесенко. — Мета Деркача — інша. Є припущення, що у цій справі може бути американський слід. Ми знаємо, що були контакти Деркача з Джуліані. Так до нього могли потрапити і записи. А далі розкручується комбінація: Деркач оприлюднює, далі відкривають кримінальне провадження, потім починається розслідування факту розмов, а таким чином можна відновити розслідування по Байдену. Початок такого розслідування в Україні може стати поштовхом для розслідування у США… Але ніяких великих сенсацій на тих плівках немає, все, що там є, давно відомо. Не думаю, що для Порошенка будуть серйозні правові наслідки. Гадаю, навіть для виборчої кампанії Байдена тут немає серйозних загроз», — каже Фесенко.
Була реакція на «плівки Деркача» і від президента Зеленського. Він спрогнозував, що це був «не останній дзвінок, який почують українці».
Думка з приводу
Тарас Березовець, політичний оглядач:
Українсько-американські відносини переживають катастрофу. Після коментаря Зеленського у «справі Байдена» довіру з боку американських партнерів до української влади і до України буде підірвано ще більше. Із країни, яку втягнули в скандал з розмовою Трампа і Зеленського, ми перетворюємося у країну-скандал. Зі статусу без п’яти хвилин союзника США за межами НАТО ми переходимо у розряд недружніх країн. І це не просто надовго. Це на дуже довго. За цим прощавай не тільки воєнна допомога, за цим прощавай підтримка Штатами України на рівні ЄС, за цим прощавай допомога у здійсненні реформ.
Ми стаємо небезпечною проблемою для обох американських партій, охолодження уже почалося і проявиться ще до президентських виборів. Це справжня катастрофа, яку режисують із Кремля і активно підтримують у найближчому оточенні Зеленського. Найстрашніше, що інститути влади паралізовані і врятувати ситуацію уже нема кому…