«Зеленському треба обирати між інтересами одного олігарха й держави...»
З’явилася надія на те, що найближчим часом – протягом тижня-двох, а не упродовж року – буде ухвалено у другому читанні «антиколомойський» закон, який заборонить повертати націоналізовані банки їхнім колишнім власникам.
А відтак Міжнародний валютний фонд, який наполягав на ухваленні такого банківського закону й ставив це умовою надання своїх траншів, не забариться з такою бажаною для України позикою. Перший транш якої, у розмірі кількох мільярдів доларів, може надійти вже у травні.
ПРИСКОРИТИ ухвалення «антиколомойського» закону у другому читанні дасть змогу ухвалення іншого закону — «Про внесення змін у Регламент щодо протидії зловживанням правами народних депутатів у ході законодавчої процедури». Цей закон зумовлений тим, що до «антиколомойського» законопроєкту групи впливу олігарха у Верховній Раді внесли безпрецедентну кількість поправок — аж 16 тисяч 586!
Щоб усі їх розглянути, знадобилося б кілька пленарних місяців. Увесь цей час ми б не отримували донорських коштів від МВФ. Так довго чекати знекровлена кризою вітчизняна економіка не могла. Це й змусило пропрезидентську фракцію шукати інструмент протидії лобістам Коломойського. Урешті-решт за відповідний документ у Раді знайшлося 242 голоси.
Внесені зміни
Парламентські аналітики прогнозують, така процедура суттєво скоротить проходження законопроєктів у другому читанні — від кількох місяців до кількох годин. «Розглядаємо цей законопроєкт не як норму, якою потрібно дуже часто користуватися. У законопроєкті прописано, що при розгляді змін до Конституції чи кодексів цю норму взагалі не може бути застосовано, — каже заступник голови фракції „Слуга народу“ Євгенія Кравчук. — Ми її бачимо, радше, як запобіжник від того, щоб депутати використовували лазівки безконечної подачі поправок для затягування розгляду того чи іншого законопроєкту».
P. S. Минулого вівторка, 21 квітня, Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики розпочав розгляд правок до «антиколомойського» законопроєкту. Їх планується погрупувати у 63 абзаци.
Коментар для «ВЗ»
Євген Магда, виконавчий директор Інституту світової політики
Сподіваюся, Зеленський усвідомлює те, про що заявляв публічно: відмова від співпраці з МВФ — самогубство. Відповідно, йому треба обирати між інтересами однієї людини, яка чимало доклалася до його президентської перемоги, й інтересами України.
Маю відчуття, що Ігоря Коломойського нині більше цікавить не «ПриватБанк» як фінансова структура, а можливість отримати грошову компенсацію за цей втрачений ним банк, який у державних руках став прибутковим. Це набагато цікавіше, набагато перспективніше. Думаю, Коломойський зараз веде боротьбу за це, розраховуючи на дефолт України. Оскільки дефолт спричинить створення простору можливостей людям, у яких є значні фінансові ресурси — для купівлі різноманітних активів, які суттєво подешевшають.