«Не допускаємо, що держава може продати нас за воду...»
У владі дехто не проти того, щоб подавати дніпровську вологу в окупований Крим
![](https://img.wz.lviv.ua/Wo8em6K0rlnczxgdLkZFgs2MGRI=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/406185/woda-krym.jpg)
Деякі українські політики час від часу ошелешують суспільство провокативними ідеями про «зближення» з Росією, які межують із капітуляцією, зазіханням на суверенітет нашої держави. Навмисно чи спонтанно долучився до цієї теми і голова парламентської фракції «Слуга народу» Давид Арахамія. Підняв на щит тему кримської води, якої, як відомо, після російської окупації українського півострова катастрофічно бракує. На думку Арахамії, за певних умов Україна могла би відновити постачання у Крим дніпровської вологи…
Подачу прісної води з материкової частини у Крим (раніше цим покривали 85% потреб півострова) українська влада припинила у 2014 році — після того, як цю українську територію захопили «зелені чоловічки» Путіна. «Водна облога» створила масу проблем окупантам. У ЗМІ з’явилася інформація, що нинішніх запасів прісної води у Криму вистачить заледве до літа.
Російські політики у різний спосіб почали зондувати українську владу на предмет того, щоб домовитися про співпрацю у цьому питанні. На гачок, схоже, попався і Арахамія. В ефірі телеканалу «Прямий» він заявив: «Якщо дати воду до Криму, але мати велику перевагу в переговорах по Донбасу, вважатиму це достатнім компромісом. Тому що в Криму будуть користуватися водою громадяни України. Якщо це буде обмін — вони відходять з усіма своїми військовими формуваннями у Ростов, ми встановлюємо контроль за нашим кордоном — і за це потрібно подати воду до Криму. Я б на таке пішов…».
Такі (нехай і віртуальні) торги з боку одного з найближчих соратників Володимира Зеленського здійняли бурю у вітчизняному політикумі. Представник президента в Автономній Республіці Крим Антон Кориневич заявив: «Жодної води до деокупації!». Лідер Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров був ще жорсткішим. На його думку, пустити зараз воду в окупований Крим означало би здати кримських татар, всіх українців, яких на півострові 500 тисяч. «Ми ніколи не допускаємо того, що держава може продати нас за воду!». Політик застеріг Давида Арахамію і його однодумців від спроби торгувати з ворогом українськими інтересами.
За словами Чубарова, на найближчих переговорах з Україною Росія може підняти проблему води для Криму, тому, мовляв, зараз і створюється «психологічний фон».
Новий глава канцелярії президента Андрій Єрмак відхрестився від намірів центральної влади проводити «водні» переговори з Росією. Сказав, що озвучена ідея — особиста думка Арахамії. Запевнив, що питання про подачу води в окупований Крим на переговорах з РФ не піднімали жодного разу.
Утім, політолог Тарас Березовець зазначає, що з приходом до керівництва Офісом президента Андрія Єрмака «найближчим часом ми побачимо багато цікавого про те, „як вороги нацьковували два братні народи — український та російський“. А також — багато гуманітарних ініціатив для Донбасу і Криму: видачу пенсій, відновлення знищеного житла за рахунок України, відновлення залізничного сполучення. І, можливо, — навіть про воду у Крим».
Як бачимо, деякі із цих прогнозів уже збуваються…
Думка з приводу
Алім АЛІЄВ, громадський активіст
Суспільство випробовують як незрозумілу тваринку, в яку тикають патичком та дивляться, чи покаже клики.
Сьогодні вся кримська спільнота кипить через слова голови фракції «Слуга народу» Давида Арахамії про можливий запуск води до Криму. Такі заяви вже не є поодинокими за останній час, і це викликає тривогу. Розставлю крапки над «і»:
— Такі публічні висловлювання від людей, що асоціюються з українською владою, породжують серед частини українців та міжнародних партнерів розуміння, що Крим — «на паузі». Все через відсутність стратегії з деокупації Криму, у результаті — намагання «зам'яти незручну тему». А пригальмувати боротьбу за Крим — це зрада сотень тисяч наших співвітчизників на півострові, які дуууууже ретельно відстежують кожне слово, що сказали про півострів тут, на материковій Україні.
— Неможливий компроміс «Крим на Донбас», бо це ланки одного ланцюга. Давайте окупацію та війну розглядати комплексно та пам’ятати, з чого все почалось та чим все має закінчитися.
— Росія потребує нашої води у Криму для забезпечення своїх промислових та військових потреб там. Крим побутові потреби задовольняє своїми силами. Вода — один із головних наших козирів у боротьбі за півострів.