«Хто там сказав на мамку «падло»?!»
Хіт реперки Alyona Alyona став саундтреком до некіношного бойовика «Тимошенко проти Зеленського»
У букмекерських конторах, які дедалі частіше пропонують клієнтам ставки на політичні події і персонажів, мабуть, лікті кусають через те, що прошляпили шанс підзаробити на азарті вболівальників «леді Ю». Озвучена у серпні заява Юлії Тимошенко про те, що у новому парламенті «Батьківщина» не переходитиме в опозицію, сама на кін просилася. Залишилося лише додати варіанти відповідей на запитання, як довго «біло-сердечні» протримаються у статусі «ні там, ні сям». Сумнівно, що навіть сама Тимошенко з виграшною ставкою вгадала б. До останнього сподівалася, що у «Зе!команді!» без донорської «Ю!крові» просто приречені. А коли останні сумніви щодо марних надій розвіялися, гучно гримнула дверима і пішла в опозицію. Тепер можна ставити на те, скільки «Зе!крові» поп’є ображена «леді Ю».
Важко вгадати, чого за останні дев’ять місяців було більше на шальках терезів у руках Тимошенко — сподівань чи образ і розчарувань. Під час президентської кампанії, реальні, здавалося би, шанси «леді Ю» нарешті отримати президентську булаву, нещадно розбилися з появою у картярському розкладі «джокера» Зеленського. Далі — парламентські перегони, і знову надія: без «Батьківщини» коаліція у новій Верховній Раді не обійдеться. У розрахунку на свою «золоту акцію» Тимошенко не втомлювалася повторювати мантри про чарівний сплав молодості та досвіду. І навіть презентувала стартовий пакет законопроєктів («8 законів за 100 годин») для нової «коаліції дій». І знову — розчарування для Тимошенко: оформлення монобільшості означало, що випрасуваний костюм для омріяної прем’єрської інавгурації так і залишиться висіти у гардеробній.
Але і цей удар Тимошенко втримала, сподіваючись, що її зірковий час у новій системі владних координат ще не втрачений, а лише відкладається. Чекала, коли під «зеленим» прем’єром нарешті захитається крісло, і з Банкової таки прийде довгождане запрошення для неї, єдиної і неповторної. Мовчки ковтала слину, спостерігаючи, як розходяться цінні портфелі в обхід кадрової лави «біло-сердечних». Радше декоративна посада віцеспікера для Олени Кондратюк, 12 керівних (включно із заступниками голів і секретарями) портфелів у парламентських комітетах, і одне крісло у перезавантаженій ЦВК — не найскромніша пайка. Але точно не те, на що розраховували у «Батьківщині».
Однак Тимошенко не поспішала зводити опозиційний курок, аж поки її остаточно не приземлили. Причому як у прямому, так і в переносному сенсі цього слова. Винесений на розгляд ВР законопроєкт про ринок землі став для Тимошенко Рубіконом, не перейти який означало б одне — власноруч викопати собі яму. У тій самі землі, за мораторій на продаж якої грудьми і косою стояла…
Судячи з автоматної черги жорсткої критики, яку «леді Ю» випустила у бік президента і «Зе!команди» після гучного залпу про перехід «Батьківщини» в опозицію, шанси на мирову здавалися примарними. А коли з Банкової пролунав перший постріл у відповідь, стало очевидним: від люльки миру і друзок не залишилося!
«Є дуже давня українська традиція. Раз на п’ять років Юлія Володимирівна Тимошенко йде в опозицію до чинного президента, імітуючи турботу про народ. Подивився «Свободу слова» на ICTV. Там Юлія Володимирівна розповідала, що пропонувала нам нових людей на різні посади. Людей, які «принесуть інвестиції». Хотів би, щоб усі ми були чесними до кінця. Так, Юлія Володимирівна справді пропонувала. Принесла список своїх людей для призначення на «солодкі» місця. Натомість обіцяла протягом року голосувати за всі закони разом зі «Слугою народу». Звісно, ми відмовили. Адже епоха договірняків скінчилася назавжди. Але подивіться, який гарний вигляд має зараз «опозиція». Така фігура! А знаєте, чому? Тому що зараз їй просто не дають «солоденького», — таким дописом у Facebook «привітав» зміну статусу Тимошенко і «Батьківщини» президент Зеленський.
А поки збирав «лайки» та «диcлайки» (від обурених «прилетіло» за сексизм і неприйнятний для президента «кварталівський гумор»), Тимошенко «отвєтку» прислала: «Раз на п’ять років деяким українським президентам здається, що вони взяли джек-пот! А далі все за сценарієм… Ну ви в курсі… Словом, чекаємо Вас на корпоративах… Можна зі своїм піаніно». Удар по талії повернувся хуком нижче пояса: cаме в те місце, яким ще «кварталівець» Зеленський на піаніно в одній зі сценок грав.
Від піаніно Тимошенко до ударних перейшла. З ефіру в ефір (після заяви про перехід в опозицію Тимошенко встигла «підважити» своєю присутністю «опомедведчуківські» телеканали) барабанить опозиційний марш — про розпродаж землі, антисоціальний бюджет, буржуйські тарифи, «уряд із грантоїдів, які замість того, аби захищати національні інтереси, лобіюють „хотєлки“ іноземних корпорацій».
Після попереднього ухвалення у парламенті законопроєкту про ринок землі Тимошенко анонсувала подання до Конституційного Суду. Метала дротики у «слуг народу», називаючи виключення з фракції нардепів Полякова і Скороход «розправою з тими, хто має свою думку». До речі, перед скандальним виступом Скороход із парламентської трибуни журналістські камери «запеленгували», як Тимошенко з «опоблоківцем» Новинським щось бурхливо обговорювали з «інакодумицею-слугою» у сесійній залі.
За дротиками вила полетіли. Причому у «Батьківщині» не погребували позичити реманент у головного «вилоносця» Олега Ляшка, який публічно відважував Тимошенко «компліменти» а-ля «московська зозуля» і «лиса драна». Після того, як «гроза скотиняк» отримав кримінальну справу за бійку у бориспільському аеропорту зі «слугою» Андрієм Герусом, «біло-сердечні» до хору адвокатів Ляшка долучилися. Ба більше: нардеп від «Батьківщини» Михайло Волинець став одним із поручителів, стараннями яких «вилоносця» до СІЗО не запроторили.
Розбудили у ТигрЮлі звіра. Тепер «дресирувальникам» з Банкової треба не бинтами і зеленкою, а хірургічними нитками запасатися. Саднами та подряпинами точно не відбудуться. Хватка у ТигрЮлі ще та: як не з’їсть, то добряче понадкушує.
Коментар для «ВЗ»
Андрій Золотарьов, політичний експерт
«Так зачепити Тимошенко було тактичною помилкою команди президента»
— Перехід Тимошенко в опозицію після розгляду у Верховній Раді земельного питання був цілком прогнозованим. Враховуючи те, що її базовий електорат — це аграрні регіони, «одноповерхова» Україна, виборець якої у своїй переважній більшості проти ринку землі сільськогосподарського призначення, погодитися на запуск цього ринку було б для Юлії Володимирівни політичним самогубством.
— Зробила заділ на місцеві вибори?
— Звісно. Тимошенко з тих політиків, які починають наступну виборчу кампанію одразу після закінчення виборів. Зараз, коли звільнилася ніша, яку займав Ляшко (а він перетягував на себе десь до третини «біло-сердечного» електорату), для Тимошенко критично важливо закріпитися на цьому полі. Їй треба боротися за цей електорат, щоб залишитися у прем’єр-лізі української політики.
— Випад президента у відповідь на заяву Тимошенко про перехід «Батьківщини» в опозицію — з репертуару «погарячкував», чи це був продуманий стьоб «під дих»?
— Вважаю це помилкою команди президента. Можна було подати те, що хотіли подати, в інший спосіб. А зробили максимально образливо для Тимошенко. Люди, котрі з нею працювали, знають, що є червоні лінії, які не варто переходити у спілкуванні з нею. Це — зовнішність, сім’я.
У президента намагалися погратися у політичний гумор, але вийшло собі дорожче. У словесному двобої Тимошенко переграла Зеленського, використавши «піанінний» епізод із його «кварталівської» біографії. Останнім часом Юлії Володимирівні рідко вдавалося аж так у яблучко влучати. Коли її зачіпають «за живе», відповідає жорстко та безкомпромісно, навіть якщо це чимось може їй самій зашкодити.
Тимошенко у ролі опозиції — це ще той «подарунок»! Вона буде досить жорстко критикувати Зеленського, топити у негативі його команду. Коли цей негатив почне серйозно відбиватися на рейтингах президента — лише питання часу.
Тактична помилка, якої припустилися на Банковій, матиме стратегічні наслідки. Не можна діяти так, щоб проти тебе об’єднувалися за принципом «гуртом і батька легше бити».
— Заявка на лідерство у цьому гурті — не лише у Тимошенко. Як ділитимуть претензії на опозиційну першість з Порошенком, «Опоплатформою»?
— Тимошенко може ускладнити завдання пробитися на роль опозиціонера № 1 як для Медведчука-Бойка, так і для Порошенка.
— Але при цьому такій невигідній конкурентці дають годинні ефіри на телеканалах з медведчуківської обойми…
— Медведчук діє за макіавеллівським принципом «ворог мого ворога — мій друг». Розраховує на те, що падіння рейтингів Зеленського додасть насамперед «Опоплатформі». Додаватиме, але менше, ніж Тимошенко.
— Після візиту вже опозиціонерки Тимошенко до Хорватії, на з’їзд Європейської народної партії, її «загребські» фото у компанії з Віталієм Кличком та Арсенієм Яценюком почали «обростати» версіями на тему «Як проти Зеленського дружитимуть, і хто ще може поповнити список «Ю!друзів?».
— Тимошенко демонструє, що здатна згуртувати навколо себе різних політиків, — від Медведчука до Яценюка. Показує, що її опозиційність — серйозний виклик для команди президента.