Обіцяна посадкова весна на осінь змістилася
Арешти є, чи будуть вироки?
Печерський райcуд Києва обрав запобіжний захід начальнику Головного управління розвитку і супроводу матеріального забезпечення Збройних сил України Дмитрові Марченку. НАБУ затримало сімох співробітників (серед яких є й колишні) Нацбанку у справі щодо розкрадання 1,2 млрд грн кредиту. Ексдиректору «Укроборонпрому» Павлу Букіну оголосили підозру через відсутність у декларації майна на понад 13 мільйонів. Вищий антикорупційний суд виніс рішення щодо заочного арешту двох підозрюваних у справі «Роттердам+», одним з яких є колишній очільник Нацкомісії з питань енергетики та комунпослуг Дмитро Вовк… З початку тижня хроніки резонансних затримань, арештів та вручення підозр поповнювалися у режимі «скаженого принтера». Обіцяна з «Зе!бордів» посадкова весна на осінь змістилася. Ось тільки прогнози щодо «врожаю» неоднозначні.
Незадовго після нашумілого президентського прес-марафону список арештантів (з альтернативою звільнення під заставу) поповнили ексзам секретаря Раднацбезу Олег Гладковський та колишній заступник міністра економіки Юрій Бровченко. Далі черга дійшла до нардепа Ярослава Дубневича. А після другого «тесла-звернення», в якому президент взявся роз’яснювати народові, чому обіцяні швидкі посадки насправді не такі швидкі, кандидати на лаву підсудних не лише у роздріб, а й оптом пішли.
«Стахановські» результати можна було б пояснити тим, що ГПУ, САП і НАБУ, керуючись інстинктом самозбереження, намагаються будь-що догодити Зеленському з його посадковими дедлайнами. Інстинкти — звісно, велика сила. Але там мали би усвідомлювати: неналежна якість «посадкового матеріалу» може вилізти боком більше, ніж його недостатня (за мірками нагромадженого роками суспільного запиту) кількість. Кивати на криві і волохаті руки Феміди, пояснюючи, чому справи є, а з вироками — проблема, за старою звичкою можна. Але, з поправкою на те, що в Україні вже другий місяць працює Вищий антикорупційний суд і мантії його суддів наразі без жирних плям, такі виправдання собі ж дорожче обходитимуться. Причому на кону — не лише репутація нового генпрокурора й антикорупційних органів, а й рейтинг президента як гаранта «кінця епохи безкарності».
Судячи з того, які кримінальні справи пішли у хід першими, виконавці Зе! програми «Саджати будемо» намагаються мінімізувати очевидні для них ризики. Між варіантами «побільше проваджень — нових і різних» та «старими справами борозни не зіпсуєш» перевагу другому надали. Взяли в оборот або пригальмовані чи закриті ще за попередників резонансні справи, або ж ті, в яких вже були напрацювання. Так і на кількості виграли (з чистого аркуша одразу стопку «криміналу» у турборежимі не видаш), і заділом для наступних «левелів» себе забезпечили. Як, наприклад, у справі екснардепа Сергія Пашинського. Реанімація зам’ятого «стрілецького скандалу» трирічної давності дозволила оформити для Пашинського «прописку» у СІЗО: без альтернативи вийти під заставу, яка була б можливою у разі пред’явлення ексобранцеві підозри за іншими статтями, як-от у справах щодо рейдерства чи розкрадання в оборонці. Поки Пашинський освоювався в ізоляторі, у Генпрокуратурі і НАБУ взялися за глибше буріння. «ГПУ зареєстровано три провадження, де може фігурувати цей колишній депутат. Ще є достатньо матеріалів, зокрема у НАБУ, які вже розслідуються і де також може бути фігурантом цей екснардеп», — анонсував чергову неприємність для Пашинського генпрокурор Руслан Рябошапка.
Детальнішу розкладку озвучив колишній депутат Мустафа Найєм. За його інформацією, провадження, про які говорив Рябошапка, стосуються розкрадань в оборонці. «Головними фігурантами всіх трьох справ є колишній голова парламентського комітету нацбезпеки й оборони Сергій Пашинський і секретар (у минулому скликанні ВР. — „ВЗ“) того ж комітету Іван Вінник», — повідомив Найєм, уточнивши, що відкриті провадження стосуються оборудок із закупівлею за завищеними цінами бронемашин у польської компанії Mista та схем «при виконанні державного оборонного замовлення з виготовлення боєприпасів для артилерійської системи «Гіацинт» і незаконного використання бюджетних коштів при виготовленні міномета «Верба».
З таким довіском до «розстрільної історії» справа Пашинського набуде іншого калібру. І чим вагомішими та переконливішими будуть зібрані у ній докази, тим непереконливіше звучатимуть волання про політичне замовлення проти «незаплямованого патріота».
Схоже, продовження з додаванням нових епізодів і статей намічається у справах Гладковського та ексочільника «Укроборонпрому» Букіна (один із фігурантів «Свинарчукґейту», чиє прізвище прозвучало у розслідуванні Bihus.info щодо поставок контрабандних запчастин з Росії). Висунутих їм звинувачень недостатньо для надважкої вагової категорії, на яку замахнулися ГПУ, САП, НАБУ і ДБР, говорячи про масштаби зловживань в оборонці.
А ось в історії із «мокрими бронежилетами» здалеку не заходили: підозри фігурантам одразу по суті оголосили. Йдеться про справу, яка ще у червні нашуміла, коли були проведені десятки обшуків у посадовців Міноборони. У ДБР заявили, що обшуки проводили у рамках досудового розслідування провадження щодо закупівлі неякісних бронежилетів для військових. А згодом оприлюднили фрагменти телефонних розмов, які буцімто підтверджували, що чиновники Міноборони знали, що бронежилети прострілюються, але від поставок бракованого спорядження не відмовилися. У відповідь на адресу ДБР прозвучали звинувачення у фальшуванні плівок для дискредитації міністерства. «Аудіозапис цинічно сфабриковано», — заявив тоді на брифінгу начальник Головного управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення ЗСУ Дмитро Марченко.
Минуло чотири місяці, і прізвище генерал-майора офіційно прозвучало у списку тих, кому інкримінують причетність до закупівлі неякісних бронежилетів. 5 листопада слідчі ДБР оголосили підозру Марченкові і ще чотирьом співробітникам очолюваного ним управління. 11 листопада суд обрав генерал-майорові запобіжний захід — арешт із альтернативою внесення 76 мільйонів гривень застави. Такий розвиток подій викликав неоднозначні коментарі — від закидів у розправі над патріотами до «ура!» від тих, хто вже списав Марченка у «бізнесмени на крові». До цієї справи буде прикута особлива увага, зважаючи не лише на те, що тема розкрадань в оборонці, та ще й під час війни — вкрай чутлива. Шлейфу історії додав колишній «придворний юрист» Януковича Андрій Портнов, подавши справу «мокрих бронежилетів» як свій привіт п’ятому президенту (один з фігурантів епізоду з неякісними бронежилетами — ексрадник Петра Порошенка Юрій Бірюков).
Відбиватися від звинувачень щодо вибіркового правосуддя і політичних переслідувань попередників доведеться чи не в усіх резонансних справах, і не лише ДБР. Черговим підтвердженням цього стали інформаційні хвилі в історії з затриманням голови правління «Райффайзен Банку Аваль» Олександра Писарука. Йому інкримінують участь у схемі з «освоєння» стабілізаційного кредиту на 1,2 млрд грн, який перед банкрутством отримав від Нацбанку «ВіЕйБі банк» агромагната Олега Бахматюка. На той час НБУ очолювала Валерія Гонтарева, Писарук був її першим заступником.
З балансом, який би дозволив новій владі мінімізувати закиди щодо вибірковості правосуддя, наразі туго. Нової підозри ексочільниці Мін’юсту часів Януковича Олені Лукаш недостатньо для демонстрації того, що за справами проти попередників і про «папєрєдніків» не забудуть. Замало і свіжої історії з затриманням за підозрою у шахрайстві очільниці департаменту забезпечення доступу до публічної інформації Офісу президента Світлани Кондзелі та її спільниці, колишньої заступниці міністра культури Вікторії Лісничої (справа стосується вимагання 300 тисяч доларів хабара за сприяння у працевлаштуванні на посаду у «Нафтогазі»).
Коментар для «ВЗ»
Петро Олещук, політолог
— Гучних справ і раніше вистачало, але вони завершувалися нічим. Індикатором для суспільства будуть конкретні результати, а не кількість проваджень. Чи зможуть показати ці результати, багато у чому залежатиме від того, наскільки якісно вдасться організувати розслідування резонансних справ і зібрати доказову базу, яка не розвалиться у суді.
— «Далі будуть вироки. А не буде — будуть відкриті інші справи. Ніхто не буде зупинятись», — фраза з відеозвернення президента Зеленського. Звучить так, наче він сам не впевнений у тому, що розслідування гучних справ відбуватимуться без саботажу і зливів?
— Якщо спиратися на минулий досвід, такий варіант важко виключати. Враховують і можливість такого розвитку подій.
— Генпрокурор Рябошапка і трьох місяців не попрацював, як проти нього вже копати взялися. Чи втримає удар?
— Найпростіший спосіб дискредитувати справи, до яких має стосунок Генпрокуратура, — дискредитація самого генпрокурора. Рябошапка має підтримку з боку президента. Якщо втілить її у конкретні результати роботи, йому нічого не загрожуватиме. Якщо ж ні, його позиції можуть серйозно похитнутися.
— Зі зміною влади змінилася публічна картинка у трикутнику «Генпрокуратура — САП — НАБУ». Раніше — війнушки, тепер — демонстрація мирного курсу на співпрацю.
— Сьогодні — мир, завтра — ні. Усе залежатиме від ситуації. Генпрокурор має довіру і підтримку з боку президента. Щодо Назара Холодницького й Артема Ситника, вони залишаються у підвішеному стані. Їм потрібно показати свою ефективність і результативність не лише українській владі, а й нашим західним партнерам, які свого часу виступали ініціаторами створення в Україні нових антикорупційних органів.
— А інакше що — відставка?
— Це питання висить у повітрі, наразі його не педалюють. Проте до нього можуть повернутися у будь-який момент. Ні Холодницький, ні Ситник не є тими фігурами, за які будуть триматися.