За день сказав те, чого за першу «стоднівку» не почули...
Президентові влаштували рекордний «прес-допит»
У четвер модний столичний центр Kyiv Food Market приймав незвичну для такого місця тусовку. Те, що необізнані могли б сприйняти за якесь гастрономічно-тусовочне дійство зі сотнями гостей і десятками телекамер, насправді було масштабною прес-конференцією президента Володимира Зеленського. Точніше, прес-марафоном, як цей захід слушно (зважаючи на формат і кількагодинну тривалість) анонсували на Банковій. Змінювалися журналісти за головним столом, тональність запитань і відповідей. Але незмінними залишалися головні і найболючіші теми, які червоною ниткою пройшли через увесь діалог. Формула Штайнмайєра, розведення військ, протести під лозунгом «Ні — капітуляції!», обіцянки «Зе!команди» щодо гучних посадок…
Про весну без посадок і «бандита Пашинського»
«Фішечкою» було не лише місце, а й наперед анонсована схема проведення прес-марафону. Розмова із президентом відбувалася у кілька заходів. Поки група зі семи-десяти журналістів «допитувала» Зеленського за столом в окремо відведеному секторі на другому поверсі центру, інші «десятки» чекали своєї черги у відкритій залі поверхом нижче. Організатори марафону пояснили такий формат тим, що він дасть можливість поставити запитання президентові усім, хто акредитувався на прес-захід.
Поки журналісти проходили «пропускну» процедуру на вході до центру, президент добігав. Саме пробіжкою пояснив своє спізнення на кілька хвилин. Хотів, мовляв, зробити домовлене місце зустрічі з журналістами фінішною точкою своєї ранкової «фізкульткілометрівки», навіть не переодягаючись. Але підказали, що явка на прес-марафон у «спортивках» буде некоректною. Тому довелося витратити час на те, аби привести себе до офіційного ладу.
Скидалося на те, що відступ з гумором президент використав не так для того, аби розслабити співрозмовників за столом, як для того, щоб самому налаштуватися. З перших хвилин зустрічі було помітно, що добряче хвилюється. Зрештою, підстави для хвилювання є, і чим далі, тим серйозніші. Акції протесту у столиці вже за кілька днів обіцяють перерости свої нинішні масштаби: на Покрову і День захисника України до Києва обіцяють з’їхатися ветерани бойових дій на Донбасі — з усіх регіонів країни. Усвідомлюючи, якого розмаху і тональності можуть набути «антикапітуляційні» протести, на Банковій вирішили не обмежуватися заспокійливим відеозверненням президента щодо обурень, спровокованих звісткою про погодження Україною формули Штайнмайєра. Розуміння ситуації, яка назріває, очевидно, і стало тим головним фактором, який змусив президента та його «мейкерів» вийти з уже звичного і більш комфортного для них віртуального образу.
Вже на початку першого раунду прес-марафону почало складатися враження, що президент перетягує ініціативу на себе, а присутніх за столом журналістів такий розклад влаштовує. Зеленський довго, розлого і з відступами говорив про те, як потрібно відвойовувати мізки людей на окупованих територіях Донбасу. Далі було адресоване президентові запитання щодо нашумілої телефонної розмови з Дональдом Трампом. Звісно ж, нічого нового у цій темі не прозвучало, бо вже стільки всього сказано-переказано.
І ось нарешті прозвучало запитання, яке вимагало хоч якоїсь конкретики у відповіді. Де обіцяні посадки? Чому навіть у справі екснардепа Пашинського йдеться про далеко не першорядні звинувачення, які мали б звучати з прив’язкою до цього персонажа? Почувши прізвище Пашинського, Зеленський скористався можливістю виграти час для формулювання відповіді. «Вийдіть на вулицю і запитайте: Пашинський — бандит чи ні? Даю вам 100%: 100 людей запитаєте — 100 скажуть «так», — заявив президент, по суті, звернувши з відповіді на те, про що було запитання у справі Пашинського. Далі перейшов до пояснень, чому не все так просто, як здавалося. Є, мовляв, перепони, які можна обійти, процедури, в яких можна пожертвувати окремими правилами задля ухвалення потрібних для країни швидких змін (тут Зеленський говорив про турборежим у парламенті і пов’язані із ним закиди на адресу «Зе!команди» щодо порушень регламенту). А є речі, через які не переступиш. «Коли я прийшов, думав, на другий день будемо саджати всіх корупціонерів. Але мені сказали «а-я-яй»: президент не може впливати на правоохоронні органи», — заявив Зеленський, додавши, який вихід знайшов для себе із цієї ситуації. Щотижня, каже, проводить із правоохоронцями наради, на яких запитує, де результати. Крайній дедлайн — 1 листопада. До цього часу, уточнив Зеленський, правоохоронці повинні показати конкретні результати роботи у кількох гучних справах. Про які саме справи йдеться, не деталізував.
Про ветеранів, «нормандську зустріч» і формулу Штайнмайєра
Далі розмова зайшла про дату майбутньої зустрічі у «нормандському форматі» та прогнози щодо її порядку денного. Зеленський акцентував на тому, що ця зустріч є вкрай важливою для формулювання й розуміння усіма сторонами головних кроків, як закінчити війну. Погодження формули Штайнмайєра, як і продемонстрована Києвом позиція щодо розведення військ на Донбасі, обумовлювали саму можливість проведення такої зустрічі. «Кожна зі сторін повинна показати, що вона хоче закінчити війну», — заявив президент, висловивши водночас сумніви щодо щирості таких намірів з боку Росії.
Дата переговорів у «нормандському форматі» — питання, де без каламучення води з боку РФ не обійшлося. Варіанти усе ще на стадії погодження. Й активну роль у цьому процесі відіграють Франція і Німеччина — як учасники «нормандської четвірки».
Зеленський не виключає, що на майбутній зустрічі у «нормандському форматі» може бути рішення щодо наступного обміну утримуваними особами. Але про які списки йдеться, не уточнив, зазначивши лише, що їх є три. Перший стосується тих, кого утримують в окупованому Криму й у Росії. У другому прізвища бранців, які залишаються на території так званих ЛНР і ДНР. Третій список — громадяни України, інформація про утримання яких на окупованих територіях з нашого боку є, а з тамтого вона не підтверджена.
«Чому я поспішаю з „нормандським форматом“? Бо для мене є важливим питання повернення наших людей», — заявив Зеленський. І додав: якщо дата проведення зустрічі відтягуватиметься, шукатимуть інші формати. «Це, — каже, — може бути як „Мінськ“, так і прямі переговори з Путіним».
На зауваження щодо слабкої комунікації влади зі суспільством у такій резонансній темі, як тілорухи, пов’язані з формулою Штайнмайєра, Зеленський визнав: так, недопрацювали. «І це, — каже, — було помилкою. Але у наших кроках щодо захисту інтересів України жодної помилки не було». Погодження формули Штайнмайєра не означає, що її вже імплементують. Імплементація можлива лише у новому законі про особливий статус Донбасу. А цього закону ще немає. Як і остаточної відповіді про те, яким він буде. До ухвалення цього закону, запевнив президент, обов’язково будуть обговорені зі суспільством усі «червоні лінії».
Навіть якщо припустити, що знайшовся б «дурник», який підписав би щось убивче для України у Мінську, взявся змальовувати гіпотетичну ситуацію Зеленський, нічого з цього не було б реалізовано. Бо, вів далі, українські військові, волонтери, суспільство продемонстрували і Росії, й усьому світові, що захищатимуть свою землю. «Україна ніколи не здасть свою територію і свою Незалежність», — заявив президент. Каже, зрадою займається не він, а ті, хто не дають йому виконати його президентський обов’язок й обіцянку про припинення війни.
Коли розмова зайшла про акції протесту під гаслом «Ні — капітуляції!», прозвучало запитання, чи згідний президент із тим, про що заявляв глава його Офісу Андрій Богдан. Акції проплачені? «Я такого не казав», — відповів Зеленський, водночас зазначивши, що без спроб «підігріти» обурення людей не обійшлося. Як і без свідомих маніпуляцій думкою людей там, де йдеться про розведення військ. «Приїжджають і кажуть: вас кидають, здають, завтра тут буде „ЛНР“, „ДНР“, вас захоплять, розстріляють. І це роблять не ветерани», — обурився президент. На запитання, якими будуть дії влади, чи вдасться вона до силових методів, якщо ветерани виконають свою обіцянку і займуть позиції, з яких будуть відведені війська, відповів: «Силою і дурень може. Треба розмовляти, пояснювати свою позицію». Але має бути розуміння ситуації з обох сторін. Комунікація на тему, яка стосується безпекових питань, переговорних позицій, не може бути 100-відсотково інформативною. Бо є речі, розголос яких може лише нашкодити. «Розказати про всі наші плани — це програш», — заявив Зеленський. Повертаючись до запитання про ветеранів, додав: не вважає правильним те, що у Золоте вони, люди, які не є діючими військовими, приїхали озброєними. На цій території є ті, хто повинен гарантувати безпеку, — поліція, розвідка, СБУ. «Я роблю те, що можу у цих рамках. І розводжу війська лише там, де можу забезпечити безпекову ситуацію», — наголосив президент.
Майдану, каже Зеленський, не боїться. «Якщо суспільство не захоче, щоб я більше був президентом, щоб моя команда і далі працювала, кровопролиття не буде. Але люди повинні знати, що вони виберуть далі». Зрештою, зазначив Зеленський, суспільство має визначитися, якого президента хоче. «Я хто — президент, стратег чи комунікатор між тим, що хочуть чи не хочуть наші люди? Мені надали мандат. Я хочу бути сильним президентом, а не на розтяжці. Не треба мене послаблювати», — заявив Зеленський, додавши, що дії тих, хто свідомо «підігріває» обурення людей, спрямовані саме на послаблення підтримки президента суспільством.
Про Авакова і звільнення Данилюка
Не оминуло президента питання щодо збереження в уряді міністра з неоднозначною репутацією Арсена Авакова. Зеленський заявив, що призначення керманича МВС було обумовлене не «договорняками» («я нічого Авакову не винен»), а розрахунком на результат. Якщо розрахунок не справдиться, реакція буде однозначною. «Є випробувальний термін. Я всім міністрам і правоохоронцям сказав: є реальні справи — до кінця року принесіть результат. Не буде результату — всіх звільнять».
Прокоментував президент і відставку секретаря Раднацбезу Олександра Данилюка. «Я не згоден з його позицією, що він пішов через „ПриватБанк“. Думаю, що це було некоректно. Саша хотів бути прем’єр-міністром. Я йому сказав чесно: „Сань, ти дійсно нормальна, професійна людина, але я вибрав іншу кандидатуру“. І складні відносини з Богданом теж вплинули», — озвучив свою версію Зеленський.