Жертовне ягня чи лис в овечій шкурі?
За відставкою секретаря Раднацбезу Олександра Данилюка питань більше, ніж відповідей
На тлі так званого україноґейту, який розгорівся після витоку інформації про «пресингову» телефонну розмову очільника Білого дому Дональда Трампа з українським президентом Володимиром Зеленським, новина про відставку секретаря Раднацбезу Олександра Данилюка промайнула ледь не у телеграфному стилі. «Написав заяву. Крапка». Однак замість крапки доречнішим тут виглядав би знак запитання, і не один. Через що подав у відставку? Чому саме зараз? Чи задовольнить заяву президент? Із цих трьох запитань точна відповідь прозвучала лише на останнє: (30 вересня на президентському сайті з’явився указ про звільнення Данилюка з посади секретаря РНБОУ). Щодо інших двох — набір версій: від «підніжних» здогадок до глибокої конспірології (з репертуару «Данилюк, вхожий у „клуб реформаторів“ під егідою американських „демократів“, злив інформацію про резонансну телефонну розмову Трампа із Зеленським, через що і потрапив у немилість»).
Підозри про те, що крісло секретаря РНБОУ під Данилюком як максимум — захиталося, як мінімум — поскрипує, почали закрадатися ще два тижні тому. Саме тоді, коли у ЗМІ просочилася інформація про можливе призначення Данилюка послом у США чи Велику Британію. «Його хочуть відправити до США, бо виникли деякі непорозуміння із членами команди Зеленського. Думаю, у США він буде більш корисним», — цитувала неназваного співрозмовника з Офісу президента (ОП) «Українська правда». В осад з цієї цитати випадає зовсім не звістка про можливу зміну місця роботи Данилюка, а супровідна до неї інформація. «Виникли непорозуміння з членами команди Зеленського» — тут вам не лише причина (у версії джерела з ОП) можливої портфельної рокіровки для секретаря РНБОУ, а й промовистий натяк на те, що, отримавши посаду у «Зе!владі», Данилюк так і не отримав статусу члена команди «Зе!президента». Слова «у США він буде більш корисним» теж з підтекстом. «Данилюк не впорався з роллю секретаря РНБОУ», — прочитується між рядків.
Дипломатичного відрядження Данилюка у Вашингтон не сталося. Проте ключові версії, якими обросла історія з відставкою Данилюка, по суті, повторюють усе те, про що говорив «дзвонар» з президентського Офісу.
Пройдемося по кожному пункту окремо. Те, що Данилюк не отримав диппосади, не означає, що варіант з його призначенням послом не розглядався. Можливо, на Банковій і обговорювали таку альтернативу для секретаря РНБОУ, але через певні обставини вирішили від неї відмовитися. Прояснити, що насправді відбувалося і хто якою мотивацією керувався, могли б головні герої цієї історії. Але ні Данилюк, ні ОП з поясненнями не поспішали. Мовчанка затягнулася, примножуючи чутки і здогадки на тему «Що трапилося, хто винен, і до чого тут рука Коломойського?».
Саме руку Коломойського першою записали у винуватиці відставки Данилюка. Зрештою, підстав для цієї версії на інформаційній поверхні чи не найбільше. Конфлікт Данилюка з главою президентського Офісу Андрієм Богданом, якого називають ставлеником Коломойського, — секрет Полішинеля ще відтоді, як Богдан і Данилюк стали радниками Зеленського у президентській кампанії. Наївно було б думати, що, опинившись на одній «Зе!командній» лаві, «прокурор» і «адвокат» у досі резонансній справі щодо націоналізації дитяти Коломойського, «ПриватБанку», забудуть про «навколоприватівську» дуель і розкурять люльку миру.
Зрештою, навіть якби цього протистояння і не існувало, на мирне співжиття Богдана і Данилюка під одним «Зе!дахом» годі було розраховувати. Зважаючи на амбіції обох, конфлікт був запрограмований ще на «передвладній» стадії. Данилюк під час президентської кампанії намагався зарекомендувати себе як ледь не універсального помічника-радника для Зеленського, місток до налагодження важливих контактів, у тому числі із міжнародними партнерами та донорами України, включно з МВФ. Репутація Данилюка мала ефект не лише у тому плані, що була сигналом про готовність «Зе!команди» залучати кадри з так званої реформаторської обойми під патронатом західних «опікунів». Вже сама присутність на «Зе!орбіті» ексміністра фінансів, який доклався до «розпривачування» «ПриватБанку», спрацьовувала як контраргумент проти страшилок про ледь не тотальний вплив на Зеленського олігарха Коломойського.
З репутаційної точки зору хід Данилюком був для «Зе!команди» однозначно виграшним. Але і Богдан не збирався залишатися у програші, мовчки спостерігаючи за тим, як «зайда» (у розумінні — людина, яка влилася у «Зе!ряди» через запасний вхід, по суті, без протекції ключових груп впливу) Данилюк завойовує репутацію VIP-персонажа при Зеленському. Формулу природного відбору «виживає сильніший — виживають слабшого» ніхто не скасовував. Питання було лише у тому, кому які ролі у цьому «акті канібалізму» дістануться.
Зрозуміло, що Богдан добряче приклався до того, аби «приземлити» амбітного Данилюка. І привілей глави ОП частіше за інших прикладатися до президентського вуха зіграв у цьому процесі точно не останню роль. Як і можливість максимально обмежити прямі контакти із президентом «небажаних персон». Менше комунікації — більша дистанція. Показовою у цьому плані є навіть «інтер'єрна» деталь, яку підмітили журналісти «УП»: «Кабінет секретаря РНБОУ на другому поверсі Офісу президента, який займав Олександр Турчинов, у Данилюка забрали і передали першому помічнику президента Сергію Шефіру».
Недооцінювати хватку Богдана не варто. Але і переоцінювати не слід. Як і роль Коломойського в історії з відставкою Данилюка. Швидше можна повірити у те, що Коломойський із Богданом знайшли «залізні аргументи» для Зеленського, чому не варто було навіть розглядати варіант «Данилюк — прем’єр», ніж схилятися до версії про абсолютний «фактор Коломойського/Богдана» у звільненні Данилюка з посади секретаря РНБОУ. Якби «Ко!вплив» на Зеленського був настільки тотальним, як його малюють (і як намагається подати сам Коломойський), Данилюк навіть крісло у Раднацбезі навряд чи отримав би.
Можна, звісно, припустити, що спроби не допустити і цього призначення були. Але Зеленський, мовляв, зваживши «за» і «проти», оцінивши заслуги Данилюка під час президентської кампанії та прогнозовану реакцію західних партнерів на відторгнення «цінного реформаторського кадра», не пішов на поводі у Коломойського. Якщо і так, тоді логічно напрошувалося продовження: стараннями Богдана Коломойський намагатиметься максимально «знецінити» вплив і можливості Данилюка, звести їх до рядових, навіть попри те, що посада секретаря РНБОУ далеко не рядова. Судячи з того, що за чотири місяці «секретарства» Данилюка Раднацбез нічого особливого не продемонстрував — ні показових результатів роботи, ні резонансних (у позитивному значенні) рішень, питання щодо ККД цього органу є. Але відповідь, чиєї і скільки у цьому «заслуги», може бути з варіантами: а) «Ко!зусилля» з «девальвації» Данилюка дали результат; б) Данилюк був приречений на неефективність, оскільки РНБОУ — не та стихія, в якій він міг показати результат; в) обидва варіанти правильні.
Версія про те, що секретаря РНБОУ намагалися вижити молитвами Коломойського і стараннями Богдана, не виключає й іншої: розуміючи, що попереду для нього — глухий кут, Данилюк вирішив діяти за принципом «або пан, або пропав». Спершу був виступ на програмі у Савіка Шустера — із доводами про правильність націоналізації «ПриватБанку» і відсутність механізмів його «ренаціоналізації». Та із заявами про «позасудову розправу» над ексочільницею Нацбанку Валерією Гонтаревою як виконавицею «єдино правильного» рішення про «здержавлення» «Привату». Але цей крок Данилюка виглядав радше як «затравка». У його «приватівській» риториці нічого нового не прозвучало. А камені щодо Гонтаревої у город Коломойського Данилюк закидав обережно. «Коли відбуваються позасудові розправи — це великий ризик дестабілізації, ризик недовіри до нової влади. І я як секретар РНБОУ вважаю, що не маю стояти осторонь», — заявив Данилюк, додавши, що умови для звинувачень і дестабілізації були створені безпосередньо Коломойським. Але, вів далі, на даному етапі звинувачувати Коломойського неправильно, бо хто у чому винен, мають встановити розслідування і суд.
Чи міг виступ Данилюка стати приводом для примусової відставки? Сумнівно, з огляду хоча б на те, що Зеленський не став би так підставлятися, розуміючи: після такого кроку про принесення Данилюка у жертву Коломойському кричатимуть навіть ті, хто ділив на два чутки про «Ко!залежність» «Зе!президента». Заява на звільнення виглядає радше як наступний хід у грі «Пан або пропав». Данилюк пішов ва-банк, вибравши максимально зручні для себе обставини і час. Заяву він написав перед візитом президента до США. Психонув, дізнавшись, що Зеленський нібито власноруч викреслив його прізвище зі списку української делегації? Можливо. Але Данилюк настільки «битий» і політично загартований посадовець (для нього знаходилося місце у владній обоймі не за одного президента, починаючи від Віктора Ющенка, і далі — за черговістю), що повірити у версію «психонув і тому написав заяву» важко. Його ризиковому кроку мало б передувати не одне «психонув».
Подавши заяву на звільнення, Данилюк не надав цьому розголосу (інформацію підтвердив лише після того, як вона просочилася у ЗМІ з інших джерел). Не влаштував розбір польотів, як це було перед відставкою з посади міністра фінансів в уряді Володимира Гройсмана. Тоді Данилюк не лише озвучив свої претензії перед камерами, на засіданні Кабміну, а й виклав їх у листі до послів G7 (поскаржився, зокрема, на те, що йому не дають призначити свого заступника, а намагалися посадити у це крісло креатуру «любого друзя» тодішнього президента Петра Порошенка Ігоря Кононенка). Ба більше: заявив, що сам у відставку не подаватиме, хай її ініціює прем’єр. А тепер що? Подав заяву по-тихому, у той момент, коли президентові було не до розбірок. Виглядає на холодний розрахунок із елементами шантажу. А ля: «Даю вам, пане президенте, час подумати і розставити усе і всіх на свої місця. Або ви достойно оціните мене, амбітного реформатора, який заслуговує більшої уваги і можливостей, або вам доведеться багато що пояснювати після моєї відставки, відбиватися від незручних запитань, і про роль Коломойського з Богданом — теж».
Розрахунок не спрацював. Але і після появи президентського указу про звільнення секретаря РНБОУ Данилюк не став вдаватися у скандальні подробиці з називанням прізвищ. Обмежився заявою (у коментарі виданню «Гордон»), що мотивацією його рішення піти було те, що йому «не цікаві підкилимні ігри, якими займаються деякі персонажі». При цьому спалювати мости із «Зе!президентом» не планує («Стосунки у нас залишилися конструктивними. Не відкидаю, що буду йому допомагати, консультувати»).