Панський бюджет для слуг народу
Видатки на парламент, уряд і Банкову планують збільшити на 650 мільйонів гривень
«Бюджет без «шкурняків». Так охрестили свій бюджетний проєкт-2020 у Кабміні. Ось тільки з гучною назвою поквапилися. Суми в окремих статтях видатків на безшкурницькі не виглядають. Чого лише варті нескромні надбавки на Верховну Раду, президента, уряд! За логікою, видатки на чиновницько-депутатську армію мали б зменшуватися пропорційно до претензій нової влади на «інакшість» та кількості кивань на зажерливість і марнотратство попередників. Але «владні» цифри у проєкті «нововладного» бюджету у цю логіку не вписуються. Якщо вони такими ж кругленькими перекочують у кінцеву редакцію бюджетного закону (остаточно його мають ухвалити до 1 грудня), то «Зе!збірній» доведеться скидатися на партію господарського мила, яке знадобиться не лише для відмивання «слугонародної» репутації.
«Зе!Банкова» подорожчає на 40 мільйонів
Очікувати, що у «президентському» кошторисі замість витрат на броньовані «Мерседеси» і кортежі з’явиться рядок «на обслуговування службового велосипеда», — перебір навіть для найпалкіших шанувальників кіношного президента зі серіалу «Слуга народу». Але для того, щоб оптимізувати витрати на обслуговування Гаранта і його офісу, винаходити президентський велосипед не потрібно. Було б бажання, а статті, на яких можна зекономити, знайдуться. Проте «закрійники» видатків на Банкову з пошуками вирішили не перетруджуватися. Ба більше: ще й жирку додали до і без того масної суми на забезпечення діяльності президента та його офісу: цьогорічні 947 мільйонів у проєкті бюджету-2020 округлилися до майже 987 мільйонів! Може, за мірками Банкової, плюс 39,6 мільйона гривень — скромна надбавка. Але ті, що живуть в Україні на мінімальну пенсію, такої скромності точно не оцінять. Для них 39,6 мільйона — це місячна «мінімалка» для більш як 25 тисяч пенсіонерів.
А що вже казати про 173 мільйони гривень, на які загалом наростили видатки на Державне управління справами (ДУС) у проєкті нового бюджету?! Підкинули грошенят і на санаторно-курортні заклади з ДУСиної господарки (плюс дев’ять мільйонів), і на утримання резиденцій (16 мільйонів зверху), витрати на які традиційно камуфлюють під благородною назвою «збереження природно-заповідного фонду у національних природних парках та заповідниках». Ну і на медицину для «обраних», звісно ж, не поскупилися: статтю видатків на послуги «Феофанії» та решти медзакладів, які під Держуправлінням справами «ходять», збільшили на 64 мільйони.
Господарка у ДУСі велика (навіть свій лікеро-горілчаний завод є), та й нове-старе керівництво скромністю до матеріальних благ за казенний рахунок не вирізняється. Ще за президентства Петра Порошенка тодішній т.в.о. керівника управління Сергій Борзов встиг оскандалитися через квартиру на столичному Печерську, якою розжився на халяву: квадратні метри, вартістю понад 10 мільйонів гривень, дісталися йому від ДУСі не як службове житло, а під «прихватизацію». Нині Борзов керує управлінням вже без «тимчасової» приставки — указом президента Володимира Зеленського.
Уряд без позолочених блокнотів залишили
Під гаслом «Збережемо ліси і бюджетні гроші!» у Верховній Раді нового скликання взялися за урізання паперового документообігу. Навіть законопроєкт з необхідними поправками ухвалили (у першому читанні). Та замість економії паперу радше економія на папері виходить. За кілька днів після того, як депутати проголосували за перехід на електронний документообіг,
Із кожним наступним скликанням Верховна Рада стає усе дорожчим «задоволенням» для платників податків. І «слугонародний» парламент не виняток. Порівняно з цьогорічною сумою видатків на ВР «парламентська» стаття у проєкті бюджету-2020 зросла на 304 мільйони гривень (до 1 млрд 973 млн). Із них 175 мільйонів доплюсували на законотворчість, 111 — на обслуговування та забезпечення діяльності Ради. Здорожчає і парламентська «показуха»: статтю, в якій, крім фінансування радівської газети «Голос України», закладені видатки на висвітлення діяльності ВР на радіо і ТБ, пропонують збільшити з майже 30 до 46,5 мільйона гривень.
А знаєте, скільки новообрані народні депутати на груди за казенний рахунок прийняли? Ні, не елітного алкоголю, а… срібла з позолотою! Партія депутатських значків для нового парламенту обійшлася в 1,7 мільйона гривень. Для кожного нардепа Центрвиборчком закупив по два нагрудні знаки: вартість футлярчика зі значками — 3600 гривень. А одним значком і з простого, а не благородного металу обійтися не можна?
У Верховній Раді — «благородні» значки, у Кабміні — «благородні» нотатники. Були. У новому уряді від цієї паперової розкоші вирішили відмовитися. «Кабмін у режимі нон-стоп займається виробництвом різних блокнотів. Деякі з них — із золотим тисненням. Зазвичай це марна трата коштів навіть для приватних компаній, а для Кабміну — і поготів», — анонсував канцелярську економію міністр Кабінету Міністрів Дмитро Дубілет.
Але зі зникненням позолоти з міністерських блокнотів «урядова» стаття у бюджеті менш «золотою» не стала. На Кабмін у бюджетному проєкті заклали 1,8 мільярда гривень — на 172 мільйони більше, ніж цьогоріч.
VIP-бережених не Бог береже
Чий гаманець наступного року відчутно схудне, то це центрвиборчкомівський. Але не за рахунок скорочення видатків на саму ЦВК, а тому, що рік не буде «повальновиборчим», як 2019-й. За графіком — лише місцеві вибори, на проведення яких у проєкті бюджету заклали 2,1 мільярда гривень.
Хоч парламентські перегони позаду, луна від них усю радівську каденцію із бюджету у бюджет перекочуватиме. Причому наступного року — з подвійною силою, оскільки для партій, які пройшли до Верховної Ради, передбачений дубль-бонус з державної казни. Вони отримають не лише кошти на фінансування своєї статутної діяльності, а й компенсацію витрат (офіційно задекларованих) на виборчу агітацію. На «агітвідшкодування» у проєкті бюджету-2020 заклали 467 мільйонів гривень. На державне спонсорство для партій — 567 мільйонів. Остання сума на 1,3 мільйона більша, ніж цьогоріч. Але і «ротів» на неї — більше, оскільки тепер під держфінансування потрапляють не лише партії, які подолали виборчий поріг, а й ті, котрі набрали не менш як два відсотки голосів. Щоправда, кандидатів на казенну касу може поменшати: з подачі президента депутати вже зробили крок до скасування держфінансування для партій, котрі мають 2%+, але до прохідних 5% не дотягнулися. У цьому ж законопроєкті, який депутати ухвалили за основу, передбачено і фінансове урізання для парламентських партій, яке зменшить загальну суму гонорару удвічі.
Поки критики скорочення держвливань у партійні каси кивають на те, що такий крок вдарить насамперед по спроможності не вищолігових, але перспективних політсил, у прихильників казенного «шиша» для партій — свої аргументи. Чому, питають, гроші платників податків часто ідуть на те, що не має нічого спільного зі статутною партдіяльністю: на оренду «броньовиків» для партбосів чи футболки і парасольки з партійною символікою. Запитання слушне, як і обурлива реакція на відсутність у законодавстві запобіжників, з якими ситуація щодо державного фінансування партій не виходила б за рамки здорового глузду. Хіба ж не безглуздя — фінансувати з українського бюджету «русскоскрєпні» проєкти, як-от «Опоплатформа — За життя» чи «Партія Шарія»?!
Поменшало б маразмів і після ревізії Закону «Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб». А то дійшло до того, що за гроші платників податків політики і чиновники отримують у своє розпорядження не просто охорону, а ціле Бюро безкоштовних послуг. На VIP-весіллях і бенкетах «УДОвці» (УДО — Управління державної охорони) працюють паркувальниками, розвізниками, зустрічальниками гостей (як було на весіллі старшого сина тепер вже колишнього генпрокурора Юрія Луценка та на святкуванні 50-річного ювілею тоді ще начальника УДО Валерія Гелетея). І все це — під вивіскою «Охорона державних осіб і членів їхніх родин».
Ба більше: закон прописаний так, що «розпорядники» держохорони можуть роздавати казенних бодігардів, за яких платимо ми з вами, на власний розсуд. Навіть тим, хто в «охоронному» переліку посадовців не значиться. Нашуміла історія з «бюджетними» охоронцями для антикорупційного прокурора Назара Холодницького не перша з цього репертуару і не остання.
Замість того, щоб прибрати лазівки для зловживань, під парламентським куполом з року в рік благословляють щедрі надбавки до статті видатків на УДО. У цьогорічному бюджеті додали 243 мільйони, а на 2020-й пропонують ще 100 мільйонів доплюсувати. А що: за кошти платників податків державною охороною навіть «екси» можуть користуватися. Колишні президенти, наприклад, — довічно. А у спікера, першого віцеспікера, прем’єра, першого віцепрем’єра, очільника МЗС, генпрокурора, голів Конституційного та Верховного судів навіть після звільнення діє річний «абонемент» на користування послугами УДО.