Передплата 2025 ВЗ

«Наша хода нагадає «втомленому» суспільству, що війну за незалежність не завершено...»

Усупереч рішенню Зеленського вчорашні воїни зберуться на альтернативний парад

Перший для нового президента Володимира Зеленського День незалежності України кардинально відрізнятиметь­ся від усіх попередніх. Звичайно, як і раніше, під час цього свята звучатиме багато привітань, буде вдосталь державної символіки, музики, феєрверків. Але, на відміну від інших днів народження країни, у тому, який відзначатимуть 24 серпня 2019 року, вчуватимуться нотки конфліктності. До неї, такої недоречної, доклалися сам президент та його команда. А все через військовий парад, точніше, через його відміну.

На початку липня теперіш­ній керманич держави Во­лодимир Зеленський за­явив, що військовий парад є зайвим. Мовляв, треба відійти від цього радянського пережит­ку, а відзначати головне свято країни «у новому форматі». На думку президента, заощаджені кошти від непроведення параду (нібито він обходився у 300 млн грн) віддадуть на премії україн­ським воїнам. Фахівці підраху­вали: у такому разі на кожного воїна припаде приблизно по ти­сячі гривень…

Ідея господаря Банкової роз­чарувала воїнів та їхніх рідних. Вбачають у цьому вияв неповаги до захисників країни, зокрема до тих, хто у боротьбі за неї віддав життя. Адже у всі часи військовий парад був не тільки демонстраці­єю бойової міці, стійкості, відва­ги, а й даниною шани полеглим, визнанням їхніх заслуг.

Ветерани бойових дій виріши­ли провести альтернативний па­рад. Через соцмережі організу­валися у спілку, у кожній області з числа побратимів вибрали ко­ординаторів акції, обговорили сценарій, логістику. Очолити ко­лону воїнів запросили легендар­ного генерала-десантника Ми­хайла Забродського. Подали офіційну заявку у Київську міськдержадміністрацію.

Коли у Зеленського побачи­ли, якого розмаху набула ця на­родна ініціатива, і зрозуміли, якого удару вона може завдати іміджу президента, дали, що на­зивається, задню. Щоб приглу­шити негативний резонанс від власних дій, керівник Офісу пре­зидента Андрій Богдан оголосив про проведення 24 серпня Ходи гідності. Сказав, що вона про­йде «в європейському стилі» і завершиться «грандіозним кон­цертом» (гонорарів артистам не платитимуть?). За задумом Зе!-команди, у святковій колоні, яку очолюватиме глава держави, по Хрещатику пройдуться пред­ставники всіх родів військ, а та­кож дипломати, спортсмени, вчителі, медики, волонтери. І, як «великодушно» зазначив пан Богдан, ветерани АТО (читай — ініціатори параду) можуть «при­єднатися» до своїх бригад…

Однак бути «придатком» учасники бойових дій не захоті­ли. Навіть попри спішно склика­ну зустріч-нараду в Офісі прези­дента, де намагалися відрадити учасників «Маршу захисників України», від свого задуму ті не відмовилися. Ось що розповів кореспондентові «Високого Замку» член оргкомітету з про­ведення альтернативного пара­ду — колишній гранатометник 95-ї Окремої десантно-штур­мової бригади Олександр По­гребиський (Київ):

— Наш парад — це не опозиція владі. Український народ має ба­чити своїх захисників, тих, хто від початку війни брав участь у зміц­ненні Збройних сил України. На­род має бачити родичів загиблих воїнів, які своїм життям заплати­ли за Незалежність. Нас буде не одна тисяча. Йдемо на цей па­рад, щоб не забували, що в Украї­ні триває війна, що у нас є свої ге­рої, яких країна має шанувати. Це буде аполітичний захід. Без жод­ного ідеологічного забарвлення! Людей, які матимуть партійні стя­ги, значки, футболки, у нашому марші не буде. Наша хода — не за політику, а за Україну, за її захист! Після офіційного проходу запла­нованим маршрутом на Михай­лівській площі ми молитвою вша­нуємо пам’ять загиблих воїнів. Плануємо організувати концерт, в якому бійці, волонтери співати­муть пісні, народжені в АТО. Рок-зірок, усяких «кварталів» на цьо­му концерті точно не буде…

На військовий парад до Ки­єва у формі старшого солда­та прибуде і мати трьох синів, 55-річна жителька селища Гніздичева Жидачівського ра­йону Марія Мендюх. Колишній кухар із ресторану під Львовом, чотири роки тому попросилася на фронт. У військкоматі відмов­ляли, і все ж не могли відчепи­тися від цієї наполегливої жінки. На охопленій вогнем Луганщині у складі 24-ї Королівської бри­гади жінка варила смачні стра­ви для 80 захисників України. Удостоєна державних нагород. На запитання, що для неї озна­чає військовий парад, пані Ма­рія відповіла так:

— Це наше, захисників Украї­ни, усіх патріотів, свято. Не треба про нас забувати! Ми заслужили на повагу. Якщо влада дозволяє парад геям, іншим категоріям громадян, то чому ми, учасни­ки бойових дій, які безпосеред­ньо захищали Вітчизну, не може­мо урочисто пройтися центром Києва? Для воїнів це важливо. Своя хода фронтовиків буде і у Львові. Хлопці дзвонять до мене, узгоджуємо організаційні питан­ня. Думаю, до столиці з облас­ті поїде не менше ніж сімдесят учорашніх воїнів… Великих ви­трат на поїздку до Києва у нас не буде. А бюджетних — жодних! Самі підшуковуємо транспорт. Візьмемо у дорогу мінеральної води, напечемо пиріжків, наро­бимо канапок, на автозаправ­ках купимо собі кави. Може, діс­тану десь армійський термос, зварю у дорогу борщу. Алкого­лю зі собою брати точно не буде­мо. Якщо від когось із подорож­ніх почую запашок — до Києва не візьмемо! Парад для мене — це щось особливе. Ніколи не за­буду, як під час своєї фронтової служби була на параді у визволе­ній від російських окупантів По­пасній на Луганщині…

А підсумувати цю тему хоче­мо словами біолога за фахом, ексбійця добровольчого ба­тальйону «Айдар» Євгена Ди­кого: «Наш парад — про те, що незалежність нам дісталась не „на шару“, що її оплачено ці­ною мільйонів жертовних смер­тей кількох поколінь перед нами, і вже десятком тисяч смертей у наш час. Парад має нагада­ти, що країна буде незалежною лише доти, доки цю незалеж­ність є кому захищати, доки є го­тові помирати за неї. І головне — нагадати нашому „втомленому“ суспільству, що війну за неза­лежність та цілісність країни ще зовсім не завершено, що агре­сія Росії проти нас триває, і ми або переможемо, або зникнемо з карти світу».