Нікуди не втікати, не зникати
обіцяють вчорашні нардепи, які після дострокових виборів позбулися мандатів
Поки щасливчики, які потрапляють у Верховну Раду дев’ятого скликання, допивають з друзями шампанське і вже думають, чим оновити свій гардероб для роботи у парламенті, невдахи виборчих перегонів, які до того носили у кишені посвідчення нардепа, на самоті або у вузькому сімейному колі переживають стрес. Для багатьох з них непотрапляння у святая святих української політики стало ледь не трагедією. А дехто зустрів нові реалії доволі стримано — бо звик стійко приймати удари долі, або ж заздалегідь підготував на випадок вильоту з Ради «запасний аеродром»…
Чи не найбільш емоційно відреагував на свою поразку лідер Радикальної партії Олег Ляшко (набрав 4,1% замість мінімальних 5%). «Народе мій, що ти наробив?! — апелює до загалу цей ексцентричний політик. — Найганебніші вибори українського парламенту! Пародія на диктатора отримала усю владу, але і за все відповідатиме перед людьми, перекладати відповідальність більше немає на кого. Я і наша команда — в опозиції до Зеленського і його всевладдя! Ми нікуди не йдемо і не припиняємо боротьбу за Україну!».
Думаю, навіть без свого депутатського статусу популіст Ляшко, за яким найбільше нудьгуватимуть довірливі селяни і міські пенсіонерки, не зникне з телевізійних екранів. У разі зміни політичної ситуації знову візьме свої вила і, махаючи пальчиком — «Я ж попереджав вас!», вкотре піде долати політичний Олімп.
Почуття образи на невдячного виборця проглядається і в очільника «Громадянської позиції» Анатолія Гриценка (його політсила набрала лише 1,04%). «Якщо дійсно в країні людей наших життєвих принципів і цінностей лише 1% - то стає тривожно, — каже „перший непрохідний“. — Не за наше майбутнє в політиці (без політики можна жити набагато спокійніше й успішніше) — стає тривожно за майбутнє нашої країни».
Можна не сумніватися: після дошкульного фіаско без шматка хліба Анатолій Степанович точно не залишиться. І далі читатиме лекції студентам Києво-Могилянської академії, де четвертий рік працює доцентом кафедри політології.
До кінця не повірив у свою поразку Ігор Смешко (його «Сила і честь» отримала непрохідні 3,82%). Відставний генерал запевняв (напевно, з підказки керівника свого виборчого штабу Дмитра Гордона), що точно потрапляє у законодавчий орган. Але реальність виявилася іншою. Смешко може спокійно жити на свою генеральську пенсію і гонорари від участі у телеефірах. Але щось мені підказує, що команда Зеленського запропонує йому державну роботу. Навіть попри те, що донедавна був радником Порошенка.
Ще трохи більше місяця їздитиме на роботу у Кабмін голова уряду Володимир Гройсман. Попри те, що проплачені соціологи малювали його «Українській стратегії» більше 5%, його партія набрала удвічі менше — 2,41%. Прикра невдача не виб’є Гройсмана з життєвої колії — нікуди не подівся його бізнес, яким займається із 16 років. Опустившись на грішну землю, цей небожитель матиме час подумати і про те, яку високу ціну має марнославство і політична зрада…
Зализують рани і кілька колишніх «слуг народу» на Львівщині. Чи не найтяжче, вочевидь, пережив свою невдачу Богдан Дубневич, на якого, здавалося, молилися у всіх селах Пустомитівського району. Втім, сам він на людях нічим не виказує свого розчарування. Прощальний депутатський пост Дубневича-старшого у фейсбуці просякнутий повагою до виборців. Й іронічною вірою у те, що новий депутат на його окрузі продовжить будувати дороги, відкривати школи, дитячі садки. Богдан Дубневич тепер, напевно, зосередиться на своєму великому бізнесі і його захисті від візитів НАБУ. Сам ексдепутат каже: «У мене відтепер з’явиться більше дорогоцінного часу, щоб проводити його з сім’єю, дітьми, внуками, друзями. А це — найголовніше в житті!».
Добре відпочити «вперше за останні п’ять років» (якщо не досягне бажаного після перерахунку голосів) планує і Оксана Юринець. Запевняє, що «далі працюватиме на євроатлантичне майбутнє України». Не виключено, що пані Оксані, як і її колезі — Ганні Гопко, яка цього разу не брала участі у виборах, запропонують працю в якійсь міжнародній структурі…
Колишній член фракції «Народного фронту» Ігор Васюник, крім підприємницьких справ, ґрунтовно займеться підготовкою до місцевих виборів — планує стати мером Львова. А міністр екології Остап Семерак, якому не вдалося пробитися до парламенту через сокальський округ, розповів кореспонденту «Високого Замку» таке:
— Рано ще говорити про мою майбутню роботу. Ще місяць працюватиму в уряді. А далі — будемо дивитися по ситуації. Одне можу сказати вам точно: я не відходжу з великої політики. Я у ній з 1990 року. Все буде нормально.
Екснардеп Михайло Хміль теж поки що не визначився з новим місцем праці. Автору цих рядків розповів емоційно:
— І далі служитиму тим ідеалам, інтересам, які були у мене раніше. Прийму остаточне рішення після відпустки. Не виключаю, що просуватиму ідею індустріальних парків в Україні, чим займався до свого депутатства.
Багато інших ексдепутатів заявили, що «нікуди не втікатимуть, не зникатимуть». А от Володимиру Парасюку, на якого мають зуб у правоохоронних органах, після втрати депутатського імунітету, напевно, треба буде «шифруватися». Втім, сідати на дно цей політик не збирається. Після того, як через процедурну помилку не зумів зареєструватися на вибори, написав своїм симпатикам:
«На Верховній Раді життя не зупиняється. Я і без депутатського мандата не дам їм спокійно жити. Заспокоюсь лише тоді, коли ця проклята система буде знищена, а всі ці продажні судді, прокурори, сбушники і т.д. будуть сидіти в тюрмі. Те, що вони зараз зробили, — маленька підніжка, від якої я не впав. Я завжди впевнено стою на ногах, бо ноги в мене сильні».