Передплата 2025 «Добрий господар»

Президент Зеленський і лідери парламентських фракцій домовилися про дату виборів

  • 21.05.2019, 14:06
  • 1 173

Президент України Володимир Зеленський провів переговори з лідерами фракцій Верховної Ради і була досягнута попередня домовленість про проведення дострокових парламентських виборів 21 липня 2019 року. 

Як повідомив лідер фракції «Радикальної партії» Олег Ляшко після консультацій, дострокові вибори Верховної Ради можуть відбутися 21 липня, пише УП.

«Ми розраховуємо, що буде змінено виборче законодавство. Ми йдемо на дострокові вибори для того, щоб перемагати», — зазначив Ляшко.

На запитання, коли відбудуться вибори, лідер «радикалів» відповів: «Я думаю, що указ президента… Зараз за результатами розмови він направить листа голові парламенту про проведення позачергового засідання Верховної Ради для зміни виборчого законодавства».

«Орієнтовно вибори на 21 липня. Указ може з'явитися завтра. Вибори — на 21 липня», — заявив Ляшко.

«Я вважаю: немає чого тягнуть, вибори треба проводити. Але важливо змінити виборчу систему», — додав він.

У свою чергу, перша віце-спікер парламенту Ірина Геращенко сказала, що дострокові вибори народних депутатів можуть відбутися і 28 липня.

Ляшко також пожалівся: «Стандарти прозорості й відкритості, які нам обіцяла нова влада, їх немає. Телефон забрали. Ніхто не захотів, щоб у прямому ефірі люди бачили ці консультації».

«Повірте мені, це було захопливе зрєліщє, про яке ми обов’язково колись розкажемо», — запевнив лідер «Радикальної партії».

Голова фракції БПП Артур Герасимов заявив, що партія Порошенка готова до виборів.

«Блок Петра Порошенка „Солідарність“ готовий до дострокових парламентських виборів і обов’язково братиме в них участь. Щодо юридичного аспекту (у розпуску Верховної Ради — ред.) — є порушення Конституції. Але виборів не боїмося, до них готові», — сказав він.

Лідер фракції «Народного фронту» Максим Бурбак заявив, що підстави для розпуску Верховної Ради відсутні.

«Жодної підстави (для розпуску Ради — ред.) я не вбачаю. Тому вважаю, що це більше політичне рішення для того, щоб запустити перевибори до Верховної Ради, скориставшись рейтингом. Цілком логічно, що Зеленський хоче завести депутатську фракцію у Верховну Раду», — сказав він.

Водночас Бурбак додав, що «Народний фронт» піде на вибори.

«Депутати „Народного фронту“ прийняли рішення щодо участі у сумнівних дострокових виборах. Ніхто за крісла не тримається. Ми готові відстоювати той курс і ті ідеї, які ми з 2014 року відстоюємо в парламенті», — підсумував Бурбак.

Президент Володимир Зеленський має звернутись до спікера з вимогою скликати позачергове засідання Верховної Ради на якому має розглядатись одночасно зміна виборчого закону та кадрові призначення.

Про це розповіли лідери парламентських фракцій після консультацій з главою держави в Адмінстрації президента 21 травня.

За їхніми словами, екстрене засідання можна провести вже у середу.

Зокрема лідер фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко зазначила, що після указу президента про дострокове припинення її повноважень Верховна Рада не зможе ухвалювати рішення:

«Після розпуску парламенту він не матиме повноважень, зокрема і щоб міняти виборчий закон», — заявила Тимошенко.

«Ми запропонували президенту своїм порядком денним, вийти з внесенням змін до закону про вибори… Ми також запропонували на цій позачерговій сесії внести для зміни всіх силовиків, яких він має право звільнити: генерального прокурора, голову СБУ, міністра оборони і міністра закордонних справ», — сказала Тимошенко.

На її думку, Зеленський має підстави порушити також питання зміни голови Нацбанку.

В свою чергу радник президента з юридичних питань Андрій Богдан, відповідаючи на запитання журналістів щодо дати проведення позачергового засідання Ради, сказав наступне:

«Ми будемо пропонувати провести її завтра, оскільки самий оптимальний строк публікації указу (про розпуск парламенту — ред.), щоб дотримати всі норми Конституції, — завтра».

Богдан також заявив, що згідно з українським законодавством, Рада зможе виконувати свої функції після президентського указу про розпуск.

«Так, ми вважаємо… це передбачено Конституцією, що Верховна Рада складає свої повноваження перед новообраним парламентом з моменту складення присяги останнім. Тому Верховна Рада діє, буде розглядати закони. Інше питання явка депутатів і виконання ними своїх повноважень», — сказав він.

Також президент Володимир Зеленський пропонує на позачерговому засіданні Верховної Ради змінити виборче законодавство і зменшити прохідний бар’єр до парламенту, розповів співголова депутатської групи «Партія «Відродження» Віталій Хомутиннік після консультацій між президентом і керівництвом Верховної Ради.

«Президент запропонував змінити закон про вибори народних депутатів і внести декілька правок. Внести коротенький законопроект із декількома правками. Перша правка — скасувати мажоритарну систему. Друга правка — знизити бар’єр до 3 відсотків», — сказав він.

«Ще дискутувалася третя правка, вона була запропонована від фракцій. Це уточнення норм про імперативний мандат», — додав Хомутиннік.

Наразі в Україні змішана виборча система, а в Раду проходять партії, що набрали більше 5% голосів.