«Свинарчукгейт» і НАБУ не обійшов
Чи вдасться відіпрати антикорупційні мундири?
Третя серія журналістського розслідування Bihus.info про розкрадання в «оборонці» не лише пролила світло на «дахувальників» скандальних оборудок з «правоохоронних» й «антикорупційних» кабінетів, а й розворушила відповідні органи. Тільки заворушилися вони не так у розслідуванні, як у «перестрілці» одне з одним. У «правоохоронному тераріумі» — чергове загострення: від плювків жовчю перейшли до публічного з’ясовування, у кого більше рильце в корупційному пушку. І хто ганебніше замазався у гальмуванні розслідування схем щодо мародерства в «оборонці».
Судячи з розслідування Bihus.info, заплямувалися так званою справою хлопчиків (читайте: Гладковського-молодшого та його бізнес-братви) і Державна фіскальна служба, і Генпрокуратура, і Служба безпеки, і Військова прокуратура, і навіть Національне антикорупційне бюро. Поки одні заплющували очі на несплату мільйонних податків з «наварів» на продажах оборонним підприємствам контрабандних і списаних деталей, інші своєю мотивованою (умовними одиницями) бездіяльністю, по суті, покривали схеми, які провертали мажористі ділки. За даними журналістського розслідування, суми гонорарів за покровительство варіювалися від 10 до 20 тисяч доларів.
«Як, і у НАБУ хабарі заносили?! — схопляться за голови ті, хто досі свято вірив у непогрішність Антикорупційного бюро. У матеріалах, які оприлюднили журналісти, прямого підтвердження того, що і «НАБУвці» нечистими гонорарами за послуги для «хлопчиків» не гребували, немає. Якщо тільки не вважати таким підтвердженням переписку, в якій «хлопчики» говорять про гроші буцімто для посередника у Бюро. За посередника — нібито позаштатний спецагент, чи, як він сам себе називає, «друг НАБУ» Євген Шевченко.
Чи отримувала ця людина гроші від організаторів сумнівних схем і чи передавала їх «виконавцям» із НАБУ, залишається лише здогадуватися. Однак те, що співробітникам Антикорупційного бюро є за що виправдовуватися у «справі хлопчиків», — факт. Є питання і до першого заступника очільника НАБУ Гізо Углави, і до детектива Бюро Дмитра Литвиненка. Обидва фігурують в епізоді журналістського розслідування про «вивітрювання» фірми «Оптимумспецдеталь» (саме вона фігурує як центрова в оборудках Гладковського і Ко) з «чорного списку», яким НАБУ попереджало державний концерн «Укроборонпром» про підозрілих «торговців». Розслідувачі Bihus.info оприлюднили переписку між фігурантами «свинарчук-схем» Андрієм Рогозою (керівник «Оптими») та Віталієм Жуковим (раніше працював в «Укроборонпромі»). Дізнавшись, що «Оптимумспецдеталь» — у «чорному» списку, Жуков дав «цеу» Рогозі: треба зробити так, аби у НАБУ організували лист, що згадану фірму, мовляв, зарахували до підозрілих помилково. Прозвучало і прізвище того, від кого чекали такої послуги: Гізо Углава — перший заступник директора НАБУ. Через місяць Рогоза відзвітував Жукову, що проблему вдалося владнати: «Оптими» не буде у «чорному списку». І справді: у черговому листі до «Укроборонпрому» у переліку фірм-постачальників для Харківського бронетанкового заводу, які «мають ознаки протиправної діяльності», на одну назву поменшало. Під документом — підпис Углави. Появі цього листа, за даними Bihus.info, передував контакт детектива НАБУ Дмитра Литвиненка з Рогозою. Співробітник Бюро уточнював у співрозмовника, чи треба викреслити лише «Оптиму».
Реакція НАБУ на оприлюднені журналістами матеріали з присвятою Углаві та Литвиненку — з репертуару «не може такого бути, але розберемося». Твердження про виключення «Оптими» зі списку фіктивних у Бюро назвали такими, що не відповідають дійсності. Щодо згадуваних у журналістському розслідуванні співробітників НАБУ, то директор Артем Ситник, схоже, загубився у роздумах: відстороняти чи ні? Обіцяв повернутися до цієї теми. «Є сенс розглянути питання щодо відсторонення на період розслідування співробітників, прізвища яких згадувалися», — заявив Ситник на засіданні Тимчасової слідчої комісії (депутатської), яка засідала після виходу заключної частини журналістського «свинарчуквикриття» (коли верстався номер, прес-служба НАБУ повідомила про рішення директора Бюро відсторонити на час службового розслідування двох детективів, прізвища яких фігурують у матеріалах Bihus.info; про першого зама Углаву у повідомленні не згадувалося).
Поки директор НАБУ невпевнено «відстрілювався», генпрокурор та очільник САП не оминули нагоди пометати в його бік гранати. Говорили, що зі справи 2016 року, в якій йшлося, зокрема, про діяльність «Оптими», зникла частина матеріалів — 87 аркушів переписки, в якій фігурували прізвища організаторів й учасників оборудок з поставками запчастин для Харківського бронетанкового заводу. «Досі ми не знаємо від НАБУ, де ці матеріали й яка їхня подальша доля», — заявив на засіданні ТСК антикорупційний прокурор Назар Холодницький. У відповідь на такі закиди Ситник запевнив, що у матеріалах, які отримало НАБУ, не було згаданого листування. «Давайте говорити правду: про те, що було у першому, другому і третьому сюжеті (журналістського розслідування Bihus.info. — „ВЗ“), ми дізналися зі самих сюжетів. І зараз триває це розслідування», — зазначив Ситник.